جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

همایش بین المللی مطالعات صفوی روابط فرهنگي ايران و اروپا00 نظر

همایش بین المللی مطالعات صفوی روابط فرهنگي ايران و اروپا
همایش بین المللی مطالعات صفوی روابط فرهنگي ايران و اروپا به همت گروه تاريخ دانشگاه اصفهان،انستيتو ايران شناسي اتريش و قطب علمي مطالعات فرهنگ و تمدن شيعه در دوره صفويه در دانشگاه اصفهان برگزار شد.

 

دکتر هوشنگ طالبی رییس دانشگاه اصفهان در این همايش اظهار داشت: هدف اوليه هر کنفرانسي ارائه آخرين دستاوردهاي علمي و آشنا شدن با ايده ها و نوآوري هاي جديد و شروعي براي فعاليت ها و تحقيقات پژوهشي موثر در راستاي تعاملات و همکاري هاي مشترک علمي است.

وی در ادامه افزود: انتخاب اصفهان برای این کنفرانس به لحاظ پیشينه تاريخي و دارا بودن عنوان پايتختي در دوره صفويه مي تواند زواياي ناشناخته زيادي را شناسايي و مورد توجه قرار دهد.

نهاد نمایندگی دانشجویان خارج از کشور

 

 

 دکترطالبی همچنین بیان داشت: حکومت صفویه در ايران داراي ويژگي ها و ابعاد مختلفي است که مي تواند براي سال هاي سال مورد توجه همه ی محققین باشد. زاویه دید به حکومت صفويه پس از ديد علمي و مباحث علمي در آن زمان و مباحث هنری دارای یک زیربناي فکري، عقيدتي مذهبي بوده است و به خصوص در گسترش تفکر شيعي نقش بسيار سازنده اي داشته است.  

 

رئیس دانشگاه اصفهان افزود: روابط ایران و اروپا در آن دوره بسیار گسترش پیدا کرد که جا دارد درمورد زواياي اين قضيه هم بحث و بررسي شود. تاکيد من بيشتر بر جنبه توسعه و گسترش علمي دردوره ي صفوي است. يکي از اقدامات صفويه جمع كردن انديشمندان از سراسر جهان است، فكري كه پشت قضيه جمع كردن دانشمندان بود، آن چيزي است كه امروزه رواج دارد، مبادله دانشمندان و اساتيد كه بين دانشگاه هاي امروزي رواج دارد در آن زمان به نوعي اين بوده و فراخوان صورت مي گرفته و دانشمندان در مراكز علمي مشغول مي شدند.

و ی اظهار کرد: تم اصلی کنفر انس بیشتر روابط با تاکید در فرهنگ است که نمي توانيم آن را از روابط سياسي و روابط علمي وفناوارانه جدا كنيم. من اميدوارم كه اين كنفرانس علاوه بر ارائه آخرين دستاوردهاي علمي نقطه شروع جديدي براي پژوهش و تحقيقات بيشتر باشد و علاوه بر مسائل نظري، متدولوژي هاي جديد تحقيقاتي را نيز فراهم كند.

نهاد نمایندگی دانشجویان خارج از کشور

شایان ذکر است دکتر علی اکبر کجباف دبیر علمی همايش نيز ضمن ارايه گزارش مبسوطي از اهداف و محرورهاي همايش اظهار داشت:  اين همايش با مشاركت انستيتو ايران شناسي آكادمي علوم وين از دو سال قبل شروع شد و با توجه به اين كه رسالت دانشگاه اصفهان به عنوان پايتخت فرهنگ تمدن ايران اسلامي در اين است كه بتواند الگوهاي تمدني را معرفي كند بر اين اساس و با توجه به وجود تنها قطب علمي مطالعات صفوي شناسي در ايران در شهر اصفهان، بنا را بر اين گذاشتيم كه اين همايش در اصفهان به صورت بين المللي برگزار شود.

دبیر علمی همایش ادامه داد: روابط ایران اروپا قدمتي ديرينه دارد و اين روابط با غرب در زمينه هاي مختلف وجود داشته و تماس هاي دبپلماتيک، سياسي، روابط نظامي، مبادله عقايد مذهبي مطرح بوده است. نکته اي که در اينجا مورد اهميت است تاثير پذيري و تاثير گذاري اقوام و فرهنگه اي گوناگون است که همواره در تاريخ وجود داشته. فرهنگ هاي هم جوار و غير همجوار از طريق مبادله اقتصادي، سياسي،تجاري، لشكركشي، مهاجرت اقوام برهم اثر گذاشته اند وفرهنگ هاي مسلط نفوذ و تاثيرگذاري بيشتري داشتند. اگر نگاهي به روابط دولت صفوي با دولتهاي اروپايي داشته باشيم اينگونه نتيجه مي گيريم كه روابط بر اساس نياز متقابل بوده و هيچكدام از طرفين در موضع قرار نداشتند.

دکتر کجباف اظهار کرد: فقدان هماهنگی های موجود بین دولت های اروپايي در کشور عثماني و ايران باعث شد كه در صفويه به دليل شخص محوري و عدم سياست مستمر ،دولت صفوي نتواند از اين فرصت استفاده كافي را داشته باشد لذا مطالعه دروه صفوي از جهات روابط خارجي با توجه به اينكه روابطش با اروپا در اين زمان در يك مقاس بسيار گسترده اي گسترش پيدا مي كند قابل توجه است. نكته ي شاخص اين همايش بخش فرهنگي و روابط فرهنگي است در اين همايش تلاش داريم تا وضعيت ايران عصر صفوي را از جهت علمي، فرهنگي، هنري و تعاملات ايران و اروپا در اين زمينه مورد بررسي قرار دهيم.گسترش روابط ایران و اروپا نوعی تعاملات فرهنگی را ایجاد ميکند.

 

وی تصریح نمود: : در این همایش بيش از ۱۹۰ مقاله ارسال شده و پس از بررسي هيات داوران، ۷۵ مقاله انتخاب شدند که ۴۳ مقاله در روزهاي اول و دوم همايش ارايه خواهد شد. وی افزود: ۱۱  نفر از محققین دانشگاه های مختلف اروپا حضور دارند که به ارائه مقاله می پردازند. با توجه به اینکه مرکز آکادمي علوم اتريش، تفاهم نامه اوليه را با دانشگاه اصفهان در دو سال پيش امضا كردند، قرار شد اين همايش به صورت دوره اي برگزار شود، يك بار در اصفهان و يك بار در اتريش كه نوبت اول دو سال پيش در اتريش و نوبت دوم در اصفهان و نوبت سوم در اتريش برگزارخواهد شد.

نهاد نمایندگی دانشجویان خارج از کشور

شایان ذکر است در ادامه Ms Christine Noelle Karmi معاون انستیتو ایران شناسی اتریش در رابطه با انستيتو ايران شناسي وتاريخ ايران شناسي در اتريش اظهار کرد: انستيتو ايران شناسي يکي از ۲۶ موسسه پژوهشی درفرهنگستان علوم اتریش است که زمینه تحقیقاتي آن موضوعات زبان شناسي، تاريخي و علمي فرهنگي است. ايران شناسي در اتريش، سايقه طولاني دارد و اولين رئيس فرهنگستان يک ديپلمات و دانشمند اتريشي بود و شاهکارهاي ادبيات شرقي را از جمله ديوان حافظ را به زبان آلماني ترجمه کرد. در سال۱۸۴۸ مطابق سالی که ناصرالدین شاه قاجار به سلطنت رسید به ریاست آکادمی علوم اتریش انتخاب شد اما از از آن آغاز امید بخش تا ایجاد فعلي پژوهشگاه ايرانشناسي درآکادمي علوم اتريش راه طولاني بود.

معاون انستیتو ایران شناسی اتریش ادامه داد: ۱۲۰ سال بعد در سال ۱۹۶۹ ميلادي کميسيون ايران شناسي تاسيس شد. هدف اين پروژه جمع آوري و ثبت تمام نام هاي اشخاص ايراني و زبان هاي ايراني از دوره باستان تا عصر حاضر بود. اساس برنامه انستيتو جديد بر اساس تحقيقات تاريخ فرهنگي ايران از دوره باستان تا دوره مدرن بنا شده است.

 Ms Christine Noelle Karmi گفت: در انستیتو حدودا ۱۲ تا ۱۵ نفر متخصیصن تاریخ، زبان و

ادبیات ایران کار می کنند. عرصه جغرافیا پژوهش ها شامل قلمرو ايران و فارسي زبانان سراسر جهان مي باشد و تحقيقات ما کشورهايي که فارسي زبان هستند يعني ايران، افغانستان و تاجيكستان را شامل مي شود و از بعد تاريخي قفقاز ، آسياي مركزي و همچنين آسياي جنوبي جز تحقيقات هستند. از جمله پروژه هاي فعال، روابط ديپلماسي،اقتصادي ، علمي و فرهنگي بين ايران و اتريش، تاريخ ايران شناسي در اتريش و اروپاي مركزي و جنوب شرقي، تاريخ بخارا از دوره باستان تا قرون وسطا، مدرنيته و مدرنيزم در تاريخ ادبيات فارسي، متون ديني زرتشتي به زبان هاي فارسي است.

گفتنی است در میزگردهای این همايش، ديدگاه هاي جديد پژوهشگران و صفويه شناسان پيرامون مناسبات روابط فرهنگي ايران و اروپا عصر صفوي و همچنين ترسيم و تبيين چشم اندازهاي نوين در منبع شناسي، موضوع يابي و پژوهش هاي صفويه شناسان با رويکرد به مسائل تمدني و فرهنگي مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 

شایان یادآوری است همایش بين المللي مطالعات صفوي روابط فرهنگي ايران و اروپا عصر صفوي ۸و۹ ارديبهشت سال جاري در تالار صائب دانشکده ادبيات و علوم انساني برگزار شد.

uinewsمنابع : وب سایت خبری

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما