جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

وقاحت بی‌پایان!00 نظر

وقاحت بی‌پایان!
اگر این روزها به روزنامه‌ها و سیستم رسانه‌ای اسرائیل نگاهی کنیم، با نقل قول‌های وزیران و نمایندگان صهیونیستی مواجه می‌شویم که در آن درخواست دارند که اگر «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه به ایران اجازه‌ی استفاده از زمین‌هایش را برای انتقام جویی حمله‌ی اخیر به فرودگاه «تیفور» که منجر به کشته شدن چند تن از مستشارین نظامی گردیده، بدهد حتما او را ترور خواهیم کرد.

 

 

اگر این روزها به روزنامه‌ها و سیستم رسانه‌ای اسرائیل نگاهی کنیم، با نقل قول‌های وزیران و نمایندگان صهیونیستی مواجه می‌شویم که در آن درخواست دارند که اگر «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه به ایران اجازه‌ی استفاده از زمین‌هایش را برای انتقام جویی حمله‌ی اخیر به فرودگاه «تیفور» که منجر به کشته شدن چند تن از مستشارین نظامی گردیده، بدهد حتما او را ترور خواهیم کرد.

فقط در دو روز گذشته چهار تهدید و درخواست ترور از سوی سران صهیونیستی صادر گردیده است که سرنخ‌های بسیار مهمی برای تحلیل و بررسی اتفاقات احتمالی روزهای آتی در منطقه را در اختیار ما می‌گذارد:

- اولین و مهم‌ترین: از زبان «یوفال شطاینتس» وزیر نیروی اسرائیل که یکی از بارزترین سران حزب لیکود راست گرا است بیان شده و کاملا واضح و روشن خواستار سرنگونی حکومت سوریه و ترور بشار است شده است.

- دوم: تهدیدی که از سوی جنرال «یواف گالانت» کاندیدای پیشین ریاست ارتش اسرائیل که گفته است: الان وقت آن رسیده که بشار اسد را ترور کنیم تا تمامی تمرکز خود را بر سر افعی یعنی ایران قرار دهیم.

- سوم: در مقاله‌ی نوشته شده توسط «ایسرائیل هارئیل» یکی از بارزترین سران صهیونیستی در روزنامه عبری زبان «ها آرتص» به چاپ رسید که در آن آمده است سرنوشت بشار اسد باید همانند صدام حسین باشد. آن هم در سریع‌ترین زمان ممکن.

- چهارم: در تحلیلی که از سوی پروفسور «ارییه ارداد» نماینده سابق در کنیست نوشته شده و در روزنامه «معاریف» به چاپ رسید. وی در این مقاله تأکید داشته که تنها راه حل موجود برای پایان جنگ در سوریه، ترور بشار اسد است.

از تعداد تهدیدهای رو به ازدیاد ترور بشار اسد، می‌توان ترس و وحشت این روزهای رژیم اشغالگر را کاملا واضح حس کرد. وحشتی عظیم از واکنش و انتقام ویران‌گر ایران که بنابر مصادر خود اسرائیل، به امری حتمی تبدیل شده است و تنها زمان است که دیر یا زود آن را مشخص می‌کند.

از آن سو جمهوری اسلامی ایران کاملا سکوت اختیار کرده است تا تمامی هیاهوها برای اسرائیلی‌های نگران، باقی بماند. بنابر گفته‌های مصادر امنیتی اسرائیل، سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، مکلف به اشراف بر واکنش انتقامی ایران شده است. برهمین اساس سردار سلیمانی عناصری از حزب‌الله و سپاه پاسداران و گروه‌های مسلح شیعه گردآوری کرده تا اجرای عملیات و شلیک سیلی از موشک‌ها از زمین‌های سوریه به عمق اسرائیل برعهده‌ی آنها باشد.

درحال حاضر و بعد از اتمام انتخابات پارلمان لبنان و پیروزی بزرگ گروه مقاومت به ریاست سید حسن نصرالله، حزب‌الله لبنان کاملا آماده‌ی واکنش است و بنظر می‌رسد که زمان‌بندی آن هم قبل از انتخابات پارلمان عراقی در هفته آینده باشد. تا با این حرکت تأثیر مثبتی هم بر نتایج گروه‌ها و احزاب نزدیک به تهران بگذارد.

بنظر نمی‌رسد سران رژیم صهیونیستی جرأت ترور بشار اسد را داشته باشند. بشار اسدی که خط قرمز موسکو بشمار می‌آید. اسرائیل با ترور بشار اسد آتش جهنم را به سوی خود باز می‌کند زیرا واکنش روسیه به این اقدام، شلیک هزاران موشک خواهد بود و احتمال از دست رفتن مناطق الجلیل و بلندی‌های جولان هم برای اسرائیل وجود دارد.

موشک‌های اسرائیل با برخورد در پایگاه «تیفور» در نزدیکی حمص، باعث شهید شدن ایرانیان و سوری‌های بسیاری شد. اما نهایت وقاحت آنجاست که سران اسرائیلی تهدید می‌کنند که اگر ایران هرگونه اقدام تلافی جویانه‌ای را از سرزمین‌های سوری انجام دهد، بشار اسد را ترور خواهد کرد. باید گفت که این جنایت صهیونیست‌ها در این سرزمین اتفاق افتاده است پس طبیعی است که از همین سرزمین نیز موشک‌های انتقام شلیک شوند.

روزگار غرور نظامی اسرائیل رو به پایان است، زیرا مردانی وجود دارند که تهدیدها آنها را نمی‌ترساند و برای دفاع از خود از هیچ جنگی روی‌گردان نیستند.

روز انتقام‌گیری در راه است و شایدم بسیار نزدیک باشد؛ و در آن روز حتما بسیاری از معادلات کهنه‌ی منطقه به‌هم خواهد ریخت.


عبد الباري عطوان / رأي الیوم

عماد ایزدپناه


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

پیام بگذارید

نظرات ( 0 )