جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

پنج منهای یک!00 نظر

پنج منهای یک!
دونالد ترامپ در طی یک سخنرانی 15 دقیقه‌ای در کاخ سفید اظهار داشت که این توافق به ایران اجازه داد تا با غنی‌سازی اورانیوم تا لبه‌ی دست یابی به سلاح هسته‌ای پیش برود! ترامپ همچنین ادامه داد:" کشور اسرائیل اسنادی دال بر تلاش ایران برای امتلاک سلاح هسته‌ای بدست آورده است... و امروز ما دلیل و مدرک قاطعی در دست داریم که نشان می‌دهد تمامی وعده‌های ایران برای غنی‌سازی، دروغی بیش نبوده است" و ادامه داد: " این توافق هسته‌ای بد، به ایران میلیاردها دلار ازرانی داشته است".

 

 

بعد از ظهر روز سه شنبه هفته گذشته، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که از توافق هسته‌ای موسوم به برجام خارج می‌شود و در مقابل دوربین رسانه‌ها سند خروج از آن را نیز امضا کرد.

دونالد ترامپ در طی یک سخنرانی 15 دقیقه‌ای در کاخ سفید اظهار داشت که این توافق به ایران اجازه داد تا با غنی‌سازی اورانیوم تا لبه‌ی دست یابی به سلاح هسته‌ای پیش برود! ترامپ همچنین ادامه داد:" کشور اسرائیل اسنادی دال بر تلاش ایران برای امتلاک سلاح هسته‌ای بدست آورده است... و امروز ما دلیل و مدرک قاطعی در دست داریم که نشان می‌دهد تمامی وعده‌های ایران برای غنی‌سازی، دروغی بیش نبوده است" و ادامه داد: " این توافق هسته‌ای بد، به ایران میلیاردها دلار ازرانی داشته است".

ترامپ در ادامه سخنانش گفت:" اگر اجازه استمرار این توافق را بدهم، رقابت سختی در خاورمیانه برای بدست آوردن سلاح هسته‌ای شکل می‌گیرد.. و این توافق حتی نتوانسته که جلوی گسترش نفوذ ایران در منطقه را بگیرد". وی در ادامه تصریح کرد:" تحریم‌های آمریکا همانند سابق و بلکه بسیار سخت‌تر اعمال خواهد شد". در آخر هم ترامپ در برابر دوربین‌های تلوزیونی سند خروج از توافق هسته‌ای را امضا کرد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای آمریکا شامل تمامی قراردادهای جدید هم می‌شود و گفت که شرکت‌های خارجی فقط چند ماه زمان دارند که از ایران خارج شوند. در این بین وزارت خزانه‌داری آمریکا در بعد از ظهر همان سه شنبه اعلام کرد که ایالات متحده تحریم‌های سخت و گسترده‌ای را بعد از 180 روز اعمال خواهد کرد. منجمله آنها  تحریم بخش نفت ایران و در مرحله بعد تعامل با بانک مرکزی این کشور خواهد بود.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای که بر روی پایگاه مجازی‌اش نشر داده شده تصریح کرده که تحریم صادرات هواپیما به ایران، بخش معدن و هر کوششی که منجر به دستیابی ایران به دلار آمریکا شود را از سر خواهد گرفت و تأکید دارد که شرکت‌های اروپایی فقط بین 3 تا 6 ماه فرصت دارند که از ایران خارج شوند.

این حرکت ترامپ واکنش‌های سریعی در پی داشت به‌طوری که بعد از سخنرانی ترامپ، حسن روحانی بلافاصله در طی یک برنامه تلویزیونی تصریح کرد که به دونالد ترامپ اجازه نمی‌دهد که هیچ‌گونه فشار روانی و یا اقتصادی بر مردم ایران بعد از خارج شدن از برجام وارد کند. آقای روحانی همچنین اضافه کرد:" تصمیم ترامپ کاملا با کارنامه‌ی آمریکا در برهم زدن توافق‌های بین‌المللی هم‌خوانی دارد.. با این تصمیم آمریکا نشان داد که به هیچ معاهده‌ی بین‌المللی پایبند نیست و احترام نمی‌گذارد."

بلافاصله بعد از سخنرانی ترامپ، عربستان سعودی، بحرین و امارات تصمیم رسمی این رئیس جمهور را بر خروج از توافق هسته‌ای مورد تأیید دانستند. این تأییدیه‌ها به صورت جداگانه توسط رسانه‌های رسمی این کشورها منتشر شد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در طی یک نشست مطبوعاتی پشتیبانی کامل‌اش را از تصمیم به زعم خود شجاعانه‌ی ترامپ اعلام کرد و گفت بعد از رصد تحرکات غیر طبیعی نیروهای ایران در سوریه، کلیه ارتش و نیروهای احتیاط به حالت آماده باش درآمده‌اند.

وزارت خارجه روسیه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که خارج شدن آمریکا از برجام تهدیدی برای امنیت ملی این کشور بشمار می‌آید.

ایمانوئل ماکارون رئیس جمهور فرانسه هم طی یک توییت اعلام کرد که فرانسه برای ایجاد یک توافق گسترده‌تر که شامل فعالیت‌های هسته‌ای و برنامه موشکی ایران شود، تلاش می‌کند.

ترزا می نخست وزیر انگلستان و انگلا مرکل هر دو تأسف خود را از این اقدام ترامپ ابراز نمودند.

فدریکا موگیرینی مسئول سیاست‌های خارجی اتحادیه اروپا به توجه به خروج آمریکا، مجتمع بین‌المللی را به التزام به توافق هسته‌ای دعوت کرد و گفت:" من بشدت نگران اعلام تحریم‌های جدید آمریکا هستم."

وزیر اقتصاد کشور ترکیه نهاد زیبکجی طی بیانیه‌ای تصریح کرد که ما تا آنجایی که می‌توانیم روابط تجاری خود را با ایران گسترش می‌دهیم و زیر بار هیچ الزام خارجی نمی‌رویم.

این تصمیم دونالد ترامپ درب بزرگی به سوی احتمال‌های فراوان باز می‌کند. مانند احتمال فروپاشی کامل توافق هسته‌ای و یا به گفته ماکرون تلاش خواهد شد که بندهای جدیدی مانند کنترل ساخت موشک‌های بالستیک به آن اضافه شود.


القدس العربی

عماد ایزدپناه 


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما