جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

پیام تسلیت مقامات کشور در پی درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین اژه‌ای00 نظر

پیام تسلیت مقامات کشور در پی درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین اژه‌ای
برخی مقامات کشوری و لشکری از جمله دکتر ولایتی، دکتر حدادعادل، حجت‌الاسلام سید حسن خمینی و ... درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای را تسلیت گفتند.

 

 

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با صدور پیامی درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین «جواد اژه‌ای» را تسلیت گفت.

متن پیام به این شرح است:

انا لله و انا الیه راجعون

رحلت جانگداز حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای، نماینده حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (دام ظله‌العالی) در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان ایرانی در اروپا وآمریکا، ضایعه مولمه و ثلمه جبران ناپذیر است.

ایشان در طول عمر خویش همواره در خدمت جامعه دانشگاهی بود و چه پیش از انقلاب وچه پس از انقلاب همواره در مسیر خدمت گام برداشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در کسوت وزیر بهزیستی خدمات ارزشمندی برای مددجویان انجام داد و نیز در تربیت دانش‌آموزان در سالیان مسئولیتش در سمپاد، کوشید تا نسل جوان را دلسوزانه حمایت کند و همچنین، همواره حامی و ملجا دانشجویان عزیز ایرانی در اروپا و آمریکا بود.

در مکتب شهید بهشتی (ره) مدارا و انصاف و شکیبایی آموخت و اکنون به برادر شهیدش پیوست. خداوند اعلی، ایشان را قرین رحمت واسعه خود گرداند و به بازماندگان و دوستداران ایشان صبر واجر عنایت کند. 

۱۳۹۹/۰۸/۲۴


----


حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قمی، معاونت بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، در پیامی درگذشت اندیشمند متعهد و نویسنده دردمند حجت‌الاسلام:والمسلمین جواد اژه‌ای را تسلیت گفت. متن پیام حجت الاسلام والمسلمین محسن قمی به شرح ذیل است

انا لله و انا الیه راجعون

خبر فقدان اندیشمند متعهد و نویسنده دردمند و استاد توانمند، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای، نماینده حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان ایرانی در اروپا و امریکا، خبری نیست که در باور ما بگنجد.

کرامت و بزرگواری، حسن خلق، بی‌تکلفی، بی‌تعلقی به دنیا، بصیرت و تیزبینی، حلم و بردباری، قدرت تعامل با دانشجویان و دانشگاهیان، توان علمی و تدریس در رشته‌های تخصصی و انگیزه و نشاط فراوان، در چندین دهه، برای خدمت به انقلاب اسلامی، بخشی اندک از سجایای اوست که میراث خاندان فقاهت و روحانیت بود.

خاطرات سفر و حضور مکرر و صمیمی او طی سالیان متمادی در جمع دانش‌آموزان نخبه، دانشجویان و انجمن‌های اسلامی دانشجویان در کشورهای مختلف و فارغ‌التحصیلان اگر به رشته تحریر درآید، درس‌هایی تحسین برانگیز و آموزنده و تجربیاتی گرانسنگ برای طلاب جوان و دانشجویان عزیز خواهد بود. 

۱۳۹۹/۰۸/۲۴


----


محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین جواد اژه‌ای را به خانواده شهید بهشتی تسلیت گفت.
در پیام تسلیت او آمده است: 

فقدان حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر اژه‌ای که در حزب جمهوری اسلامی، سازمان بهزیستی و تاسیس و دو دهه مدیریت سازمان استعدادهای درخشان منشا خدمات فراوانی به کشور گردیده بود، موجب تاثر گردید.

از طرف شورای شهر تهران و خانواده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، این ضایعه را به بازماندگان ایشان، به‌ویژه خانواده معزز شهید بهشتی، صمیمانه تسلیت گفته، برای آن مرحوم رحمت الهی وبرای مصیبت دیدگان آرامش را آرزومندم.


----


سید کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ضمن تسلیت درگذشت حجت‌الاسلام دکتر اژه‌ای، در پیامی نوشت: 


بسمه تعالی


در گذشت استاد گرامی و عالم ربانی جناب آقای دکتر جواد اژه‌ای را به خانواده آن مرحوم و همه دوستداران ایشان تسلیت گفته، علو درجات ایشان را از درگاه احدیت مسئلت دارم.

جناب دکتر اژه‌ای که عضوی از خانواده شهید بهشتی بود دوره‌ای را در وزارت امور خارجه مسئولیت داشت و همچنین در امور آموزشی کشور نیز سمت‌های مهمی را بر عهده داشت و توانست نهادهای مهمی را از جمله سازمان استعدادهای درخشان را بنیان گذارد و خدمات شایان توجهی را در آموزش و پرورش کشور و رشد استعدادهای درخشان انجام دهد.

دکتر اژه‌ای علاوه بر سمت نمایندگی رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور، همکار اینجانب در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی بود و اینجانب در جلساتی مکرر از فیوضات آن مرحوم بهره می بردم.

امیدوارم روح آن مرحوم با ائمه اطهار و شهدای گرام از جمله شهید مظلوم بهشتی محشور باشد.


----


امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ، درگذشت دکتر جواد اژه‌ای را تسلیت گفت. در متن پیام تسلیت حجت‌الاسلام مفتح آمده است:


بسم الله الرحمن الرحیم

مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا


خبر ارتحال دانشمند فرزانه حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه‌ای از فعالان قدیمی در مرکز اسلامی هامبورگ و از پایه‌گذاران و همراهان همیشگی انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا موجب اندوه فراوان گردید.

این روحانی خدوم و دلسوز، که داماد و همراه امام شهید مرکز اسلامی هامبورگ آیت الله دکتر بهشتی بود، در عرصه‌های مختلف علمی و اجرایی خدمات ارزشمندی را به یادگار نهاد.

یاد و خاطره تلاش‌های مخلصانه و بی دریغ او در تشکیل و مدیریت انجمن اسلامی دانشجویان اروپا و آمریکا، مدارس استعدادهای درخشان، و سایر عرصه‌های علمی مرتبط با جوانان از یاد نخواهد رفت، که آن عالم بزرگوار نقشی ماندگار، مؤثر و بی بدیل در این عرصه ها ایفا کرد.

اینجانب ضایعه فقدان این عالم فرهیخته را به خانواده ایشان، جامعه نخبگان کشور، دانشجویان انجمن اسلامی اروپا و سایر علاقه‌مندان به ایشان تسلیت عرض می‌نمایم و از خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و همنشینی با اولیاء الهی و برای خانواده ایشان و سایر بازماندگان صبر و اجر مسألت دارم.


----

 

حجت‌الاسلام سید حسن خمینی، درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین جواد اژه‌ای را تسلیت گفت. در پیام ایشان آمده است: 


بسمه تعالی


برادران گرامی جناب آقای دکتر محمدرضا بهشتی و جناب آقای دکتر علیرضا بهشتی دامت تأییداتهما

درگذشت حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین آقای شیخ جواد اژه‌ای را صمیمانه خدمت حضرات مستطاب عالی و سایر بازماندگان محترم به ویژه همسر مکرمه آن مرحوم و فرزندان داغدارشان تسلیت عرض می نمایم.

خدای متعال آن فقید سعید را با اولیاء خویش محشور دارد و به همه مصیبت‌دیدگان صبر و اجر مرحمت فرماید.
همچنین یادگار امام طی تماس تلفنی با همسر مرحوم اژه‌ای این ضایعه را به وی و خانواده ایشان تسلیت گفت.


----


سید محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین، در پیامی درگذشت دکتر اژه‌ای را تسلیت گفت. در متن پیام تسلیت وی آمده است:


جناب استاد گرانقدر محمدرضا بهشتی؛

درگذشت تأسف انگیز برادرمان جناب حجت‌الاسلام و المسلمین حاج آقا جواد اژه‌ای را به جنابعالی، بیوت شریف بهشتی و اژه‌ای و همه بستگان داغدار تسلیت می‌گویم و از خداوند منان برای آن فقید سعید آمرزش و رحمت الهی و برای بازماندگان معزّز صبر و اجر و سلامتی مسألت می‌کنیم.

استدعا دارد مراتب تسلیت مرا خدمت بانوی با فضیلت، سرکار همشیره گرانقدرتان و فرزندان ارجمند آن عزیز ابلاغ نمایید.

ایام عزت مستدام 
سید محمد خاتمی

۹۹/۸/۲۴


----


حجت‌الاسلام محمود منتظری، رئیس مرکز اسلامی امام علی علیه السلام وین، درگذشت حجت‌الاسلام دکتر اژه‌ای را تسلیت گفت. متن پیام ایشان به این شرح است: 


بسم الله الرحمن الرحیم

إنا لله و إنا إلیه راجعون

ارتحال غم‌انگیز دانشمند گرانقدر روحانی مجاهد، عالم عامل، پارسا و زاهد، استاد فرهیخته و انقلابی، رادمردی از تبار راستی و درستی، اخلاص و تعهد، کرامت و حسن خلق، فروتنی و حلم و بردباری حجت‌الإسلام و المسلمین جناب آقای دکتر جواد اژه‌ای، موجب اندوهی عمیق و تأسفی مانا بر دوستداران فضیلت‌های سترگ شد!

شخصیت ممتاز و برجسته‌ای که یکی از گنجینه‌های ارزشمند نهضت امام خمینی(ره) و از سربازان صادق و مقلدین راستین رهبری معظم انقلاب مدّظله العالی به شمار می‌رفت.

کارنامه درخشان مجاهدت‌های بزرگ و مبارک مکتوب و مکتوم آن استاد فرزانه دارای چنان ارجمندی و والایی است که حقیقتاً قلم از عهده بیان عمق عظمت راهبردی آن ناتوان است.

سلام و درود و رحمت بی‌پایان الهی بر روح ملکوتی آن استاد فرزانه و موحد خاموش رها از کثرات و زخارف دنیا!

اینجانب، که خود طی سالیانی متمادی در شمار ارادتمندان آن بزرگ مرد ربانی بوده است، با قلبی سرشار از اندوه مصیبت فقدان این نادره درّ عرصه دین و دانش را به پیشگاه مقدس حضرت ولی عصر (ارواحنا فداه) و نائب رشید آن عزیز مقام معظم رهبری (مدّظله العالی)، دودمان رفیع و شهید پرور بهشتی و اژه‌ای،‌ همسر دانشمند و صبور و فرزندان گرامی و معنوی آن فقید سعید به خصوص اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، به ویژه انجمن اسلامی دانشجویان وین، که خواستگاه نخستین آن پاسبان تیزبین تعالی اعماق بود و تعلق خاطری ویژه به آن داشت، تسلیت عرض می‌نمایم و از خداوند متعال برای همه‌ی داغداران این غم عظیم آرزوی صبر جمیل و اجر جزیل می‌نمایم.

سلام علیه یوم ولد و یوم یموت و یوم یبعث حیّا!
امام و رئیس مرکز اسلامی امام علی علیه السلام – وین

محمود منتظری


----


حجت‌الاسلام نصیر نیک نژاد، امام و مدیر مرکز اسلامی برلین درگذشت حجت‌الاسلام دکتر جواد اژه‌ای را تسلیت گفت. در پیام تسلیت ایشان آمده است:


بسم الله الرحمن الرحیم

اذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَهٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَهِ


خبر دردناک وتاسفبار درگذشت عالم اندیشمند، استاد فرهیخته حجت‌الاسلام و المسلمین مرحوم آقای دکتر اژه‌ای (ره)

که عمری را در راستای ترویج وگسترش علوم عالیه کلام وحی و معارف نورانی اهل بیت علیهم السلام سپری نمود به محضر شریف مرجعیت شیعه، علماء اعلام، جامعه علمی حوزوی ودانشگاهی، نخبگان، اساتید و دانشجویان، همسر گرامی، فرزندان و سایر علاقه‌مندان و منسوبین این عزیز سفر کرده تسلیت و تعزیت عرض می‌نمایم. بدیهی است آثار و خدمات ارزشمند علمی، فرهنگی و تبلیغی این عالم عامل در داخل کشور و عرصه بین‌الملل هیچوقت فراموش نخواهد شد. خداوند منان ایشان را با اولیاء گرامش محشور فرماید و به بازماندگان داغدارش صبر و اجر دراین مصیبت بزرگ عنایت فرماید.


نصیر نیک نژاد
امام و مدیر مرکز اسلامی برلین


----

 

حجت‌الاسلام محمود خلیل‌زاده، امام و مدیر مرکز فرهنگ اسلامی فرانکفورت، درگذشت حجت‌الاسلام دکتر جواد اژه‌ای را تسلیت گفت. در پیام تسلیت ایشان آمده است.


باسمه تعالی 

يَأَيَّتهُا النَّفْسُ الْمُطْمَئنَّةُ  ارْجِعِى إِلىَ‏ رَبِّكِ رَاضِيَةً مَّرْضِيَّةً فَادْخُلىِ فىِ عِبَادِى وَ ادْخُلىِ جَنَّتى‏


با کمال تأثر و تأسف مطلع شدیم  دانشمند ارجمند جناب حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حاج شیخ جواد اژه‌ای، نماینده مرجعیت شیعه در امور دانشجویان ایرانی، دار فانی را وداع گفته و به جوار رحمت حق رحلت نموده اند. 

آن مرد بزرگ عمر شریفش را با تواضعی مثال زدنی و خدمتی صادقانه در مسیر پیشرفت و اعتلای دانش و تربیت علمی جوانان صرف کرد. او که خود فرزند حوزه و دانشگاه  بود و از اندیشمندان بزرگی بهره گرفته بود و در مکتب شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی تربیت شده بود، فارغ از چرب و شیرین دنیا همتش را در مسیر رشد و ارتقاء علمی و فرهنگی جوانان متمرکز ساخت و زمینه‌های بسیاری را در شناخت چهره متین ،انسانی و تمدن‌ساز اسلام ناب محمدی برای جوانان و دانشجویان فراهم آورد.

تلاش‌ها و خدمات علمی و فرهنگی مستمر آن فقید سعید در حوزه اروپا و آلمان که منجر به ارتقاء سطح دانش و فرهنگ نسل‌های فرهیخته‌ای از جوانان و دانشجویان بود فراموش ناشدنی است.

اینجانب این مصیبت را به حضور خانواده محترم، شاگردان و علاقه مندان آن فقید سعید تسلیت و تعزیت عرض نموده و از خدای متعال مسئلت می‌کنم که روح بلند ایشان را در جوار رحمت خویش با انبیاء و اولیاء و شهدا و صالحین همنشین فرماید.


محمود خلیل زاده
امام و مدیر مرکز فرهنگ اسلامی فرانکفورت


----


حجت‌الاسلام سیدهاشم موسوی، رئیس مرکز اسلامی انگلستان، ارتحال حجت‌الاسلام دکتر جواد اژه‌ای را تسلیت گفت. در پیام ایشان آمده است:


بسم الله الرحمن الرحیم

إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ.


خبر ارتحال عالم فرهیخته و صدیق وارسته جناب حجت‌الاسلام آقای دکتر جواد اژه‌ای، نماینده مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) در امور دانشجویان ایرانی اروپا و آمریکا، موجب تأثّر و تألّم خاطر شد.

شخصيت بزرگواری که توانائی‌های علمی، آموزشی و فرهنگی وی، در کنار حسن خلق، تواضع، کرامت نفس و دیگر سجایای اخلاقی شان، موجب استمرار اعتماد ارزشمند مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) به ایشان در حفظ و تداوم مسئولیت خطیر نمایندگی معظم له در امور دانشجویان ایرانی در اروپا و آمریکا شده است.

مرحوم آقای دکتر اژه‌ای که به‌واقع فرزند حوزه و دانشگاه بوده، توفیق داشته که سالیان متمادی از محضر اساتید بزرگ حوزه و دانشگاه و به‌ویژه شهید بزرگوار آیت‌الله دکتر بهشتی بهره‌های فراوان علمی و معنوی ببرد و با استفاده از این اندوخته‌های فراوان، همتش را در مسیر رشد و ارتقاء علمی و فرهنگی دانشجویان و نخبگان جامعه به‌ویژه در خارج از کشور مصروف نماید.

بی تردید مساعی خالصانه و خدمات علمی و فرهنگی آن فقید سعید در حوزه امور دانشجوئی در اروپا که به ارتقاء سطح دانش نخبگانی همزمان با تعهد به فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی منجر شده است هر گز فراموش نخواهد شد.

اینجانب ضایعه فقدان این عالم متعهد و دلسوز را به مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) و نیز جامعه علمی، دانشجویی و نخبگانی کشور تسلیت عرض نموده و از خداوند بزرگ برای آن عزیز سفر کرده علو درجات و قرار در جوار رحمت الهی و برای خانواده محترم، بازماندگان و نیز شاگردان و علاقه مندان ایشان آرزوی صبر جمیل و اجر جزیل دارم.


سید هاشم موسوی
نماینده مقام معظم رهبری در انگلستان و رئیس مرکز اسلامی انگلیس


----


سردار رحیم صفوی، مشاور عالی فرمانده کل قوا، درگذشت حجت‌الاسلام دکتر اژه‌ای را در پیامی تسلیت گفت. در پیام ایشان آمده است:


اِنَا لله و اِنَا الیه راجعون

خانواده مرحوم عالم مجاهد و فرزانه جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای دکتر جواد اژه‌ای سلام علیکم

خبر درگذشت استاد عالیقدر، عالم مجاهد جناب حجت‌الاسلام و المسلمین آقای دکتر جواد اژه‌ای واصل و موجب تالم خاطر گردید. با سابقه دوستی و آشنائیت طولانی مدتی که از آن مرحوم دارم ،دکتر جواد اژه‌ای استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر حوزه‌های روانشناسی و علوم تربیتی ، مجاهدی خستگی‌ناپذیر بود که با تاسیس مراکز علمی، خدمات شایان ذکر و فراموش‌ناشدنی به کشور کرد، نمایندگی رهبر معظم انقلاب اسلامی در اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا، تاسیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و مدارس استعدادهای درخشان و صاحب‌امتیازی یکی از معتبرترین مجلات علمی-پژوهشی در حوزه روانشناسی و تالیفات متعدد آن مرحوم درکنار نخبه‌پروری و خدمات علمی در کشور از جمله باقیات صالحات آن مرحوم است .

یقینا در کنار افتخار برادر شهید و شاگرد و یار و همراه و داماد شهید عالیقدر آیت‌الله دکتر سید محمد حسینی بهشتی بودن آن مرحوم، اندیشه وتفکر انقلابی و نقش دکتر جواد اژه‌ای در تعلیم و پروش دانشجویان مومن و خردمند در حوزه تخصصی روانشناسی در دانشگاه‌های تربیت مدرس و تهران و خدمات و مسئولیت‌های ایشان در طول انقلاب اسلامی، از یادها  فراموش نخواهد شد و دستمایه‌ای است که ان‌شاءالله در آخرت ایشان را به درجات عالی خواهد رسانید.

اینجانب رحلت این مجاهد  خستگی‌ناپذیر را به خانواده محترم، شهیدپرور و معزز ایشان و سایر بازماندگان و خصوصا جامعه دانشگاهی و نخبگان کشور و مردم و نخبگان اصفهان تسلیت عرض نموده و از درگاه ایزد منان برای آن عزیز سفر کرده علو درجات و همنشینی با ائمه معصومین ( علیهم السلام) و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت دارم.


سرلشکر پاسدار دکتر سید یحیی صفوی
دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا


----


آیت الله حسین مظاهری، رییس حوزه علمیه اصفهان به مناسبت درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین جواد اژهای پیامی صادر کرد.
متن این پیام به شرح زیر است:


درگذشت روحانی با فضیلت مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین آقای دکتر جواد اژه‌ای (رحمه الله علیه) موجب تأسف گردید.

نقش ممتاز ایشان در تربیت استعدادهای درخشان و حمایت از نخبگان کشور، فراموش‌ناشدنی است؛ خداوند روح این روحانی با اخلاص و بزرگوار و همچنین برادر شهید ایشان مرحوم حجت‌الاسلام آقای حاج شیخ اکبر اژه‌ای و نیز روح مطهر شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی(قدس سرهم) را غریق رحمت و مغفرت خود فرموده و به همه بازماندگان محترم ایشان صبر و اجر وافر عنایت فرماید.

به خاندان گرامی ایشان و بیت ارجمند شهید بهشتی و بیت شریف مرحوم آیت‌الله حاج شیخ علی محمد اژه‌ای(رضوان الله علیهما)، صمیمانه تسلیت عرض می‌کنم و علو درجات آن فقید سعید را از خداوند تعالی مسألت می نمایم.


حسین المظاهری


----


سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با صدور پیامی، درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین جواد اژه‌‌ای را تسلیت گفت.
 در متن پیام تسلیت دکتر ستاری چنین آمده است:

 

درخشانی استعداد بسیاری از سرآمدان این سرزمین، حاصل همت خدومانه و دغدغه‎مندی خالصانه‎ مردانی همچون حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه‎ای است. 

سوختن برای ساختن دنیایی بهتر، تقدیر مردمانی است همچون این عالم مجاهد که عرض هنگامه‎ی بودن شان در این سرا، برابر است با طول زیست بسیاری از ما.

اقدامات بنیان‎گذارانه آن مرحوم در بسیاری از مجموعه‌های نخبگانی کشور، همچون انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، تشکیل مدارس استعدادهای درخشان کشور، هدایت و حمایت‎های پدرانه بر مجموعه‌های نخبگانی کشور، از جمله برکات گام‎های این انسان شریف بود. حکماً در آغازین دوران گام دوم انقلاب‎مان، قدمهای راستین جوانان و سرآمدان مام میهن، استمرار و تکامل‌بخش راه و همچنین موجب شادی روح ‎این مرد بزرگ خواهد بود.

رنج ماخوذ از میل و ملال این عالم، سرانجام در آغوش آستان دوست آرام و قرار می‌گیرد؛ که بازگشت همه به سوی اوست. صمیمانه خود را در غم فقدان این بزرگ مرد انقلابی کشور سهیم می دانم و درگذشت آن مرحوم را به رهبر معظم انقلاب، خانواده محترم ایشان و جامعه نخبگانی کشور و عموم هموطنانمان تسلیت عرض می‌کنم و برای بازماندگان صبر و سلامت خواستارم.


----


غلامعلی حدادعادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی درگذشت حجت‌الاسلام جواد اژه‌ای را تسلیت گفت.


متن پیام به شرح ذیل است:


«خبر درگذشت دوست گرامی خود، جناب آقای دکتر جواد اژه‌ای را در بهت و ناباوری دریافت کردم و بسیار متاثر شدم. اینجانب با مرحوم دکتر اژه‌ای چهل سال سابقۀ دوستی و همکاری داشتم. او یک روحانی درس‌خوانده و دانشگاه‌دیده و به‌حقیقت تجسم وحدت حوزه و دانشگاه بود. در کارنامه پربار او هر چه هست، خدمت به ایران و اسلام و انقلاب و جمهوری اسلامی است. وی به استعدادهای درخشان عشق می‌ورزید و در دهه‌های پس از پیروزی انقلاب هیچکس به اندازۀ او به تربیت آن‌ها همت نگماشت و تلاش نکرد.

شادروان دکتر اژه‌ای شخصیتی محترم و متین داشت و بسیار نجیب و سلیم‌النفس بود و داعیۀ منصب و مقام نداشت. خدمات او به انجمن‌های اسلامی دانشجویان ایرانی در اروپا فراموش‌نشدنی است.

فقدان این مرد دوست‌داشتنی و خدوم را به همسر ارجمندشان سرکار خانم دکتر بهشتی و دیگر بازماندگان تسلیت می‌گویم و برای آن مرحوم از خداوند کریم طلب علو درجات می‌کنم.»


----


دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، با صدور پیامی، درگذشت حجت‌الاسلام جواد اژه‌ای را تسلیت گفت. متن پیام تسلیت ایشان به شرح زیر است: 


" إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ"


به مشیّت مقدّر و رضای پروردگار سر فرود می‌آوریم و به تلخی و درد، دریغاگوی غیاب مردی می‌‌شویم که مرگ، هرگز نمی‌تواند نام و نشانش را بمیراند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای، مسافر دیار باقی شد و اکنون خانواده بزرگ آموزش عالی در ماتم اوست؛ انسان بی‌نظیری که به رنج او و هم‌‌رنج‌هایش، گنجی چون سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) به میراث باقی مانده است. او را به مهر بدرقه می‌کنیم که به نیکی و دیگردوستی، سزاوار همجواری با رحمت لایزال ابدی است.

از درگاه حضرت احدیت برای آن مرحوم رحمت و مغفرت و برای سایر بازماندگان ارجمند صبر، بردباری و سلامتی آرزو می‌کنیم. آرزومندیم وجود همه مردم عزیز در سراسر ایران زمین بی بلا باقی بماند و به مرحمت خداوند جان‌بخش، بلا رخت از این دیار بربندد.


----


حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی در پیامی درگذشت عالم جهادگر و پرتلاش حجت‌الاسلام والمسلمین جواد اژه‌ای را تسلیت گفت که متن پیام  به شرح زیر است:


بسم الله الرحمن الرحیم

 إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَ الَّذِينَ هاجَرُوا وَ جاهَدُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ أُولئِكَ يَرْجُونَ رَحْمَتَ اللَّهِ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ‌


خبر درگذشت عالم جهادگر و پرتلاش در مسیر اعتلای نهضت علمی کشور، حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه‌ای داماد گرامی شهید بهشتی، مایه تأثر و تألم فراوان گردید.


آن عالم ربانی که با ابداعاتی ماندگار هم چون تشکیل انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا و مدارس استعدادهای درخشان، نقشی بی بدیل در شتاب‌گیری جریان علمی کشور ایفا کرده بود، در سال‌های با برکت عمر خویش شجره طیبه پرورش نخبگان دانشمند، مومن، متعهد و انقلابی را بر جای گذاشت و به یکی از مصادیق جریان پرثمر وحدت حوزه و دانشگاه بدل گردید.

اینجانب از جوار مضجع منور رضوی ضمن عرض تسلیت این ضایعه به محضر رهبر معظم انقلاب و خانواده ارجمند ایشان، برای آن مرحوم علو درجات و همجواری با برادر شهیدش و برای بازماندگان صبر و اجر جزیل از درگاه ایزد منان مسئلت می نمایم.


----


مجمع روحانیون مبارز با صدور پیامی درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای را تسلیت گفت. متن پیام تسلیت بدین شرح است: 


بسم الله الرّحمن الرّحیم
إنّا لله و إنٰا إلیه راجعون 


خبر ضایعه اسفناک درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه‌ای اهالی فرهنگ را سوگوار ساخت، این وجود با برکت همواره در عرصه  تعلیم و تربیت و پرورش جوانان کشور کوشا و در اهتمام به نخبه پروری پیشتاز بود.  
مرحوم اژه‌ای انسانی وارسته و پرتلاش که همواره به رشد نسل آینده توجهی ویژه داشت. پیوند خانوادگی آن فقید سعید با بیت محترم شهید مظلوم  مرحوم آیت‌الله بهشتی زیوری دو سویه برای خانواده‌های محترم بود. وجود نازنین شهیدی در خانواده این روحانی بزرگوار افتخار مضاعفی برای مرحوم اژه‌ای بود. بلای جهانی کرونا که امیدواریم خداوند از سر اهل عالم دور فرماید با کمال تاسف این وجود نافع را و روحانی فاضل را ازجامعه ما گرفت.

مجمع روحانیون مبارز مصیبت فقدان این عزیز را به خانواده‌های محترم اژه‌ای و بهشتی و به تمام دوستان و شاگردان و تربیت‌شدگانش تسلیت می‌گوید واز خداوند برای او رحمت بی‌پایان مسئلت دارد و امید است که تمام تلاش‌های ارزشمند علمی و تربیتی او ذخیره سرای باقی باشد.


مجمع روحانیون مبارز 


----


،دکتر علی‌اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل، در پی ضایعه درگذشت مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور، پیام تسلیتی به شرح زیر صادر کرد:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون


ضایعه درگذشت مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای، نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج ازکشور که سال‌های طولانی را در سنگرهای مختلف و در همراهی با رهبری انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران سپری نمود و خدمات و اثرات ماندگاری از خود برجای گذارد، موجب تأسف و تأثر فراوان گردید.

مرحوم دکتر اژه‌ای همواره در حوزه علم، دانش، فرهنگ و اندیشه تلاش‌های فراوانی داشته که تاسیس و ریاست سازمان استعدادهای درخشان، ریاست سازمان بهزیستی و سال‌های طولانی فعالیت درخصوص دانشجویان ایرانی خارج از کشور نمونه‌های ارزشمند فعالیت‌های صادقانه این شخصیت برجسته می باشد.

اینجانب ضایعه درگذشت ایشان را به جامعه بزرگ علمی و دانشگاهی کشور، خانواده معزز شهید بهشتی و بیت مکرم تسلیت و تعزیت عرض نموده، برای آن مرحوم رضوان و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان، شاگردان و علاقه‌مندان صبر و اجر آرزومندم.

 

علی‌اکبر ولایتی

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما