جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

پیام حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی نظام‌زاده نمایندۀ ولی فقیه در امور دانشجویان ایرانی در آسیا و اقیانوسیه به مناسبت روز دانشجو00 نظر

پیام حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی نظام‌زاده نمایندۀ ولی فقیه در امور دانشجویان ایرانی در آسیا و اقیانوسیه به مناسبت روز دانشجو
پیام حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی نظام‌زاده نمایندۀ ولی فقیه در امور دانشجویان ایرانی در آسیا و اقیانوسیه به مناسبت روز دانشجو

 

بسم الله الرحمن الرحیم

شانزدهم آذر ماه هر سال، یادآور بالندگی و شجاعت و مبارزه خستگی‌ناپذیر قشر جوان دانشجو در طول سال‌های مبارزه ملت غیور ایران با ظلم و استکبار، و ایستادگی تحسین‌برانگیز آنان در برابر نقشه‌های شوم جهانخواران علیه ملت ستمدیدۀ ایران است. 

فریاد دانشجویان دانشگاه‌ تهران در شانزدهم آذرماه سال ۱۳۳۲ در اعتراض به حضور نیکسون معاون آیزنهاور رئیس‌جمهوری وقت آمریکا در دانشگاه تهران، و اعطاء مدرک دکترای افتخاری به وی، آنچنان در گوش تاریخ طنین‌انداز شد که نسل‌های بعدی دانشجویان در طول ۶۶ سال گذشته، به همان روش پای‌فشاری کردند و هرجا که یکی  از مظاهر و دست‌نشاندگان استکبار قصد توطئه و تعرض به ملت ایران داشت، این قشر دانشجو و طلّاب بودند که در جایگاه دیده‌بانی، زنگ خطر را به صدا در آوردند و آحاد جامعه را با روشنگری و منطق در صف پیشتازان آزادی و استقلال قرار دادند.

امروز هم که آمریکای جنایتکار در بسیاری از کشورهای جهان دست‌درازی می‌کند و هر کشوری را به شیوه‌ای خاص اعم از حملۀ فرهنگی و سیاسی و نظامی و غیره در کانون هدف و توجه خود قرار می‌دهد؛ این دانشجویان عزیز هستند که باید در راستای مصالح ملی و اسلامی جامعۀ ایران و با بهره‌گیری از دانش و توان و روحیۀ شهامت و شجاعت آنان نقشه‌های دشمن را نقش بر آب کرده و اجازه ندهند استقلال و آزادی ملت‌ها در معرض آسیب مستکبران قرار گیرد. 

اینجانب سالگرد شهدای ۱۶ آذر و این روز بزرگ را گرامی می‌دارم و با توجه به هم‌زمانی این رویداد تاریخی با وفات جانگداز حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها این مصیبت بزرگ را به کلیه دانشجویان گرامی شاغل به تحصیل در خارج از کشور تسلیت و تعزیت عرض می‌نمایم و روز دانشجو را که نماد مبارزه و حضور دانشجویان در صحنه‌های سیاسی و اجتماعی ملت ماست، به کلیۀ عزیزان دانشجوی خارج از کشور و به‌ویژه دانشجویان شاغل به تحصیل در مناطق آسیا و اقیانوسیه تبریک عرض می‌کنم. 

از کلیۀ انجمن‌های اسلامی دانشجویان خارج که با تشکیل جلسات دانشجویی و مراسم ویژه، این روز بزرگ را گرامی داشته یا گرامی می‌دارند، تقدیر و سپاسگزاری می‌نمایم و توفیق همگان را در راه انجام وظایف شرعی و انقلابی در سایۀ زعامت مقام والای ولایت فقیه و رهبری معظّم امت اسلامی از درگاه ایزد متعال خواهانم.

محمدعلی نظام‌زاده

۱۶/۹/۱۳۹۸

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما