جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

چیزهایی هست که نمیدانی!00 نظر

چیزهایی هست که نمیدانی!
میخواهیم بررسی کنیم، در کنار جمع آوری اطلاعات در مورد رتبه دانشگاه، استاد و... حتما باید دنبال این باشیم که بفهمیم تحصیل در کشور مقصد، چه چیزهایی به ما می‌دهد و چه چیزهایی را از ما می‎‌گیرد!

 

با شروع بحث درباره‌ی پذیرش گرفتن از دانشگاه‌های خارجی برای ادامه تحصیل و یا حتی سایر حالات مهاجرت از کشور، عموم نظرات به دو دسته یا بهتر بگویم دو قطب متضاد (!) تقسیم می‌شوند. شاید بهتر باشد که در کنار جمع آوری اطلاعات در مورد رتبه دانشگاه، استاد و... دنبال این باشیم که بفهمیم زندگی در کشور ایده ال ما چه چیزهایی به ما می‌دهد و چه چیزهایی را از ما می‎‌گیرد!

تحصیل در خارج کشور اهمیت دارد چرا که تجربه‌ایست که شما را برای همیشه نه فقط به عنوان یک دانش آموز بلکه به عنوان یک فرد تغییر خواهد داد. زمانی که شما در یک کشور خارجی می‌گذرانید چیزهایی بسیار فراتر در مطالب درسی به شما خواهد آموخت. به شما فرصت‌هایی گران بها و همچنین دید جدید به دنیا ارائه می‌دهد. وقتی که دنیا کلاس درس شما باشد شما به یک تحصیل بی‌مانند خواهید رسید.

تصمیم به تحصیل درکشوری دیگر یا حتی مهاجرت، تجربه‌ای منحصر به فرد و تصمیمی سرنوشت ساز و شاید حتی مهم‌ترین تصمیمیست که فرد در زندگی خود می‌گیرد. آمادگی، برخورداری از یک نقشه راه و آگاهی دقیق از انتظاراتی که پس از رسیدن به مقصد دارید باعث آرامش شما و خانواده‌تان می‌شود.

پیمودن موفقیت آمیز مسیر مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور همواره با برنامه ریزی خوب و تصمیمات آگاهانه آغاز می‌شود. تلاش برای کسب اطلاعات صحیح و کامل در آغاز این سفر و دریافت مشاوره به شما جهت آگاهی از گزینه‌های ممکن پیش روی شما بسیار موثر است تا دقیقا بدانید که در طول این سفر باید چه انتظاراتی داشته باشید تا این مسیر را از ابتدا تا پایان با اطمینان طی نمایید و از پایان موفقیت آمیز آن لذت ببرید.

 ما در این جا سعی خواهیم کرد کمی منصفانه‌تر با این مسئله برخورد کنیم و از همه‌ی زوایا آن را مورد بررسی قرار دهیم. در این مسیر از تجربیات مهاجران ایرانی بیشترین کمک را دریافت کرده‌ایم و بسیاری از مطالب را مستقیما از زبان آن‌ها بیان خواهیم کرد.

برای شروع، در این مقاله می‌خواهیم، تصورات ذهنی دوستان و اطرافیان غیر ایرانی در مورد ایران را از جوانبی مثل سیاست، جغرافیا و ... به عنوان مثال در آمریکا بررسی کنیم.

- سیاست و مردم ایران

بحث از سیاست که می‌شود اکثر افراد بر این نکته تاکید دارند که واقعیت ایران با تصویری که رسانه‌های خارجی زبان ارائه می‌کنند متفاوت است.

به‌ عنوان مثال اگر شما از یک آمریکایی بپرسید" تا حالا چندتا ایرانی دیدید که مزاحم کسی شود،‌ خطری برای شما داشته باشه یا خلاف قانون عمل کند"، احتمالا در جواب خواهند گفت: ایرانی‌ها آدم‌های خوبی هستن و ما با آن‌ها به مشکل خاصی نمی‌خوریم.

بعضی‌ها هم دوست دارند بر این نکته تأکید کنند که تمام دعواهای بین ایران و آمریکا فقط بازی سیاسیست و حرف‌های رسانه‌ها را در مورد مردم ایران قبول ندارند (حداقل در ظاهر این را بروز می‌دهند!).

البته این موضوع چندان هم عجیب و غریب نیست. ایرانی‌های زیادی در آمریکا زندگی می‌کنند که غالباً تحصیل کرده و جزو طبقه متوسط به بالای جامعه‌اند و تصویر خوبی از یک ایرانی ارائه می‌دهند. 

امروزه ۶۲ درصد آمریکایی‌ها معتقدند، مهاجران با سخت کوشی و استعدادشان به تقویت آمریکا کمک می‌کنند. این در حالیست که 25 سال پیش ۶۳ درصد آمریکایی‌ها معتقد بودند، مهاجران با گرفتن شغل، بیمه و خانه‌ی آمریکایی‌ها، سربار جامعه هستند. 

شاید تا اینجای ماجرا از صحبت کردن در مورد ایران، حس خوبی به شما دست داده باشد، اما قسمت غم انگیز ماجرا زمانی ست که بحث به جغرافیا و اقلیم ایران می‌رسد. اکثریت فکر می‌کنند ایران بیابانیست خشک و بي آب و علف!

- جغرافیا

 بسیار جالب است که خیلی‌ها هم می‌دانند ایران یک کشور باستانیست با تمدنی کهن، اما تصور ذهنی‌شان از جغرافیای ایران، یه کویر بزرگ هست که در خاورمیانه قرار دارد. (بگذریم بعضی‌ها هم حتی نمی‌داننند ایران در کدام قاره قرار دارد). 

البته این مسئله دور از انتظار نیست. چون که اکثر مردم دنیا تصورشان نسبت به کشورهای دیگر همان تصویریست که رسانه‌های داخلی کشورشان ترسیم می‌کنند. تصویری غالباً ناخوشایند و پر از نكات منفی (جنگ، قتل، تظاهرات، سیل،‌آتش سوزی، تصادف). مردم عادی هم وقت و انگیزه‌ای ندارند که دنبال چیزهای دیگری باشند و به همین تصورات اکتفا می‌کنند..

خود شناسی !

وضعیت عاطفی و روحی خود را بررسی کنید. اگر تا به حال به مدت طولانی خانواده خود جدا نشده‌اید و از لحاظ عاطفی حساس هستید و دوری از خانواده و دوستان برای شما زجر اور است، درباره‌ی مهاجرت کردن تجدید نظر کنید. قبل از اقدام برای مهاجرت توصیه می‌شود ابتدا خیلی دقیق هزینه‌های زندگی و تحصیل در کشور مورد نظر را مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهید و تمام جوانب را بررسی کنید. سپس با وضعیت مالی خانواده خود مقایسه کنید.

مقصد شناسی

پارامترهایی مثل فرهنگ، آب ‌و هوا، امنیت و ... را در مقصدی که برای مهاجرت خود تعیین می‌کنید در نظر بگیرید. در همه‌ی مناطق دنیا محله‌های ناامن و بی‌فرهنگی مردم دیده می‌شود و هرگز این چنین نیست که یک کشور با تمامی معیارهای ذهنی شما همسو باشد.

به‌ عنوان مثال آمار جرم و جنایت در آمریکا برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارند، در نگاه اول کمی ترسناک بنظر می‌رسد. شهرهايي مثلِ: دیترویت در میشیگان، سنت لوییس در میزوری، آکلند در کالیفرنیا، بالتیمور در مریلیند، تاکویلا در واشنگتن، بیرمنگام در آلاباما، کلیولند در اوهايو، ممفیس در تنسی و نیواورلیان در لویزیانا آمارهای وحشتناکی را به ثبت می‌رسانند اما طبیعتا این نیز همه‌ی واقعیت موجود نخواهد بود.

به‌عنوان مثالی دیگر گروهی آلمانی‌ها را به نژادپرستی شدید محکوم می‌کنند و از برخورد آن‌ها با شهروندان خارجی گله‌مند هستند. اروپایی‌ها معمولا ترجیح می‌دهند به زبان خود صحبت کنند تا به زبان انگلیسی، این مورد در آلمان و فرانسه به وضوح دیده می‌شود. درحالی که برای گروهی دیگر این اختلاف ها پذیرفتنیست و دردسر ساز به نظر نمی‌رسد.


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما