جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

کاهش نرخ مهاجرت دانشجویان/ لیسانسه‌ها دارای بیشترین میزان بیکاری00 نظر

کاهش نرخ مهاجرت دانشجویان/ لیسانسه‌ها دارای بیشترین میزان بیکاری
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: میانگین مهاجرت دانشجویان در دنیا ۳ تا ۴ درصد است، این در حالی است که در کشور ما نرخ مهاجرت دانشجویان حدود یک درصد است.

 

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمدرضا مخبر دزفولی صبح امروز در برنامه شنبه های انقلاب با موضوع علم و نخبگان که در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، گفت: موضوع نقشه جامع علمی کشور زمانی که مطرح شد برنامه ریزی ها درباره نقشه علم و فناوری انجام گرفت، هدف گذاری های جدی در نقشه جامع علمی صورت گرفت.

 

وی ادامه داد: برنامه ما بر اساس نقشه جامع علمی کشور این است که می خواهیم مرجعیت علمی شویم. در آموزش هایی که داریم تحولاتی را دنبال کنیم، در فناوری ها وارد شویم، در اقتصاد دانش بنیان ورود کنیم که البته در این زمینه نقطه ضعف داریم.

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه برای مرجعیت علمی شدن باید روی چه مسائلی متمرکز شویم، افزود: مجموعه علمی کشور در سال ۵۷، ۲۲۳ مرکز آموزش عالی داشت که تنها ۲۷ الی ۲۸ دانشگاه آن جامع بود. امروز ۲ هزار و ۸۰۰ مرکز آموزش عالی داریم که از این تعداد ۲۰۰ دانشگاه آن جامع است.

 

قرار گرفتن ۱۸ دانشگاه در رتبه بندی برترین دانشگاه های دنیا

 

مخبر دزفولی ادامه داد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز اکنون ۶۰ دانشگاه جامع دارد که تمام اینها بعد از انقلاب برای جوانان فراهم شده است. در سال ۲۰۱۸، ۱۸ دانشگاه ما جزو برترین دانشگاه های دنیا قرار گرفته اند. قبل از انقلاب یک دانشگاه ما نیز این ویژگی را نداشت.

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بعد از انقلاب اسلامی، دانشگاه تهران ۹۸ درصد تولید علمی داشته و قبل از انقلاب این دانشگاه تنها ۲ درصد تولید علمی داشته است. دانشگاه صنعتی شریف در حال حاضر ۹۹ درصد تولید علمی بعد از انقلاب و یک درصد تولید علمی قبل از انقلاب داشته است. دانشگاه شیراز نیز به همین صورت بوده، ۹۸ درصد تولید علم آن بعد از انقلاب صورت گرفته است.

 

۲۰۰ نفر از دانشمندان ایرانی جزو برترین دانشمندان دنیا

 

وی گفت: در حال حاضر ۲۰۰ نفر از دانشمندان ایرانی جزو دانشمندان برتر دنیا هستند که قبل از انقلاب اصلا چنین چیزی نبود.

 

مخبر دزفولی ادامه داد: بعد از انقلاب توجه به نخبگان در دستور کار قرار گرفت به طوری که الان ۱۲ هزار نخبه و استعداد برتر وجود دارد که قبل از انقلاب توجهی به این موضوع نمی شد. ۴۰ درصد دانشجویان ما قبل از انقلاب در دانشگاه های خارج تحصیل می کردند، این در حالی است که اکنون یک درصد جمعیت دانشجویان ایران خارج از کشور تحصیل می کنند.

 

کاهش نرخ مهاجرت دانشجویان بعد از انقلاب اسلامی

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: میانگین مهاجرت دانشجویان در دنیا ۳ تا ۴ درصد است، این در حالی است که در کشور ما نرخ مهاجرت دانشجویان حدود یک درصد است.

 

مخبر دزفولی یادآور شد: اکنون دانشجویان برتر ما در دانشگاه های داخل درس می خوانند. از این تعداد تنها یک درصد در خارج هستند که آن هم در ۱۰ دانشگاه برتر دنیا تحصیل می کنند.

 

وی به ماندگاری دانشجویان در خارج از کشور اشاره کرد و گفت: ۸۵ درصد دانشجویان بعد از فارغ التحصیل شدن به کشور بازمی گردند، تنها ممکن است ۱۵ درصد مانده و بازنگردند.

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به المپیادهای علمی بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: مدال های دانشجویان ما در المپیادهای علمی بعد از انقلاب به ۶۶۹ مدال رسیده است و اکنون ما جزو ۱۰ کشور اول دنیا در المپیاد علمی هستیم و کشور ما در زمینه پرتاب ماهواره رتبه هشتم جهان را دارد.

 

مخبر دزفولی در ادامه به یکی از چالش های آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: اکنون ۲۰ درصد فارغ التحصیلان ما در رشته های ریاضی هستند، ۴۸ درصد دانش آموزان در رشته های علوم تجربی تحصیل می کنند، این در حالی است که باید به این مسئله توجه بیشتری شود، چرا که ایران در منطقه در ریاضی اول است و باید به این مسئله توجه شود.

 

وی در ادامه افزود: ایران جزو ۱۳ کشور دارنده چرخه کامل سوخت هسته ای است و همچنین رتبه ۱۵ دنیا را در دانش فناوری سلول های بنیادی دارد و ارزش دلاری صادرات فنی و مهندسی ایران بالغ بر ۴ میلیارد دلار است.

 

مراکز علمی ما هیچگاه بدون تحریم نبوده اند

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: مراکز علمی ما هیچگاه بدون تحریم نبوده اند. ما از همان ابتدا تحریم بودیم و با این سختی ها توانستیم در زمینه های علمی پیشرفت خوبی داشته باشیم به طوری که صادرات ما از خدمات فنی و مهندسی به بالغ بر ۴ میلیارد دلار برسد.

 

مخبر دزفولی در ادامه به استناد سایر ملل به تولیدات علمی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: در استنادات رتبه ۲۲، مقاله داغ رتبه ۲۴، مقالات پر استناد رتبه ما ۲۰ است و همه این موفقیت ها بعد از انقلاب حاصل شده به طوری که ما در این زمینه ها زیاد هم هزینه نکرده ایم.

 

وی ادامه داد: بعد از انقلاب برای تحقیق و توسعه کمتر از یک درصد از تولید ناخالص داخلی اختصاص داده شده و این نشان می دهد که نیروی انسانی ما بسیار بهره ورتر از دیگر کشورهاست چون برخی از کشورها برای تحقیق و توسعه ۳ تا ۴ درصد از تولید ناخالص ملی را اختصاص داده اند ولی به اندازه ما پیشرفت نداشته اند.

 

سهم دانشجویان تحصیلات تکمیلی از کل دانشجویان کشور

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مباحث آموزشی اشاره کرد و گفت: قبل از انقلاب اسلامی تحصیلات تکمیلی معنایی نداشت. تعداد محدودی از رشته های ما دارای کارشناسی ارشد بودند، یا احتمالا برخی از رشته ها دارای دکتری بودند اما امروز سهم دانشجویان تحصیلات تکمیلی از کل دانشجویان ۱۷ درصد است. اکنون ۲ درصد دانشجویان ما در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند و سالانه بالای ۷۰۰ هزار نفر فارغ التحصیل می شوند.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر ما ۹۰ هزار عضو هیئت علمی داریم، در حالی که قبل از انقلاب تعداد اعضای هیئت علمی ما بسیار کم بود. در سال ۵۷ حدود ۱۷۵ هزار دانشجو حضور داشتند که اکنون تعداد دانشجویان به بیش از چهار میلیون رسیده است.

 

فارغ التحصیلان کارشناسی دارای بیشترین میزان بیکاری

 

مخبر دزفولی به بحث اشتغال دانش آموختگان اشاره کرد و گفت: ما در این زمینه با چالش هایی روبرو هستیم. ۱۹ درصد فارغ التحصیلان ما در دسترسی به شغل با مشکل مواجه هستند و این بیکاری در دانشجویان لیسانس ۱۹ درصد، در دانشجویان فوق لیسانس ۱۵ درصد و در دانشجویان دکتری ۲ درصد است. فارغ التحصیلان لیسانس بیشترین میزان بیکاری را دارند.

 

وی به دانشگاه های علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: ۶۵ دانشگاه علوم پزشکی در حال حاضر فعالیت می کنند که ۱۹۰ هزار دانشجو، ۱۸ هزار عضو هیئت علمی متخصص، ۲۵۰ بیمارستان آموزشی و انجمن های علمی پزشکی دارند.

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به پارک های علم و فناوری اشاره کرد و گفت: ۳ هزار و ۷۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور و  ۱۷۸ مرکز رشد در پارک های علم و فناوری فعالیت می کنند که گردش مالی شرکت های دانش بنیان حدود ۱۲ میلیارد دلار است که این شرکت ها قبل از انقلاب هیچ معنایی نداشتند. اکنون بالای ۳۵۰ انجمن علمی در کشور فعال هستند. در حوزه های علمیه نیز انجمن های علمی گروه علوم انسانی فعالیت می کنند.

 

وی افزود: سهم ایران از کل کمیت تولید علم دنیا حدود ۲ درصد است و سهم ایران از مقالات یک درصد دنیا، ۲.۹ درصد است.

 

مخبر دزفولی در ادامه با اشاره به بازنگری سند جامع علمی کشور گفت: ما در ذیل این نقشه جریان سند آمایش آموزش عالی را پیگیری می کنیم تا به وسیله این سند، آسیب های آموزش عالی را اصلاح کرده و نقاط ناموزون آن را از بین ببریم. آمایش اکنون در وزارت علوم و بهداشت آغاز شده، وزارت علوم از سال گذشته به صورت جدی این موضوع را در دستور کار خود قرار داده، دانشگاه آزاد نیز باید در جریان سند آمایش حرکت کند.

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه به دیگر دستاوردهای علمی ایران اشاره کرد و گفت: در فیزیک در منطقه اول و در جهان یازدهم، در کامپیوتر رتبه قابل قبولی داریم و رتبه ما چهارم است. در نجوم و اخترشناسی نیز رتبه های قابل قبولی داریم ولی در زیست شناسی از رتبه های قابل قبول فاصله داریم. در شیمی جایگاه خوبی داریم، جایگاه ما سوم است.

 

کسب رتبه ۶۵ دنیا در سال ۲۰۱۸ در فناوری های نوین

 

وی تصریح کرد: فناوری های نوین در اولویت قرار دارد به طوری که رتبه ما در نوآوری سه رقمی بوده و در سال ۲۰۱۸ رتبه ۶۵ دنیا را کسب کردیم.

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه به تصویب سندهای نانو، زیست فناوری، گیاهان دارویی و علوم شناختی اشاره کرد و گفت: رتبه ایران در فناوری نانو ۴، زیست فناوری ۱۱،  سلول های بنیادی ۱۵، هوافضا ۱۵ و دریایی ۶ دنیا است.

 

میزان فروش شرکت های دانش بنیان عرصه نانو

 

مخبر دزفولی به ثبت پتنت اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ۱۴۰ پتنت ثبت شده است و همچنین ما جزو ۵ کشور دنیا در تنوع گیاهان دارویی هستیم، بر همین اساس سند گیاهان دارویی را تصویب کردیم و اکنون ۴۰۰ شرکت فعال در زمینه گیاهان دارویی فعالیت می کنند و ۵۰۰ محصول دانش بنیان در این زمینه تولید شده است و شرکت های دانش بنیان ما در عرصه نانو سال گذشته ۱۴۰۰ میلیارد تومان فروش داشته اند.

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از دیگر اسنادی که تصویب شده به سند تعاملات بین المللی در عرصه علم و فناوری اشاره کرد و گفت: ما باید در عرصه علم و فناوری تعاملات علمی خوبی با مراکز علمی دنیا داشته باشیم و در این زمینه به ظرفیت زبان فارسی به عنوان زبان علم دنیا نیز توجه کرده ایم. همچنین باید به ظرفیت دانشگاه های خودمان در جذب دانشجویان خارجی توجه کنیم و دانشگاه های ما در این زمینه برنامه ریزی داشته باشند.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما