جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد




براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.



وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

گزارش رویداد متخصصین ایرانی بازگشته به کشور (مابک)00 نظر

گزارش رویداد متخصصین ایرانی بازگشته به کشور (مابک)
نشست متخصصین ایرانی بازگشته به کشور روز پنجشنبه 11 مردادماه در پژوهشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید

 

 

نشست صمیمی متخصصین ایرانی بازگشته به کشور در تاریخ 11 مرداد ماه 97 در محل پژوهشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف و با حضور جمعی از متخصصین ایرانی بازگشته به کشور، فعالان و کارآفرینان حوزه زیست بوم کارآفرینی و جمعی از مسئولین و نهادهای دولتی و با همت موسسه توسعه دانش فردای ایرانیان (ایران نالج) برگزار گردید. در این نشست ابتدا جناب آقای مهندس خالدان مدیر عامل مجموعه ایران نالج به ارائه گزارشی از این رویداد و لزوم شبکه سازی بین متخصصین ایرانی بازگشته به کشور  پرداختند.

سپس حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی ریاست محترم دبیرخانه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور به ایراد سخنرانی برای جمع حاضر پرداختند. ایشان با اشاره به جزیره بودن فعالیتهای متخصصین بازگشته به کشور، بر لزوم سازمان یافتن این افراد و سازمانها و نهادهای مربوطه برای عارضه یابی و حل مشکلات موجود پرداختند و با اعلام حمایت نهاد مقام معظم رهبری از بازگشت متخصصین ایرانی به کشور آمادگی خود را جهت انجام هرگونه کمک به این افراد اعلام نمودند. سخنران بعدی نشست جناب آقای دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بودند. وی با اشاره به اینکه باید کسب و کارهای نوپا را ترویج کنیم افزود: یک بخش از زیست بوم ها شما تحصیل کرده های خارج از کشور هستید که نوآوری، ابتکار و دانش را به اقتصاد تبدیل می کنید.ستاری با اشاره به اینکه بسیاری از استارتاپ های موفق را بسیاری از کسانی در کشور راه اندازی کرده اند که از دل طرح بازگشت تحصیل کرده های ایرانی مقیم خارج به وطن آمده اند گفت: شما ایده های خوب را در کشور بومی سازی کردید، به طوری که ما در بخش سلولهای بنیادی بیش از 100 شرکت داریم که 70 تای آن دانش بنیان شده‌اند

سپس 4 نفر از متخصصین ایرانی بازگشته به کشور به بیان تجربیات و نظرات خود در ارتباط با زندگی در ایران و خارج از کشور پرداختند. آقای بهرام صلواتی دبیر شبکه مهاجرت خاورمیانه، آقای محسن حاتمی مدیرعامل اپلیکیشن استادکار، آقای پوریا درنی همدانی استادیار دانشگاه جدز هلند و خانم حانیه محمدی مشاور معاون وزیر کار به ایراد سخنرانی پرداختند. سپس آقای دکتر کلانتری نژاد موسس و مدیر شتابدهنده شزان به بررسی فرآیند نوآوری فناورانه علمی کشور پرداختند.

بعد از ایراد سخنرانی توسط سخنرانان محترم، شرکت کنندگان در رویداد در 5 کلاس تخصصی تکنولوژی، سلامت، زمین، کیمیا و شهر پایدار به معرفی خود و آشنایی با دیگر متخصصین حاضر در رویداد پرداختند.

پس از صرف ناهار توسط متخصصین پنل گفتگو با حضور 4 نفر از متخصصین ایرانی بازگشته به کشور برگزار گردید و افراد حاضر در پنل به بیان تجربیات خود از زندگی در خارج از کشور، دلایل بازگشت به کشور و راهکارهای استفاده از ظرفیت متخصصین بازگشته به کشور پرداختند.

در حاشیه این رویداد نمایشگاهی از رویدادهای آینده موسسه ایران نالج برگزار گردید تا علاقه مندان جهت شرکت در رویدادهای آینده این موسسه ثبت نام کنند.

 

گزارش رویداد متخصصین ایرانی بازگشته به کشور (مابک)

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

پیام بگذارید

نظرات ( 0 )