جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

۱۰ مزیت تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور00 نظر

۱۰ مزیت تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور
چیزهایی درون ما وجود دارد که همزمان که ما را به سمت پیشرفت و تعالی سوق میدهد، در بیشتر موارد نیز مانند دیوار یا در خوشبینانه ترین حالت مانند سرعت گیر عمل میکنند. امروزمیخواهیم جوانب مثبت این موضوع بپردازیم.

 

 

پیشرفت تحصیلی

افزایش سطح سواد دانشگاهی به شیوه‌ای خارق‌العاده و فراگیر مهم ترین دلیل تحصیل در خارج از کشور است. چه بخواهید بر رشته‌ی اصلی تان تمرکز کنید یا دنبال موارد جدید باشید، تحصیل خارج از کشور فرصتی عالی برای انجام خیلی از کارهاستتحصیلات خارج از کشور فرصت کسب دیدگاه‌های متفاوتی نه تنها در موضوعات درسی، بلکه در نوع و سبک  زندگی را برای شما فراهم می‌کند.

تجربه چند سال زندگی کاملا مستقل

در این شرایط شما زندگی کاملا مستقلی خواهید داشت و اداره همه امور به دست خودتان خواهد بود. و البته این موقعیت فرصتی استثنائی برای کسب تجربه در امور جاری زندگی است زیرا مسئولیت اداره همه امور به عهده شما است.

ایجاد مزیت رقابتی، افزایش بازار کار وفرصت های عالی شغلی

پس از اینکه تحصیل خود را در خارج از کشور را به پایان برسانید و به خانه بازگردید، با دیدگاه جدیدی در مورد فرهنگ، مهارت‌های زبان، آموزش عالی و اشتیاق به یادگیری باز می‌گردید. نیازی به گفتن نیست که همه این‌ها برای کارفرمایان بسیار جذاب هستند. البته خیلی از دانشجویان آنقدر جذب کشور میزبان می‌شوند که تصمیم می‌گیرند در آنجا کار کنند. و البته پیدا کردن کار در یک کشور خارجی، وقتی در خود آن کشور آموزش دیده باشید، خیلی راحت‌تر خواهد بود.

تجربه یک فرهنگ جدید

دیدن جوامع گوناگون تاثیر به سزایی در سازندگی فرهنگی شایسته دارند و وجود امکان تعامل با آنان موجب افزایش اگاهی ، شکل گیری مقایسه و تحلیل های گونانگونی میشود که همگی انان سبب رشد فرهنگی و اجتماعی دارد و میزان تعاملات شما را با جوامع مختلف بالا میبرد. زندگی در یک کشور جدید توام با تجربه‌های جدید و جالب است. یکی از مزایای تحصیل در خارج نیز تجربه زندگی از دریچه‌ای جدید و متفاوت است که با آن می‌توان زیبایی‌ها و تفاوت‌های جامعه و فرهنگی جدید را تجربه کرد و به درک جدیدی از عقاید مذهبی، سیاسی و اقتصادی از مردم آن جامعه دست یافت.

روزمه ای پربار

صرفا ثبت چنین تجربه‌ای در سوابق تحصیلی، موقعیت‌های شغلی  بسیار مطلوبی را برای شما چه در کشور خود چه سایر کشورها فراهم خواهد کرد.هرچند کسب چنین تجربه ی باارزشی موجب رشد و تعالی شما در جنبه های گوناگون خواهد شما اما اگر بهره هوشی بالایی داشته باشید و شانس نیز با شما یاور باشید، می‌توانید موقعیت شغلی مناسبی را در کشور میزبان به دست آورید. در مجموع، داشتن چنین تجربه‌ای آینده شغلی خوبی را برای شما چه در کشور زادگاهتان یا در سایر کشورها فراهم می‌کند. 

امکان پذیرش در دانشگاه های بهتر

   همانطور که انتظار می رود هیئت پذیرش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های برتر، درست مانند کارفرمایان، تجربه تحصیل شما در خارج از کشور را از نظر دور نگه نمیدارند. دانشجویانی در خارج از کشور تحصیل کرده اند،‌ از دنبال کردن چالش های جدید نمی‌ترسند و خود را در موقعیت های دشوار قرار می‌دهند. مهمتر از همه دانشجویانی که در خارج از کشور خود تحصیل کرده اند، تعهد بیشتری به دانشگاه‌های تحصیلات تکمیلی برتر، به دنبال افرادی هستند که جنبه‌ی منحصر به فرد به دانشگاه بدهند. دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل کرده‌اند کنجکاوی و شایستگی آموزشی برای راهبری در دانشگاه را دارا هستند.

پیدا کردن علایق جدید

تحصیل در خارج از کشور، علایق جدیدی را فراهم میکند که هرگز نمیتوانستید در کشور خود به آن فکر کنید، شاید متوجه شوید که استعداد کشف نشده ای در زمینه های مختلف دارید، درگیر انتخاب هایی میشوید که شاید در کشور خود هرگز سراغ انها نروید. چرا؟ چون موقعیتش پیش نیامده بود و پیدا کردن علایق تازه نیاز به تجربه شرایط جدید دارد.

سفر به مکان های جدید و تجربه مسافرت حرفه ای

با سفرکردن و قرار گرفتن در شرایط خرق عادت، تجربه انسان برای مواجهه با موقعیت های گوناگون زندگی  و گرفتن تصمیمات درست در این شرایط را افزایش میدهد. با تحصیل در خارج فرصت گشت‌ و گذار در کشور میزبان را خواهید داشت. برخلاف سفرهای برنامه‌ریزی شده، در این سفرهای کوتاه فرصت آشنایی بیشتر با آن کشور و مردمش را خواهید داشت و حتی می‌توانید از این طریق روابط خود را با سایر افراد گسترش دهید. اگر از این فرصت‌ها بخوبی استفاده کنید، تجربه تحصیل خوشایندی را در خارج خواهید داشت. درست است که هدف شما از سفر به این کشور‌ها تحصیل است اما به یاد داشته باشید تعطیلات آخر‌هفته هم وجود دارد و ممکن است برنامه‌ی سفر‌های گروهی برایتان تدارک ببینند که فرصت گشت و گذار در این کشور‌ها و گذراندن وقت‌ را در مکان‌هایی که دوست دارید برایتان فراهم کند. 

رشد شخصیتی و فردی با استفاده از به چالش کشیدن خود

مرز‌های جدید بر روی شما گسترده می‌شود و در این مسیر خودتان را به چالش می‌کشید. در نهایت، کمی بیرون آمدن از منطقه‌ی امن و راحت خود موثر است، زیرا همزمان که خودتان را با شرایط جدید وفق می‌دهید مهارت‌های با ارزش زندگی را هم یاد خواهید گرفت، مهارت‌هایی که ممکن بود اگر در کشور خودتان بودید هرگز با آن‌ها آشنا نشوید.

 زبان آموزی

چه از سالها پیش در حال فراگیری زبان‌های خارجی بوده باشید چه از ابتدا شروع کنید، در هرصورت، تحصیل در دانشگاه‌های خارجی فرصت و محیط مناسبی جهت یادگیری زبان را به بهترین شکل ممکن برایتان فراهم می‌کند. به یاد داشته باشید هر چقدر هم کلاس‌های زبانی که ثبت‌نام کرده‌اید عالی باشد، هیچ وقت به جذابیت صحبت‌کردن با مردم بومی و محلی آن مناطق نمیشود. البته، هیچ وقت نباید تنها به دلیل یادگیری یک زبان جدید به تحصیل در خارج از کشور پرداخت، ولی به هر حال می‌تواند یکی از دلایل‌تان برای زبان آموزی محسوب شود.

 و از جمله موارد دیگر میتوان به :

·       آشنایی دانشجوبان ایرانی با دانش روز دنیا از طریق تماس مستقیم با جوامع علمی بین المللی موجود

·       -آشنایی با شیوه های نوین تدریس در دانشگاه ها، یادگیری کار تیمی و روحیه تحقیق

·       -تعامل و ارتباط برقرارکردن با اساتید و دانشجویان سایرکشورها، که خود می تواند موجبات ارتباط علمی آینده را فراهم سازد

·        -امکان برقراری ارتباط بین اساتید و دانشگاه های ایران و دیگرکشورها

·        -ایجاد گروه ها و انجمن های علمی دانشجویان ایرانی درخارج ازکشور به عنوان پتانسیل بالقوه برای استفاده های ممکن

اشاره کرد.

تمام چیزی که قصد داریم در مورد تحصیل در خارج از کشور بگوییم، انجام دادن کارهای هیجان‌انگیز که مقداری هم ترسناک هستند، تجربه ی بالا و پایین زندگی و تبدیل شدن به شخصیتی قوی در برابر مشکلات، اعتماد به نفس بیشتر و آگاهی بیشتر  فردی و فرهنگی است. وقتی که زمان این کار فرا برسد، تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور برای همه مناسب نخواهد بود، اما برای دانشجویان زیادی تجربه‌ی خارق‌العاده ای را رقم خواهد زد. اگر هنوز احساس نا آرامی می‌کنید، اگر این دلایل به شما گوشزد می‌کنند که شانس گذراندن دوره‌ی تحصیلی عالی در خارج از کشور را دارید، ساده‌ترین سوالی که باید از خودتان بپرسید این است که ”چرا نه؟“ می‌توانید در این دوران همزمان با پرداختن به تحصیل، دوره‌ی کارآموزی را هم بگذرانید. سعی کنید انعطاف‌پذیر باشید، چه بخواهید برنامه‌های کلاس‌‌تان را تغییر دهید  یا ساعات کارآموزی‌تان را، در طول مدتی که تلاش‌تان را  برای هردوی این موارد به کار می‌گیرید،‌دیگران تحت تاثیر همت بلند شما قرار خواهند گرفت و تضمین می‌کنید که پاداش زمانی که برای تحصیل در خارج از کشور صرف می‌کنید را خواهید گرفت. گاهی اوقات همه‌ی چیزی که به آن نیاز دارید این است که از خودتان بپرسید ”من چه چیزی می‌خواهم؟

خوب بهش فکر کنید.

 


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما