جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

۲۵ سوال اساسی درباره کرونا؛ از پیشگیری تا ابتلاء00 نظر

۲۵ سوال اساسی درباره کرونا؛ از پیشگیری تا ابتلاء
پاسخ سازمان بهداشت جهانی به همه‌ی سوالات پیرامون کرونا ویروس و توصیه‌های این سازمان برای جلوگیری از ابتلاء به این ویروس

 

coronavirus چیست؟

کرونا ویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که ممکن است باعث ایجاد بیماری در حیوانات یا انسان شوند. این ویروس‌ها در انسان باعث عفونت‌های تنفسی می‌شوند، کرونا ویروس یا همان کووید-۱۹ جزو خانواده بزرگی از ویروس‌هاست که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود.

________________________________________

COVID-19 چیست؟

COVID-19 نوعی بیماری عفونی است که اخیراً کشف شده است. این ویروس تا قبل از شیوع آن در ووهان چین در دسامبر ۲۰۱۹ ناشناخته بود.

___________________________________

علائم COVID-19 چیست؟

این ویروس که SARS-CoV-2 نام دارد به جای درگیر کردن بینی باعث عفونت بافت‌های نرم و مجاری تنفسی در اعماق ریه‌ها می‌شود. 
تب، خستگی و سرفه خشک متداول‌ترین علایم در بین بیمارانی است که در بیمارستان بستری شده‌اند. برخی از بیماران ممکن است بدن درد، آبریزش بینی، گلودرد یا اسهال داشته باشند. این علائم معمولاً خفیف است و به تدریج شروع می‌شود.

از علائم دیگر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  ۳۱ درصد تنگی نفس داشتند
 •  ۱۱ درصد بدن‌درد داشتند
 •  ۹ درصد دچار گیجی بودند
 •  ۸ درصد سردرد داشتند
 •  ۵ درصد گلودرد داشتند

این بیماری می‌تواند به سینه‌پهلو - التهاب ریه‌ها و آب‌گرفتگی کیسه‌های هوا - تبدیل شود و در نهایت باعث نارسایی ریوی شود.

کرونا ویروس در اکثر افرادی که آلوده می‌شوند علائمی ایجاد نمی‌کنند و مبتلایان احساس ناخوشایندی ندارند. بیشتر افراد (حدود ۸۰٪) بدون نیاز به درمان خاص، از این بیماری بهبود می‌یابند. از هر ۶ نفری که مبتلا به COVID-19 می‌شوند ۱ نفر به طور جدی بیمار می‌شود و در تنفس دچار مشکل می‌شود. افراد مسن و افراد دارای سابقه پزشکی مانند فشار خون بالا، مشکلات قلبی یا دیابت بیشتر احتمال دارد به بیماری جدی مبتلا شوند. حدود ۲٪ از مبتلایان به این بیماری فوت شده‌اند. افراد مبتلا به تب، سرفه و مشکل در تنفس باید به دنبال مراقبت پزشکی باشند.

________________________________________

COVID-19 چگونه پخش می‌شود؟

افراد می‌توانند COVID-19 را از سایر مبتلایان به ویروس، بگیرند. این بیماری می‌تواند از طریق قطرات کوچک آب بینی شخص یا دهان از فرد به فرد دیگر گسترش یابد که در هنگام سرفه یا بازدم فرد مبتلا به COVID-19 رخ می‌دهد. این قطرات بر روی اشیاء و سطوح اطراف فرد فرود می‌آید. سپس افراد دیگر با لمس این اجسام یا سطوح، COVID-19 را گرفته و سپس چشم، بینی یا دهان خود را لمس می‌کنند. افراد همچنین می‌توانند COVID-19 را در صورت تنفس قطرات از فرد مبتلا به COVID-19 که سرفه می‌کند یا قطرات را پخش می‌کند، بگیرند. به همین دلیل مهم است که بیش از 1 متر (3 فوت) از فردی که مریض است فاصله بگیرید.

________________________________________

آیا ویروسی که باعث COVID-19 شود از طریق هوا قابل انتقال است؟

تاکنون مطالعات نشان می‌دهد ویروس ایجاد COVID-19 عمدتا از طریق تماس با قطرات تنفسی و نه از طریق هوا منتقل می‌شود. پاسخ قبلی را ببینید "چگونه COVID-19 گسترش می یابد؟"

________________________________________

آیا می‌توان CoVID-19 را از فردی گرفت که علائمی ندارد؟

راه اصلی شیوع این بیماری از طریق قطرات تنفسی است که توسط کسی که سرفه می‌کند، خارج می‌شود. خطر ابتلا به COVID-19 از طرف افراد بدون هیچ علائمی، بسیار پایین است. با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به COVID-19 فقط علائم خفیفی را تجربه می‌کنند. این امر به ویژه در مراحل اولیه بیماری صادق است. بنابراین گرفتن COVID-19 از شخصی که مثلاً فقط سرفه خفیف داشته و احساس بیماری نمی‌کند، ممکن است. سازمان بهداشت جهانی در حال بررسی تحقیقات در مورد دوره انتقال COVID-19 است و به اشتراک گذاری یافته‌های به روز خود ادامه خواهد داد.

________________________________________

آیا ممکن است COVID-19 را از مدفوع کسی که مبتلا به این بیماری است، بگیرم؟

به نظر می‌رسد خطر ابتلا به COVID-19 از مدفوع فرد آلوده کم است. در حالی که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که ویروس ممکن است در برخی موارد در مدفوع وجود داشته باشد، اما در هر صورت از راه‌های اصلی گسترش شیوع کرونا ویروس نیست. سازمان بهداشت جهانی در حال بررسی تحقیقات در مورد شیوه انتشار COVID-19 است و به اشتراک گذاری یافته‌های جدید در این خصوص، ادامه خواهد داد. 

________________________________________

برای محافظت از خود و جلوگیری از شیوع بیماری چه کاری می توانم انجام دهم؟

اقدامات حفاظتی برای همه

از آخرین اطلاعات موجود در مورد شیوع COVID-19 در وب سایت سازمان بهداشت جهانی و از طریق مرجع بهداشت عمومی ملی و محلی خود آگاه باشید. COVID-19 هنوز هم در اکثر مردم چین با برخی شیوع در کشورهای دیگر روبرو است. بیشتر افرادی که به این ویروس آلوده می‌شوند، دچار بیماری خفیف می‌شوند و بهبود می‌یابند، اما این بیماری برای برخی نیز شدیدتر است؛ پس با انجام موارد زیر از سلامتی خود مراقبت کرده و از دیگران محافظت کنید:

 • مرتباً دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آن‌ها را با آب و صابون بشویید.
 • چرا؟ شستن دستان خود با آب و صابون یا استفاده از مالش دست الکل باعث از بین رفتن ویروس‌هایی می‌شود که ممکن است روی دستان شما باشد.
 • حداقل فاصله ۱ متری (۳ فوت) بین خود و هر کس که سرفه می‌کند یا عطسه می‌کند، حفظ کنید.
 • چرا؟ هنگامی که کسی سرفه یا عطسه می‌کند، قطرات مایع کوچکی را از بینی یا دهان خود خارج می‌کند که ممکن است حاوی ویروس باشد. اگر خیلی نزدیک هستید، در صورت سرفه شدن این قطرات از فرد مبتلا به فرد دیگر، ممکن است قطرات ویروس COVID-19 را تنفس کند و مبتلا گردد.
 • از لمس چشم ، بینی و دهان خودداری کنید.
 • چرا؟ دست‌ها بسیاری از سطوح را لمس می‌کنند و می‌توانند ویروس‌ها را انتخاب کنند. پس از آلوده شدن‌، دست‌ها می‌توانند ویروس را به چشم‌، بینی یا دهان منتقل کنند؛ و آنجاست که ویروس وارد بدن شما می‌شود و شما را بیمار می‌کند.
 • اطمینان حاصل کنید که شما و اطرافیان ، بهداشت تنفسی خوبی را دنبال می‌کنید. این به معنای پوشاندن دهان و بینی شما با خم آرنج یا دستمال، هنگام سرفه یا عطسه است. سپس بلافاصله دستمال استفاده شده را دور بریزید.
 • چرا؟ قطره‌ها ویروس را گسترش می‌دهند. با رعایت بهداشت مناسب تنفسی، از اطرافیان خود در برابر ویروس‌هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و COVID-19 محافظت کنید.
 • اگر احساس ناخوشایندی داشتید در خانه بمانید. اگر تب، سرفه و مشکل در تنفس دارید، به پزشک معالج مراجعه کرده و حتما از قبل تماس بگیرید. دستورالعمل‌های مسئول بهداشت محلی خود را دنبال کنید.
 • چرا؟ مقامات ملی و محلی بیشترین اطلاعات را در مورد وضعیت منطقه شما خواهند داشت. تماس از قبل، به ارائه دهنده خدمات درمانی شما اجازه می‌دهد تا شما را به سرعت به مراکز درمانی صحیح هدایت کند. این امر همچنین از شما محافظت می‌کند و به جلوگیری از شیوع ویروس‌ها و سایر عفونت‌ها کمک می‌کند.
 • از آخرین تحولات مربوط به COVID-19 آگاه باشید. توصیه‌هایی را که در مورد نحوه محافظت از خود و دیگران از COVID-19 توسط پزشکان، سازمان بهداشت عمومی ملی و محلی به شما داده می‌شود کاملا انجام دهید.
 • چرا؟ مقامات ملی و محلی بیشترین اطلاعات را در مورد پخش COVID-19 در منطقه شما دارند. آن‌ها به بهترین وجه برای مشاوره در مورد آنچه مردم منطقه شما باید برای محافظت از خود، انجام دهند توصیه می‌کنند.
 • اقدامات حفاظتی برای افرادی که در مناطقی که COVID-19 در آن گسترش یافته است، یا از آن مناطق بازدید کرده‌اند یا اخیراً از آن‌ها بازدید شده است (در۱۴ روز گذشته)
 • راهنمایی‌های ذکر شده در بالا را دنبال کنید. (اقدامات حفاظتی برای همه)
 • اگر احساس ناخوشایندی کردید، حتی در صورت علائم خفیف مانند سردرد و آبریزش جزئی تا زمان بهبودی، در خانه بمانید.
 • چرا؟ جلوگیری از تماس با دیگران و مراجعه به مراکز درمانی به شما امکان می دهد تا این امکانات موثرتر عمل کنند و به شما و دیگران در برابر COVID-19 و سایر ویروس ها کمک کنند.
 • اگر دچار تب ، سرفه و مشکل در تنفس هستید ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید زیرا این امر ممکن است به دلیل عفونت تنفسی یا بیماری جدی دیگر باشد.
 • چرا؟ تماس از قبل، به ارائه دهنده خدمات درمانی شما اجازه می‌دهد تا شما را به سرعت به مراکز درمانی صحیح هدایت کند. این‌ کار همچنین به جلوگیری از شیوع احتمالی COVID-19 و سایر ویروس‌ها کمک می‌کند.

________________________________________

کیت تشخیص کرونا ویروس چگونه عمل می‌کند؟

برای تشخیص ویروس جدید کرونا SARS-CoV که عفونت تنفسی کروناویروس را ایجاد می‌کند از یک روش آزمایشگاهی رایج استفاده می‌شود که برای تشخیص ویروس‌هایی مثل ایدز یا سارس استفاده می‌شده است.

پژوهشگران چینی در نیمه اول ژانویه توالی ژنوم (فرمول ژنتیکی) ویروس جدید کرونا را مشخص کردند و در اختیار همگان قرار دادند. برای تشخیص ویروس جدید کرونا، فرمول ژنتیکی آن با آنچه دانشمندان چینی مشخص کردند سنجیده می‌شود تا روشن شود آیا فرد به ویروس جدید کرونا آلوده شده یا نه.

برای آزمایش از گلو یا بینی فرد مشکوک به ابتلا نمونه برداشته شده و به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. گاهی هم نمونه خلط یا ترشحات فرد مشکوک هم به همراه نمونه خون به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. نمونه معمولا از کسانی گرفته می‌شود که تب، تنگی نفس و سرفه دارند.

کیت تشخیص بیماری کرونا ویروس در ایران - پیشگیری و تست کرونا

برای تشخیص آزمایشگاهی ویروس جدید کرونا از روشی استفاده می‌شود به نام واکنش زنجیره‌ای پلی‌مراز کمی (quantitative polymerase chain reaction)  با استفاده از آنزیمی به نام نسخه‌بردار معکوس (Reverse transcriptase). واکنش زنجیره‌ای کمی یا "همزمان" این مزیت را دارد که علاوه بر تشخیص ویروس، از روی تعداد ژنوم می‌توان تعداد ویروس را هم در نمونه آزمایش شده تعیین کرد.

آنزیم نسخه‌بردار معکوس از بخشی از ژنوم ویروس که تک‌رشته‌ای است (RNA) نسخه‌برداری می‌کند و بعد از روی آن یک نسخه دورشته‌ای مکمل (ِDNA) ساخته می‌شود. این محتوای ژنتیکی با استفاده از واکنش زنجیره‌ای تکثیر می‌شود و بعد با نور فلورسانس و روشی موسوم به 'در لحظه' (Real-time) یا کیفی مقدار و نوع ماده ژنتیکی ویروس مشخص می‌شود.

این آزمایش در دو مرحله اصلی انجام می‌شود، تشخیص اولیه و تائید تشخیص؛ در مجموع سه آزمایش انجام می‌شود که هر آزمایش در واقع بررسی و اندازه‌گیری یک توالی ژنتیکی ویروس است.

________________________________________

چقدر احتمال دارد که COVID-19 بگیرم؟

این خطر بستگی به جایی دارد که شما در آن زندگی می‌کنید یا جایی که اخیراً سفر کرده‌اید. خطر عفونت در مناطقی که تعدادی از افراد مبتلا به COVID-19 تشخیص داده شده‌اند، بیشتر است. بیش از ۹۵٪ از کل موارد COVID-19 در چین اتفاق می‌افتد که بیشتر آن‌ها در استان هوبی وجود دارد. در مورد اکثر مناطق دیگر دنیا، خطر ابتلا به COVID-19 در حال حاضر کم است، با این وجود، آگاهی از وضعیت و تلاش‌ برای مبارزه با شیوع کرونا ویروس در منطقه محل زندگی شما بسیار مهم است.

________________________________________

آیا نگران COVID-19 باشم یا نه؟

اگر در منطقه‌ای نیستید که COVID-19 در آن پخش شده باشد، یا اگر به این مناطق سفر نکرده‌اید یا با کسی از آن مناطق ارتباط نزدیکی نداشته‌اید، شانس ابتلا به آن در حال حاضر کم است. با این حال، قابل درک است که ممکن است از اوضاع احساس استرس و اضطراب کنید. بهتر است در یافتن حقایق درست، تلاش کنید تا به شما در تعیین دقیق میزان خطر ابتلاء کمک کند و بتوانید اقدامات احتیاط آمیز را انجام دهید.

اگر در منطقه‌ای هستید که شیوع COVID-19 وجود دارد، باید خطر ابتلا به عفونت را جدی بگیرید. توصیه‌های صادر شده توسط مقامات بهداشت ملی و محلی را دنبال کنید. اگرچه برای اکثر افراد COVID-19 فقط بیماری خفیف ایجاد می‌کند، اما می‌تواند برخی از افراد را بسیار بیمار کند. به ندرت، این بیماری می‌تواند کشنده باشد. افراد مسن و افرادی که سابقه‌ی پزشکی دارند (مانند فشار خون بالا، مشکلات قلبی یا دیابت) آسیب پذیرتر به نظر می‌رسند. در آمار مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری الگویی واضح دیده می‌شود که به گفته مرکز مراقبت و پیشگیری بیماری‌های چین، کمتر از نیم درصد بیماران زیر ۵۰ سال جان خود را از دست داده‌اند.

وضعیت جان‌باختگان:

 •   ۱.۳ درصد پنجاه و چند سال داشتند
 •   ۳.۶ درصد شصت و چند سال داشتند
 •   ۸ درصد هفتاد و چند ساله بودند
 •   ۱۵ درصد بالای هشتاد سال داشتند

البته میزان واقعی مرگ‌ومیر ممکن است بیشتر از این‌ها باشد، چرا که بعضی از بیمارانی که در حال حاضر تحت مداوا قرار دارند شاید در آینده فوت کنند و خیلی از موارد خفیف بیماری نیز هرگز کشف نمی‌شوند. 

آمار مرگ‌ومیر در بین کسانی که مشکل دیگری نداشته‌اند تنها ۰.۹ درصد است.

اما بر این اساس افزایش پیدا می‌کند:

 •   ۶ درصد کسانی که فشار خون بالا دارند
 •   ۶ درصد کسانی که از مشکلات مزمن ریوی رنج می‌برند، مثل کسانی که سال‌ها سیگار کشیده‌اند
 •   ۷ درصد مبتلایان به دیابت
 •   ۱۱ درصد بیماران قلبی و عروقی

________________________________________

چه کسی در معرض ابتلا به بیماری شدید است؟

کودکان، افراد مسن و افراد دارای سابقه پزشکی (مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی یا دیابت) 

________________________________________

آیا واکسن، دارو یا درمانی برای COVID-19 وجود دارد؟

نه هنوز. تا به امروز هیچ واکسنی و هیچ داروی ضد ویروسی خاصی برای جلوگیری یا معالجه COVID-2019 وجود ندارد. لذا مبتلایان باید خود برای رفع علائم مراقبت کنند. افراد مبتلا به بیماری جدی باید در بیمارستان بستری شوند. بیشتر بیماران به لطف مراقبت حمایتی بهبود می‌یابند.

واکسن‌های احتمالی و برخی از داروهای خاص دارویی در دست بررسی است. آن‌ها از طریق آزمایشات بالینی مورد آزمایش قرار می‌گیرند. سازمان بهداشت جهانی در تلاش است تا واكسن‌ها و داروها را برای پیشگیری و درمان COVID-19 تهیه كند.

از مؤثرترین راه‌های محافظت از خود و دیگران در برابر COVID-19 این است که مرتباً دستان خود را تمیز کنید، سرفه خود را با خم آرنج یا بافت بپوشانید و فاصله حداقل ۱ متر (۳ پا) را از افرادی که سرفه می‌کنید یا عطسه برای اطلاعات بیشتر، به اقدامات محافظتی اساسی در برابر کروناویروس جدید مراجعه کنید.

________________________________________

آیا COVID-19 همان SARS است؟

خیر. ویروسی که باعث COVID-19 و ویروس ایجاد سندرم شدید تنفسی حاد (SARS) می‌شود از نظر ژنتیکی با یکدیگر مرتبط هستند، اما آن‌ها متفاوت هستند. SARS کشنده‌تر و بسیار آلوده‌تر از COVID-19 است. از سال 2003 تاکنون هیچ شیوع SARS در هیچ کجای جهان مشاهده نشده است.

________________________________________

آیا برای محافظت از خودم باید ماسک بپوشم؟

افرادی که علائم تنفسی مانند سرفه ندارند، نیازی به پوشیدن ماسک پزشکی ندارند. سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک را برای افرادی که علائم COVID-19 دارند و برای افرادی که دارای علائمی مانند سرفه و تب هستند، توصیه می‌کند. استفاده از ماسک برای کارمندان بهداشت و افرادی که از کسی مراقبت می‌کنند (در خانه یا یک مرکز درمانی) بسیار مهم است.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای جلوگیری از هدر رفتن غیرضروری منابع گران‌بها و استفاده نادرست از ماسک‌، توصیه به استفاده منطقی از ماسک‌های پزشکی می‌‌کند. اگر علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید، به عفونت COVID-19 با علائم خفیف مشکوک هستید، یا از شخصی که مشکوک به عفونت COVID-19 است، مراقبت می‌کنید حتما از ماسک استفاده کنید. عفونت مشکوک COVID-19 با مسافرت به مناطقی که آلوده گزارش شده است، یا تماس نزدیک با کسی که به این مناطق سفر کرده و به بیماری مبتلا شده است، ارتباط دارد.

از مؤثرترین راه‌های محافظت از خود و دیگران در برابر COVID-19 این است که مرتباً دستان خود را تمیز کنید، سرفه خود را با خم آرنج یا بافت بپوشانید و فاصله حداقل 1 متر (3 پا) را با افرادی که سرفه یا عطسه می‌کنند، حفظ کنید. برای اطلاعات بیشتر، اقدامات محافظتی اساسی در برابر کرونا ویروس را جدی بگیرید.

________________________________________

آیا می‌توان از ماسک فیلتردار استفاده نمود؟

بله؛ عامه مردم می‌توانند از ماسک فیلتردار استفاده کنند، چرا که زدن این نوع ماسک می‌تواند از استفاده کننده آن محافظت کند.

خیر؛ افراد مضنون یا مبتلایان به این بیماری نباید از ماسک فیلتردار استفاه کنند، به این دلیل که فیلتر نمی‌تواند از پخش قطرات تنفسی به سمت بیرون جلوگیری کند.

________________________________________

چگونه از ماسک به درستی استفاده کنم؟

۱. به یاد داشته باشید، یک ماسک فقط باید توسط کارمندان بهداشت، مراقبین و افراد دارای علائم تنفسی مانند تب و سرفه استفاده شود.

۲. قبل از لمس ماسک، دست‌ها را با دستمال حاوی الکل یا صابون و آب تمیز کنید.

۳. نوار فلزی بالای ماسک را روی پل بینی خود قرار دهید تا با شکل بینی شما قالب شود و کش‌ها را دور گوش‌ها یا پشت سر محکم کرد.

۴. کف ماسک را پایین بکشید تا دهان و چانه شما را بپوشاند.

۵. تا زمانی که ماسک روی صورت است جلوی آن را لمس نکنید و برای برداشتن ماسک کش‌های آن را از دور گوش‌ها بگیرید و یا گره بند‌ها را از پشت سر باز کنید. به یاد داشته باشید که نباید هنگام انجام این مرحله به جلوی ماسک که روی دهان قرار می‌گیرد دست بزنید؛ زیرا احتمال دارد به ویروس کرونا آلوده باشد.

۶. بلافاصله پس از استفاده، ماسک را در سطل زباله در بسته رها کنید.

۷. بهداشت دست را بعد از لمس یا دور انداختن ماسک انجام دهید و در نهایت دست‌هایتان را با ضدعفونی کننده الکلی یا آب و صابون بشویید.

________________________________________

مدت زمان پدید آمدن علائم ابتلا به COVID-19 در فرد چقدر است؟

"دوره انتقال" به معنی زمان ابتلا به ویروس و شروع علائم بیماری است. بیشترین تخمین دوره انتقال برای COVID-19 از ۱-۱۴ روز است، که معمولاً در حدود سه تا پنج روز است. با برآورد داده‌های بیشتر، این تخمین‌ها به روز می‌شوند.

________________________________________

آیا انسان از یک منبع حیوانی می‌تواند به COVID-19 آلوده شود؟

کرونا ویروس یک خانواده بزرگ ویروس است که در حیوانات رایج است. به ندرت، مردم به این ویروس‌ها آلوده می‌شوند و یا باعث شیوع ویروس در افراد دیگر می‌شوند. به عنوان مثال، SARS-CoV با گربه‌های civet همراه بود و MERS-CoV توسط شترهای دره دار منتقل می‌شود. منابع جانوری احتمالی COVID-19 هنوز تأیید نشده است.

برای محافظت از خود، مثلا هنگام بازدید از بازار حیوانات زنده (که به شدت توصیه می‌شود از این محل‌ها فاصله بگیرید.)، از تماس مستقیم با حیوانات و سطوح در تماس با حیوانات خودداری کنید. روش‌های ایمنی تهیه غذا در همه زمان‌ها را رعایت کنید؛ به ویژه در تهیه گوشت و شیر و اندام‌های حیوانی، کلیه مراحل تهیه را با احتیاط انجام دهید تا از آلودگی غذاهای پخته نشده جلوگیری کنید و از مصرف محصولات حیوانی خام یا پخته نشده خودداری کنید.

________________________________________

آیا ممکن است COVID-19 را از حیوان خانگی خود بگیرم؟

هیچ مدرکی وجود ندارد که کرونا ویروس حیوانات همراه یا حیوانات اهلی مانند گربه‌ها و سگ‌ها را آلوده کند یا خطر ابتلا به COVID-19 را برای انسان گسترش دهد.

________________________________________

چه مدت ویروس روی سطوح زنده می‌ماند؟

هنوز مشخص نیست که کرونا ویروس چه مدت بر روی سطوح زنده مانده است، اما به نظر می‌رسد مانند  سایر کورناویروس‌ها رفتار می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد كه كرونا ویروس‌ها (از جمله اطلاعات اولیه در مورد ویروس COVID-19) ممكن است برای چند ساعت یا تا چند روز روی سطوح باقی بمانند. این ممکن است در شرایط مختلف (به عنوان مثال نوع سطح، دما یا رطوبت محیط) متفاوت باشد. با این حال برخی مطالعات صورت گرفته بر روی دیگر ویروس‌های خانواده کرونا ویروس، احتمال زنده ماندن تا 9 روز بر روی سطوح سخت را مطرح کرده‌اند؛ بررسی‌ها نشان داده‌اند دریافت نامه یا بسته از چین خطری نداشته و کرونا ویروس در این سطوح خیلی دوام نمی‌اورد. در عین حال پژوهشگران می‌گویند کروناویروس‌ها می‌توانند به طور متوسط «بین چهار تا پنج روز» بر روی مواد مختلف چون آلومینیوم، چوب، پلاستیک و شیشه زنده بمانند.

به گفته دکتر Günter Kampf از بیمارستان دانشگاه Greifswald آلمان، کروناویروس‌ها در دمای پایین و رطوبت بالا بهتر و برای مدت طولانی‌تری زنده می‌مانند.

چنانچه احتمال می‌دهید، ممکن است یک سطح آلوده باشد، آن را با مواد ضد عفونی کننده ساده تمیز کنید تا ویروس را از بین ببرد. سپس دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آن‌ها را با آب و صابون بشویید. از لمس چشم، دهان و بینی خودداری کنید.

________________________________________

آیا کرونا ویروس ووهان می‌تواند از طریق بسته‌های پستی منتقل شود؟

فعلاً پاسخ قطعی برای این پرسش وجود ندارد.

بر پایه اطلاعات فعلی، کروناویروس ووهان می‌تواند به مدت چند روز بر روی اجسام سخت زنده بماند که از نظر تئوری «می‌تواند» برای انتقال از طریق بسته‌های پستی کافی باشد. البته این احتمال «بسیار پایین ارزیابی» شده است.

در واقع احتمال خطر شیوع کرونا ویروس از طریق محصولات یا بسته‌های تجاری جابجا شده ظرف چند روز یا چند هفته در دمای اتاق، بسیار پایین است.

دکتر Amesh Adalja از سازمان بهداشت جهانی می‌گوید: شرایط محیطی و دمای نگه داری و جابجایی بسته‌های پستی برای زنده ماندن ویروس‌ها «مساعد ارزیابی نمی‌شود» و این نگرانی بی مورد است.

________________________________________

چه کارهایی را نباید انجام بدهم؟

اقدامات زیر برای جلوگیری از COVID-2019 مؤثر نیستند و بسیار ضرر دارند:

 • • سیگار کشیدن
 • • مصرف داروهای گیاهی سنتی
 • • پوشیدن ماسک‌های متعدد
 • • مصرف خود دارویی مانند آنتی بیوتیک‌ها

________________________________________

آیا احتمال دارد که ویروس جهش پیدا کند؟

ویروس‌ها همیشه در حال تغییر و جهش هستند. اما اینکه به چه صورتی تغییر می‌کنند ناشناخته است.

خانواده ویروس کرونا همیشه از گونه‌ حیوانی به گونه دیگری منتقل شده است. این ویروس برای انتقال آسان‌تر ممکن است تکامل پیدا کند و موجب بیماری‌ سخت‌تری شود. دانشمندان در حال تحقیق درباره این موضوع هستند. 

_______________________________________

این ویروس چطور متوقف می‌شود؟

واکسنی برای این ویروس وجود ندارد. بنابراین تنها راه جلوگیری از سرایت آن تشخیص زودهنگام و درمان بیمار در قرنطینه است.

باید به دنبال افرادی گشت که با بیماران این ویروس در تماس بوده‌اند و آنها را زیر نظر گرفت. در قدم بعدی باید محدودیت‌های مسافرتی ایجاد کرد و از گردهمایی‌های عمومی جلوگیری کرد.


در هر صورت، اگر تب، سرفه خشک و تنفس سختی دارید، به دنبال مراقبت های پزشکی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت شدیدتر باشید و حتماً تاریخ سفر اخیر خود یا افرادی که با آن‌ها ارتباط داشتید را با ارائه دهنده خدمات درمانی خود به اشتراک بگذارید.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما