جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

بیش از ۳‌میلیون نسخه کتاب در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران فروخته شد00 نظر

بیش از ۳‌میلیون نسخه کتاب در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران فروخته شد
یاسر احمدوند رئیس سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از فروش بیش از ۳میلیون نسخه کتاب به ارزش ۲۱۱میلیارد تومان خبر داد.

 

یاسر احمدوند معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به برخی از ویژگی‌های این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، اشاره کرد و گفت: برگزاری همزمان نمایشگاه در دو شکل فیزیکی و مجازی، برجسته‌ترین ویژگی‌ این دوره بود؛ با توجه به اینکه کشور به‌طور کامل از شیوع کرونا رها نشده، یکی از تمهیدات لازم برای حضور همه مردم از سراسر کشور این بود که نمایشگاه در شکل مجازی هم برگزار شود. استقبال از این بخش نشان می‌دهد که این تدبیر، تدبیر موثری بود. بسیاری از مردم امکان سفر به تهران و حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را در این ایام نداشتند ولی با حضور در بخش مجازی توانستند در جریان تولیدات ناشران قرار بگیرند.

 رئیس سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، درباره آمار فروش نمایشگاه گفت: براساس تراکنش دستگاه‌های کارت‌خوان در دو بخش فیزیکی و مجازی در مجموع ۲۱۱ میلیارد و ۳۵۰ میلیون و ۴۳۵ هزار و ۵۹۴ تومان کتاب به فروش رسید. از این مبلغ ۱۰۷ میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان در بخش فروش فیزیکی و ۱۰۳ میلیارد و ۸۹۲ میلیون تومان در بخش مجازی ثبت شده است. با احتساب پرداخت‌های نقدی و کارت به کارت، می‌توان تا ۳۰ درصد به این رقم افزود.

بیش از ۳ میلیون نسخه کتاب در نمایشگاه به فروش رسیده است

 معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نسخه کتاب در بخش مجازی نمایشگاه به فروش رسید. آمار دقیقی از کتاب‌های فروخته شده در بخش فیزیکی نمایشگاه وجود ندارد؛ اگر تعداد فروش در بخش مجازی را مبنا قرار دهیم، بیش از این تعداد در بخش فیزیکی نمایشگاه به فروش رفته است. قطعا بیش از سه میلیون نسخه کتاب در این نمایشگاه به فروش رسیده که عدد قابل اعتنایی است و می‌تواند به‌عنوان یک شاخص خوب برای حوزه فرهنگ تلقی شود.

یاسر احمدوند تصریح کرد: چون آمار دقیقی از میانگین فروش کتاب، تعداد عناوین و ... از دوره‌های قبلی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در اختیار نداریم، به یقین نمی‌توان گفت نسبت به دوره‌های پیشین، شرایط این دوره از نمایشگاه چگونه بوده اما با توجه به شرایط موجود، این عدد، قابل اعتنا و توجه بود. حدودا میانگین قیمت کتاب‌هایی که در نمایشگاه فروش رفته، نزدیک به ۸۵ هزار تومان برای هر کتاب است. حدود ۲۵۰ میلیارد تومان مبلغی است که در این نمایشگاه برای تأمین و خرید کتاب در دو شکل حضوری و مجازی پرداخت شده است. فضای مجازی این امکان را به ما می‌دهد که تحلیل دقیق‌تری داشته باشیم. در آینده تحلیل‌های درست‌تری از میزان مصرف فرهنگی مردم در زمینه کتاب منتشر و در اختیار رسانه‌ها و مردم قرار خواهد گرفت.

حضور بیش از ۶۰ میهمان از کشورهای مختلف در نمایشگاه

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره برنامه‌های فرهنگی بخش بین‌الملل نمایشگاه نیز گفت: میهمانان ارزشمندی با اشتراکات فرهنگی و زبانی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حاضر شدند. بیش از ۶۰ میهمان از قاره‌ها و کشورهای مختلف دنیا به دعوت ما در این نمایشگاه حاضر شدند که همگی از شخصیت‌های فرهنگی، کتابی و موثر در حوزه فرهنگ و کتاب در کشور خود بودند. از این حیث هم نمایشگاه بار کیفی مطلوبی داشت. باید به حضور خوب کشور قطر به‌عنوان میهمان ویژه این دوره هم اشاره کنیم. امیدواریم مسئولان فرهنگی این کشور از تجربه بزرگ حضور در این نمایشگاه برای گسترش فعالیت‌های فرهنگی خود استفاده کنند. برخی کشورهای شرکت‌کننده برای دیدن شور و نشاط فرهنگی در این رویداد حاضر می‌شوند و تبادلات فرهنگی صورت می‌گیرد که قطعا این حضور آورده‌هایی برای کشور ما نیز خواهد داشت.

وی ادامه داد: رئیس‌ محترم جمهور و بسیاری از شخصیت‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و ... از نمایشگاه بازدید کردند. رئیس‌جمهور محترم در این بازدید، با تعدادی از غرفه‌داران صمیمانه گفت‌وگو و برخی کتاب‌ها را تورق کردند. ان‌شاءالله کشور از مباحثی که در حاشیه این بازدید مطرح شد، در پیشبرد برنامه‌های فرهنگی بهره‌مند خواهد شد.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما