جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

چرا سقوط یک روستا این قدر مهم شده است؟00 نظر

چرا سقوط یک روستا این قدر مهم شده است؟
چرا سقوط یک روستا این قدر مهم شده است؟

 

سقوط خان‌تومان چرا این‌قدر اهمیت پیدا کرده است؟ خان‌تومان یک شهرک کوچک با حدود سه هزار نفر جمعیت و در کنار کوه شمعون در جنوب غربی شهر حلب است؛ البته از نظر استراتژیکی بی اهمیت نیست. چرا که یکی از راه‌های تدارکاتی گروه‌های تروریستی است که از شمال به جنوب، از این راه به یکدیگر دسترسی دارند و نیروهایشان را تجهیز می‌کنند. همچنین این موقعیت خان تومان که در نزدیکی جاده حلب دمشق قرار گرفته برای حمله احتمالی تروریست‌ها به دمشق اهمیت پیدا می‌کند. اما این موضوع کمترین اهمیت را دارد. آن چه خان‌تومان را برجسته کرده، شهادت تعدادی از نیروهای مقاومت است. نیروهایی از لشکر کربلای مازندران و تیپ فاطمیون افغانستان در کنار نیروهای حزب‌الله لبنان و البته تعدادی از رزمندگان سوری که اغلب از اهل سنت و از اهالی شهر حلب بودند. در واقع آتش شدیدی که بر روی این شهرک کوچک ریختند، اصلا توجیه نظامی و استراتژیکی نداشت. یک جور انتقام‌گیری کور بود که از طرف کشورهای حامی تروریست‌ها به آنان تحمیل شد و صد البته که در درازمدت، این ماجرا به ضرر تروریست‌ها تمام خواهد شد. حالا دیگر دیپلمات‌های ترک، کار بسیار سختی در تفکیک تروریست‌ها به خوب و بد در پیش دارند. آنان نشان دادند که به هیچ توافقی پایبند نیستند. از همان ابتدا حامیان النصره و احرارالشام و ارتش آزاد و بقیه گروه‌های تروریستی، مدعی بودند که این‌ها با داعش تفاوت اساسی دارند؛ این‌ها به دنبال آزادی و دموکراسی هستند و... حالا دیگر کسی نیست که بتواند با این گزاره‌ها از این گروه‌ها حمایت کند. آنان در این ماجرا بازنده بودند. چرا که دیگر کسی تمایزی میان آنان و داعش قائل نخواهد شد. تمام دنیا دیدند که النصره و جیش‌الفتح و ارتش آزاد، هر جا که لازم باشد، با کمال میل در کنار جلادان داعش قرار می‌گیرند.

نکته دیگری که سقوط خان تومان را برجسته کرده نزدیکی این منطقه به شهر حلب است. در واقع حلب در طول تاریخ یکی از مهم‌ترین شهرهای سرزمین‌های اسلامی بوده است. حتی بارها مساله پایتخت شدن این شهر در میان کارشناسان سوری بررسی شده است. خان تومان که در حاشیه جنوبی شهر حلب واقع شده از دی‌ماه سال گذشته در دست نیروهای مقاومت بود. بارها تروریست‌ها تلاش کردند که خان تومان را پس بگیرند. اما کاری از پیش نبردند. این بار با غدر و خیانت و زیر پا گذاشتن پیمان آتش‌بس در شرایطی که نیروی هوایی و توپخانه ارتش سوریه آمادگی عملیاتی نداشتند، با انفجار وحشتناکی که حاصل به آتش کشیدن دوازده کامیون مواد منفجره بود تقریبا منطقه را به کلی نابود کردند. رسانه‌های غربی تلاش کردند حادثه خان تومان را به جیش‌الفتح نسبت ‌دهند؛ گروه به سرکردگی عبدالله المحسینی که سعودی‌الاصل است. البته خبرهایی از هلاکت این تروریست سعودی نیز منتشر شده است. با این همه چیزی که به سرعت برای همه روشن شد، این بود که اوتلافی از گروه‌های تروریستی در این عملیات نقش داشتند.

تروریست‌ها مدعی شدند که تعدادی از  نیروهای حزب‌الله و همچنین تعدادی از اتباع افغانستان را به اسارت گرفته‌اند. صرف نظر از درستی یا کذب این خبر، کسی توجه نمی‌کند که بیش از چهارصد نفر از تروریست‌ها در حملات ائتلاف مقاومت کشته شدند. در واقع تصرف خان‌تومان برای تروریست‌ها به هیچ‌وجه به صرفه نبوده است. ولی از نظر تبلیغاتی برایشان اهمیت داشته و برای حامیان ترک و سعودی و آمریکایی آن‌ها مهم بوده که در این مورد هیاهو کنند و حادثه خان‌تومان را به عنوان یک شکست بزرگ در رسانه‌ها جا بیندازند.

درمورد تلفات نیروهای مقاومت آمار ضد و نقیضی منتشر شد. آن چه که تایید شده و از قول اسماعیل کوثری از فرماندهان تیپ محمد رسول‌الله نقل شده اسارت شش ایرانی و شهادت سیزده نفر از مدافعان حرم است. یکی از سرداران دوران دفاع مقدس هم در نبرد خان‌تومان به شهادت رسیده و متاسفانه پیکر پاکش به دست تروریست‌ها افتاده است؛ سردار شهید سید شفیع شفیعی.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفته که ایران در کنار متحدانش یعنی روسیه و حزب‌الله و سوریه، این خیانت را بی پاسخ نخواهد گذاشت. عملیات آزادسازی خان‌تومان هنوز آغاز نشده، اما قطعا در روزهای آینده حمله وسیعی تدارک دیده خواهد شد. این نیز یکی از ویژگی‌های ائتلاف مقاومت است که بسیار پخته عمل می‌کند و از عملیات احساسی پرهیز می‌کند. در روزهای گذشته و با مساعد شدن شرایط جوی، حملات هوایی نیز از سوی جنگنده‌های روسیه آغاز شده و ناظران، این عملیات را مقدمه حملات گسترده زمینی دانستند. اما مهم‌تر از آن، چیزی که برای تحلیل‌گران بین‌المللی اهمیت داشت، ورود مجدد جنگده‌های روسی و احتمال تغییر استراتژی روسیه بود. قبلا احساس می‌شد که روس‌ها به تدریج، حضورشان را در آسمان سوریه کم رنگ می‌کنند. ولی با اتفاقاتی که در جنوب حلب و در خان‌تومان افتاد، روس‌ها تغییر رویه دادند. روس‌ها وقتی می‌بینند که آمریکایی‌ها، تروریست‌های تحت فرمانشان را به موشک‌های پیشرفته تاو مجهز کرده‌اند، چگونه می‌‎توانند ساکت بنشینند. البته در روزهای گذشته، نیروهای مقاومت مسیر حرکت این موشک‌ها را رصد کردند و در یک مورد، اتاقک شلیک موشک را با تمامی تکنیسین‌هایش منهدم کردند. حضور پررنگ روسیه بدترین خبر برای تروریست‌ها و متحدان آنان است. خون پاک شهدای مقاومت ثمره شیرینی برای آزادی‌خواهان و مردم مظلوم سوریه خواهد داشت.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما