جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

روش جدیدی برای کشف تقلب در تراکنش‌های بانکی00 نظر

روش جدیدی برای کشف تقلب در تراکنش‌های بانکی
محققان دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به کشف تقلب در تراکنش‌های بانکی با استفاده از هوش مصنوعی شدند.

 

این طرح به عنوان برگزیده نهایی گروه اقتصاد و بانکداری در دومین جشنواره بین‌المللی کنز (از برنامه های جنبی جایزه مصطفی (ص)) انتخاب شده است.
روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اعلام کرد، دکتر سعیده ممتازی، دانشیار گروه هوش مصنوعی دانشکده مهندسی کامپیوتر، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «کشف تقلب‌ در تراکنش‌های بانکی و کارت‌های اعتباری با استفاده از هوش مصنوعی» گفت: ویژگی اصلی طرح استفاده از روش‌های نوین هوش مصنوعی در حل یکی از مشکلات حوزه بانکداری است.
وی با بیان اینکه این تحقیق از روش‌های روز دنیا در یادگیری عمیق و هوش مصنوعی بهره برده است، گفت: در راستای ثبت علمی و انتشار مقالات علمی روش پیشنهادی با داده‌های استاندارد بین‌المللی موجود آموزش داده شده که توانسته به نتایج خوبی در حوزه پژوهشی خود برسد.
به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، جهت بومی‌سازی و تجاری‌سازی این طرح و استفاده از آن در کشور نیاز است با داده‌های همان حوزه مدل‌ها را آموزش داده و مورد استفاده قرار دهیم.
وی با بیان اینکه ایده اصلی این طرح از روش‌های هوش مصنوعی در پردازش متن ایجاد شده است، گفت: در پردازش داده‌های متنی ارتباط زیادی بین زنجیره کلمات در متن وجود دارد که درنظرگرفتن این ارتباط باعث می‌شود بتوان روش‌های دقیق‌تر و مؤثرتری را در پردازش متن و پیش‌بینی برچسب واژه‌ها به‌کار برد.
وی ادامه داد: با بهره‌گیری از ایده مشابه سعی کردیم روش‌هایی که ماهیت مدل‌سازی دنباله‌ها را دارند مورد استفاده قرار دهیم و ارتباط بین دنباله تراکنش‌ها را کشف کنیم تا براساس آن تشخیص دقیق‌تری در مورد تقلب در تراکنش‌ها داشته باشیم.
 ممتازی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به ماهیت روش‌های مورد استفاده امکان ارائه یک نرم‌افزار یا محصول آماده جهت استفاده در محیط‌‌های مختلف بانکی وجود ندارد و برای  استفاده از این محصول نیاز است برای هر حوزه دادگان مربوط به آن پس از رعایت  محرمانگی داده جهت آموزش مدل مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته مجری طرح، نتیجه این تحقیق در حوزه بانکداری و همچنین هر حوزه دیگری که احتمال تقلب در دادگان آن وجود دارد قابل استفاده است .
وی درخصوص نتیجه این طرح گفت: در صورت عقد قرارداد با بانک‌ها یا سایر سازمان‌های مرتبط می‌توان با استفاده از داده‌های همان حوزه طرح را به محصولی جهت کشف تقلب تبدیل کرد.
وی افزود: کارهای متعددی در زمینه کشف تقلب انجام شده است اما ویژگی اصلی این طرح استفاده از روش‌هایی است که در مرزهای دانش این حوزه قرار دارد.
گفتنی است :این طرح به عنوان برگزیده نهایی گروه اقتصاد و بانکداری در دومین جشنواره بین‌المللی کنز (از برنامه های جنبی جایزه مصطفی (ص)) انتخاب شده است. دو مقاله بین‌المللی ISI از این طرح منتشر شده است. مدل‌سازی دنباله‌ای داده‌ها، در نظر گرفتن ارتباط بین تراکنش‌های مختلف، استفاده از ترکیب چندین مدل یادگیری مختلف در قالب روش‌های نوین یادگیری عمیق مهم‌ترین نوآوری‌های این طرح بوده است.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما