جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

بزم آسمان00 نظر

بزم آسمان
ماه رمضان ماهی است که قرآن در آن فرو فرستاده شده که راهنمای مردم و دلایلی روشن از هدایت و جدایی ( بین حق و باطل ) است. پس کسی که در این ماه حاضر باشد ( در وطن باشد ) باید آن را روزه بدارد، و کسی که بیمار یا در سفر باشد تعدادی از روزهای دیگر ( را به مقدار آنچه فوت شده روزه بدارد ). خداوند برای شما آسانی می خواهد و برای شما دشواری نمی خواهد، و ( می خواهد ) تا شماره معین ( سی روز ) را تمام کنید و خدا را به پاس آنکه شما را هدایت نموده تکبیر گویید و بزرگ شمارید، و شاید سپاس گزارید.

 

 

«شَهْرُ رَمَضانَ الَّذي أُنْزِلَ فيهِ الْقُرْآنُ هُديً لِلنَّاسِ وَ بَيِّناتٍ مِنَ الْهُدي‏ وَ الْفُرْقانِ فَمَنْ شَهِدَ مِنْکُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ وَ مَنْ کانَ مَريضاً أَوْ عَلي‏ سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَيَّامٍ أُخَرَ يُريدُ اللَّهُ بِکُمُ الْيُسْرَ وَ لا يُريدُ بِکُمُ الْعُسْرَ وَ لِتُکْمِلُوا الْعِدَّةَ وَ لِتُکَبِّرُوا اللَّهَ عَلي‏ ما هَداکُمْ وَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ»

ماه رمضان ماهی است که قرآن در آن فرو فرستاده شده که راهنمای مردم و دلایلی روشن از هدایت و جدایی ( بین حق و باطل ) است. پس کسی که در این ماه حاضر باشد ( در وطن باشد ) باید آن را روزه بدارد، و کسی که بیمار یا در سفر باشد تعدادی از روزهای دیگر ( را به مقدار آنچه فوت شده روزه بدارد ). خداوند برای شما آسانی می خواهد و برای شما دشواری نمی خواهد، و ( می خواهد ) تا شماره معین ( سی روز ) را تمام کنید و خدا را به پاس آنکه شما را هدایت نموده تکبیر گویید و بزرگ شمارید، و شاید سپاس گزارید.

ماه رمضان پیش از آن‌که ماه روزه و صیام باشد ماه قران است. ماهی که شاید و باید بیش از هر ماه دیگری به قران تاسی نمود و سعی در دریافت مفاهیم این کتاب آسمانی داشت. اما قران چگونه کتابی است و چگونه ما را به تفکر وا می‌دارد و چگونه تفکری را می‌آموزد. و این نوع نگاه چه تفاوتی با نگاه‌های رایج در دنیای امروز دارد؟ تفاوت‌های کجاست و ظرافت این تفکر قرانی چیست؟

2- در هواپیمایی نشسته‌ایم و تمام پنجره‌های آن بسته است و ما هیچ اطلاعی از  بیرون نداریم و نمی دانیم به کدام سمت در حرکتیم و این هواپیما در چه موقعیتی قرار دارد. اگر از علمای علم فیزیک سوال شود که تنها راه اطلاع از بیرون چیست؟ بی‌شک جواب خواهد داد، باید از خلبان هواپیما پرسید. آیا این وضعیت  درست شبیه وضعیت زندگی انسان در جهانی که در آن زندگی می‌کند، نیست.  امروزه می‌دانیم کره‌ی زمینی که در آن زندگی می‌کنیم با میانگین سرعتی برابر ۸ر۲۹ کیلومتر در ثانیه به دور خوشید در چرخش است و این برابر است با ۱۰۷ هزار کیلومتر در ساعت که بیشتر از دو و نیم برابر سرعت یک فضاپیمای آپولو است. باز علمای فیزیک می‌گویند در طول سال سرعت زمین تغییر می کند، زیرا فاصله زمین تا خورشید نیز تغییر می کند. هر چه زمین به خورشید نزدیک تر شود، سریع تر می شود. وقتی زمین در حضیض است سرعت آن حدود ۳ر۳۰ کیلومتر در ثانیه و وقتی که در اوج است تندی آن به ۳ ر۲۹ کیلومتر در ثانیه کاهش می یابد. زمین به دور محورش هم می گردد و اگر ما روی استوا باشیم با سرعت ۱۷۰۰ کیلومتر در ساعت در حال چرخش خواهیم بود. اما این تنها بخشی از ماجرای گردش شگفت انگیز بشر در جهان امروز است، به طوری که دانشمندان می‌گویند خورشید و کل اجرام واقع در منظومه شمسی نیز به دور مرکز کهکشان راه شیری نیز در حال چرخش می‌باشند، متوسط سرعت منظومه ی شمسی ما ۸۲۸ هزار کیلومتر بر ساعت می‌باشد که حدود ۲۳۰ میلیون سال طول می‌کشد که یک دور کامل به دور کهکشان مارپیچی را تکمیل کند. کهکشانی که به نوبه خود حول مرکز عالم می‌چرخد و با وسعت شگفت انگیز خود البته از کوچک‌ترین کهکشان‌هاست.  این سرعت بالا در ابتدا غیر منتظره بود و بزرگی آن نیز هنوز غیر قابل توضیح است. پرسشی که باقی می ماند این است که چرا ما به این اندازه سریع در حرکت هستیم؟ چه چیزی در آن دور دست ما را بسوی خود می کشد؟

3- یکی از ادعاهایی که در میان این همه شگفتی البته شگفت از همه است این است که کسانی خود را سکاندار این هواپیمای بزرگ و وسیع که ما در آن در حال سفریم می‌نامند و کتاب‌هایی اورده‌اند که می‌گویند نقشه‌ی راه این سفر پرماجراست با این همه شگفتی. یکی از این کتاب‌ها که آخرین انسان از این سلسله‌ی پیامبران آورده  قران است. کتابی که بر اساس نص صریح آن در همین ماهی که ما در آن قرار داریم نازل شده است. کتابی که بیشترین حجم آن‌را داستان‌هایی تشکیل می‌دهد که برای بنی آدم حیران در این مسافرت عظیم از همه شگفت‌انگیزتر است.  در این کتاب از ابتدای پیدایش آدم؛ سخن به میان می‌آید و دشمنی به نام ابلیس که قصد نابودی فرزندان آدم را دارد. داستان نخستین انسان؛ آدم و همسرش هوا که به فتنه‌ی ابلیس از بهشت رانده می‌شوند و خود داستان ابلیس که از فرشتگان بود و ازسجده‌ی آدم سر باز زد. در این کتاب داستانی از عیسی است که بی‌آن‌که مردی مریم  مادرش را لمس کرده باشد از مریم متولد شده است. در کودکی سخن می‌گوید و مرده‌ها را زنده می‌کند. داستان یونس است، که چون بر قوم خود که مستوجب عذابشان می‌داند و مورد مغفرت حضرت رحمان قرار گرفته‌اند خشم می‌گیرد به زندان در شکم ماهی فرستاده می‌شود و...، داستان موسی است که فرمان می‌یابد تا قوم بنی اسرائیل را از چنگال فرعون نجات دهد، عصایی دارد که در دستش اژدها می‌شود و چون بر رود نیل می‌زند از آن دوازده راه ایجاد می‌کند که دوازده سبط بنی اسرائیل درگذرند. داستان نوح و کشتی نوح است و سیلی خانمان برانداز که زمین را فرا می‌گیرد و مومنان را بر کشتی نجات راهی ساحل امن می‌کند. داستان صالح است و شتری که از دل کوه متولد می‌شود. به اندازه حجم یک رود آب می‌نوشد و به اندازه‌ی مصرف یک شهر شیر می‌دهد و...، تمامی این داستان‌های خارق‌العاده که این سفر را مهیج‌تر می‌کند و به استنادات تاریخی به وقوع پیوسته‌اند. و پس از بیان  تمامی این داستان‌های شگفت که از خود سفینه‌ای که در آن قرار داریم شگفت‌انگیزتر است ما را به بهشتی فرا می‌خواند که مقرر گشته است و رسیدن به این بهشت را تنها در پیروزی بر اهریمن و گوش فرا دادن و دقت در این نقشه‌ی راه میسر می‌داند. در این کتاب از ما خواسته شده که با دقت در شگفتی‌های عالم در سخنان شگفت‌انگیز این کتاب آسمانی بنگریم و سعادت را در آن بیابیم تا سفری بی‌خطر و ایمن داشته باشیم و ادعا شده است که در صورت عمل به دستورات آن چهره‌ای دیگر از جهان را ببینیم که بسیار شگفت‌انگیزتر و زیباتر از آن‌چه هست می‌باشد و  گفته شده ماهی که در آن قرار داریم بزم بزرگ پروردگاری است که چنین صورت‌های بدیعی را آورده و هر روز نو به نو می‌کند. پس آیا  فارغ از تمامی مسایلی که بشر به صورت روزمره با آن مواجه است و بدون هیچ دلیل دیگری آیا روا نیست که یک‌بار و تنها یک‌بار در چنین بزم عظیمی وارد شویم و به این سخنان شگفت‌انگیز که گفته شده در صورت عمل به آن‌ها بزمی باشکوه‌تر از این دنیا را خواهیم دید را مشاهد کنیم. آیا نگاه به زندگی براساس آن‌چه که این کتاب گفته‌است جذاب‌تر نیست؟ 


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما