جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

مشکل در نگاه فرقه‌ای و برتری‌جویی است00 نظر

مشکل در نگاه فرقه‌ای و برتری‌جویی است
با وجود این‌که روزبه‌روز کشورها تسلیحات نظامی‌شان را بیشتر می‌کنند، و با وجود این‌که سلاح‌های نظامی روزبه‌روز پیشرفته‌تر می‌شود، و با وجود این‌که دولت‌ها، ارتش‌ها را در اختیار دارند و هیچ دولتی از خرید سلاح‌های جدید امتناع نمی‌کنند، پس چرا هنوز تروریسم وجود دارد؟

 

وحید اسلام زاده

پرسشی که شاید بتواند اساسی‌تر ذهن را بخود مشغول کند، این است: با وجود این‌که روزبه‌روز کشورها تسلیحات نظامی‌شان را بیشتر می‌کنند، و با وجود این‌که سلاح‌های نظامی روزبه‌روز پیشرفته‌تر می‌شود، و با وجود این‌که دولت‌ها، ارتش‌ها را در اختیار دارند و هیچ دولتی از خرید سلاح‌های جدید امتناع نمی‌کنند، پس چرا هنوز تروریسم وجود دارد؟ تروریسمی که جنبه مذهبی به خود گرفته است. چرا هرکسی می‌تواند به راحتی اسلحه‌ای را تهیه و به تشخیص خود عده‌ای بی‌گناه را به کشتن دهد و مدعی شود که در راه خدا گام برداشته و به وظیفه دینی‌اش عمل می‌کند.

چرا تهیه اسلحه در سطح ایجاد یک ارتش قوی به قدری آسان شده است که هر گروهی می‌تواند یک ارتش قوی تشکیل دهد؟ از طرف کدام قدرت این اسلحه‌ها در اختیار افراد خاص قرار می‌گیرد و به چه منظوری؟ منظورم کاملاً روشن است، قدرت‌های خاص اسلحه تهیه می‌کنند و به افراد خاص می‌دهند. به نظر می‌رسد شناخت قدرت‌های خاص که کم و انگشت شمار هستند چندان کار سختی نیست. به شناخت افراد خاص نیازی نداریم چون که این افراد می‌توانند هر کسی باشند. باید بیشتر وقت برای شناخت قدرت‌های خاص بگذاریم. قدرت‌های خاص مسلماً دولت‌های معروف نیستند، چون که دولت‌های خاص به طور مستقیم وارد این معرکه نمی‌شوند، بلکه از طریق‌هایی که بتواند آنها را پشت صحنه حفظ کند وارد عمل می‌شوند. قدرت‌های خاص شاید گروه‌های خاص اقتصادی باشند، همان کارتل‌ها و تراست‌ها. همان‌هایی که از طریق‌های مختلف فقط برای کسب سود و منفعت بیشتر حاضر هستند دست به هر کاری بزنند، کاری کثیف و خبیثانه!

فروش اسلحه سودآوری بسیاری دارد. نا آرامی‌های اجتماعی – سیاسی باعث فروش بیشتر اسلحه به دولت‌ها می‌شود. نمی‌خواهیم دولتی را به طور مستقیم متهم کنیم. اما اگر قرار بود سلاح‌های قدیمی راهکار مبارزه با تروریسم نباشد، سلاح‌های جدید هم نمی‌تواند راهکار مناسبی باشد. مانند مبارزه با قاچاق مواد مخدر! چندین سال است که دولت‌ها برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر، یا هر نوع کالایی خود را به سلاح‌های جدید مجهز می‌کنند، اما تا بحال دولتی نتوانسته است با قاچاق به طور کلی مبارزه کند و قاچاقچیان به کار خود مشغول هستند. مشکل در تهیه سلاح نیست، هرچند تهیه سلاح‌های جدید به نوعی تهیه هیزم برای آتش افراطی‌گری و تروریسم است. مشکل در نگاه فرقه‌ای و برتری‌جویی است. گروه‌هایی مانند داعش نه به خود ظهور یافته‌اند، نه به خود از بین می‌روند. گروه داعش ایجاد شده برای منافعی که تاریخ به مرور واقعیت آن‌را برملا خواهد کرد. چرا دولت آمریکا تا بحال اقدامی برای از بین بردن این گروه کذایی نکرده است؟ مگر گروه داعش گروه مخفی و ناشناخته‌ای است؟ یا بهانه دولت آمریکا این است که چون هنوز صدمه‌ای ندیده است وارد این معرکه نشده است؟ چطور با سقوط برج‌های دوقلو، بن لادن و طالبان سقوط می‌کنند، اما هنوز داعش بر سرجایش نشسته و بی‌رحمانه مردم را در گوشه به گوشه دنیا می‌کشد.

 

دولت جمهوری اسلامی ایران آنقدر آگاه و هوشیار است که خود را وارد این بازی‌های کودکانۀ دولت‌های خاص و معروف و کارتل‌ها و تراست‌ها نکند. دولت جمهوری اسلامی ایران در تاریخ پربرکت خود آسیب‌های فراوانی از تروریسم دیده است، دولت جمهوری اسلامی ایران با دقت و شجاعت و ورزیدگی تمام از مرزهای خود محافظت می‌کند و می‌تواند از حیثیت و کیان مردم ایران پاسداری کند. که نمونه‌اش اخیراً کشف شد. سربازان گمنام امام زمان (عج) توانستند حرکت تروریستی را در داخل کشور شناسایی و خنثا کنند. هرچند شناخت بازیگران این بازی‌های کودکانه سخت است، اما آدرس صحیح آن‌را همگان می‌دانند. اگر امکانی می‌بود تا می‌توانستیم این آدرس را تا پایان برویم، می‌توانستیم بازیگردانان اصلی آن‌را بیابیم. بدون شک روزی این راز نه آن‌چنان پیچیده گشوده خواهد شد و مردم جهان خواهند فهمید که چه کسانی مقصران اصلی بودند.  

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما