جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

داعش سیاه، داعش سفید00 نظر

داعش سیاه، داعش سفید
شرکت تویوتا که خودروهایش اکنون برند داعش است به تازگی اطلاعات جالبی از کشورهای خریدار این اتومبیل‌ها برای داعش ارائه داده است. به طوری‌که از اطلاعات این شرکت بر می‌آید: از تعداد 60 هزار خودروی تویوتایی که در اختیار داعش قرار دارد که که همه آنها از نوع SUV دو کابین هستند 22 هزار و پانصد خودرو را یک شرکت واردکننده خودرو در عربستان خریداری کرده است. همچنین یک شرکت واردکننده‌ی قطری نیز 32 هزار خودرو خریده است. شرکتی از امارات نیز 11 هزار و 650 خودرو خریداری کرده است. ارتش اردن نیز با پرداخت مالی چند بانک عربستانی 4500 خودرو خریداری کرده است و در اختیار این گروه تروریستی قرا داده است.

 

محمد امین رجایی


شرکت تویوتا که  خودروهایش اکنون برند داعش است به تازگی اطلاعات جالبی از کشورهای خریدار این اتومبیل‌ها برای داعش ارائه داده است. به طوری‌که از اطلاعات این شرکت بر می‌آید:  از تعداد 60 هزار خودروی تویوتایی که در اختیار داعش قرار دارد که که همه آنها از نوع SUV دو کابین هستند 22 هزار و پانصد خودرو را یک شرکت واردکننده خودرو در عربستان خریداری کرده است. همچنین یک شرکت واردکننده‌ی قطری نیز 32 هزار خودرو خریده است. شرکتی از امارات نیز 11 هزار و 650 خودرو خریداری کرده است. ارتش اردن نیز با پرداخت مالی چند بانک عربستانی 4500 خودرو خریداری کرده است و در اختیار این گروه تروریستی قرا داده است. از سویی دیگر اگر به گزارش منابع منابع مستقل درباره‌ی تعداد و ملیت تروریست‌هایی که در کشورهای عراق و سوریه حضور دارند، توجه کنیم به اطلاعات جالب دیگری دست پیدا می‌کنیم.  به گفته‌ی این منابع4800 تروریست سعودی، 3000 هزار فلسطینی، 2700 تونسی، 2000 الجزایری، 800 تروریست از کشورهای اتحاد شوروی سابق، 350 کویتی، 1300 اروپایی و آمریکایی، 1100 اندونزیایی، 400 افغانی و 4500 عراقی از استانهای الانبار و صلاح الدین و سایر مناطق عراق در خاک سوریه حضور دارند.

 این گزارش‌ها اگر در کنار اخبار دیگری دیگری که ملیت و ریشه‌های فکری سایر گروه‌های تروریست در جهان  اسلام  و  بمب‌گزاری‌های اخیر در کشورهایی نظیر بلژیک  و فرانسه را مورد تحقیق قرار می‌دهد، مورد بازخوانی قرار گیرد، انگشت اتهام هر محقق منصفی را به سمت عربستان سعودی و تفکرات واپس‌گرای وهابی حاکم بر رهبران عقب‌مانده‌ی آن نشانه می‌رود. 15 نفر از ۱۹ هواپیماربایی که حملات به برج‌های تجارت جهانی را انجام دادند شهروند سعودی بودند و «ایوب الخزانی»، 26 ساله و مراکشی‌الاصل، که روز 21 اوت سال 2015، به سمت مسافران قطار سریع مسیر آمستردام به پاریس حمله و 3 نفر را زخمی کرد. از طریق برلین به ترکیه سفر کرده بود، جایی که گروه‌های تروریستی از آن به عنوان مسیری برای رسیدن به سوریه استفاده  می‌کنند. یازده عضو داعش که همگی شهروندان اتحادیه اروپا و اکثراً دارای تبار مراکشی بودند، «حملات تروریستی پاریس نوامبر 2015» را رقم زدند و چند نفر از آنها از جمله «عبدالحمید اباعود»، مغر متفکر این حملات، به سوریه سفر کرده  و در آنجا افراطی شده بودند؛ جایی که مفتیان وهابی آن‌جا را به کارخانه‌ی پرورش تروریست تبدیل کرده‌اند. این اسناد روشن از دید تحلیل‌گران غربی نیز مخفی نمانده است. چنان‌که روزنامه آمریکایی «هافینگتون‌پست» هم در مقاله‌ای  که به تاریخ 20 ژانویه 2015، انتشار داده، به ریشه‌یابی زیربناهای فکری این حادثه پرداخته است و رسما وهابیت سعودی‌ها را «سرچشمه تروریسم» معرفی می‌کند و می‌نویسد:« سرچشمه افراط‌گرایی مروج و مشروعیت‌بخش به این خشونت‌ها در نسخه تندروانه وهابیت مستقر در عربستان سعودی، قرار دارد. و اگر دنیا می‌خواهد این افراط‌گرایی خشونت‌بار را سرکوب و مضمحل کند، بایستی با این میزبان و تسهیل‌کننده اصلی مقابله کند.» و روزنامه‌ی نیویوریک تایمز در سرمقاله‌ای که  تاریخ 21 نوامبر سال 2015 علیه عربستان منتشر کرد. می‌آورد: «عربستان همان داعشی است که خودش ساخته است.»  «داعش سیاه، داعش سفید. اولی، گلو می‌برد، می‌کشد، سنگسار می‌کند، آثار مشترک بشری را تخریب می‌کند و آثار باستانی و زنان را تحقیر می‌کند. دومی، لباس‌های بهتری پوشیده و مرتب‌تر است، اما همین کارها را انجام می‌دهد.»

پرسش اینجاست که چرا با وجود این‌همه شواهد انکارناپذیر که حتی صدای تمام محققان غربی را درآورده؛ باز سیاست‌مداران غربی سعی در توجیه این همه دارند و از حامیان اصلی تروریسم در جهان دفاع و اعمالشان را نادیده می‌گیرند.  آیا مسئله‌ی دیگری در میان است.  اما مثالی قدیمی است که ریشه در تجربیات چند هزار ساله دارد و  می‌گوید آن‌که باد می‌درود طوفان درو خواهد کرد. شاید مقاله‌نویس نیویورکر داعش سیاه را خوب شناخته باشد اما در شناساندن داعش سفید اشتباه کرده است.

***

نبرد موصل اگر چه شکست داعش را به کلی رقم نمی‌رند و سرنوشت نهایی داعش را به نبرد حلب موکول می‌نماید اما بدون شک بدترین خبرها را برای حامیان داعش دارد و کشورهای بانی داعش می‌بایست از همین الان  خود را برای کم‌کردن عوارض بازگشت این طوفان آماده کنند، طوفانی که هرچه از وقوع آن می‌گذرد خرابی‌های بیشتری به بار می‌آورد. بمب‌گذاری‌ها در ترکیه تنها طلایه‌ی طوفان است.   


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما