جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

مشکل دانشجوی ایرانی در خارج از کشور00 نظر

مشکل دانشجوی ایرانی در خارج از کشور
مشکلات دانشجویان ایرانی در خارج از کشور تنها محدود به احساس غربت نمی باشد. عدم تسلط بر زبان و هوای نامطلوب از مشکلات دانشجویان ایران در خارج از کشور است.

 

دانشجویان ایرانی زیادی تصمیم به ادامۀ تحصیل در کشوری دیگر می گیرند. ورود به کشور جدید علاوه بر نکات مثبت با مشکلات متعددی همراه می باشد. آنچه مهم است آشنایی با این چالش ها و آماده شدن برای مواجهه و رفع یا پذیرش آن هاست. 

فراز و نشیب های تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور راه انتخابی بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان است. دانشجویان برای ادامۀ تحصیل به پیشرفت علمی و کاری، شرایط تحصیل در خارج و مدارک مورد نیاز فکر می کنند. خیلی از دانشجویان چالش های پیش رو را نادیده می گیرند. بی توجهی به این مشکلات باعث می شود تعداد زیادی از دانشجویان بعد از رفتن به خارج از کشور، مجدداً به کشور خود بازگردند.

علاوه بر این، آن ها با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند که زندگیشان را دگرگون می سازد. نکتۀ مهمی که دانشجویان نباید نادیده بگیرند بررسی همه جانبۀ شرایط تحصیل در خارج از کشور می باشد. زیرا توانایی پذیرفتن شرایط مختلف تحصیلی و زندگی کمک می کند که به موفقیت های بیشتری دست یابند. در مقابل آماده نشدن برای شرایط جدید زندگی در خارج از کشور می تواند آسیب های روحی بر آن ها تحمیل کند. در ادامه چند نمونه از مهمترین مشکلات دانشجویان ایرانی خارج از کشور را بررسی می کنیم.

مشکلات تحصیل در خارج از کشور

تحصیل خارج از کشور باعث ورود به دانشگاه های خارجی بدون کنکور می شود، دانشجو می تواند با زبان، فرهنگ و تاریخ کشوری دیگر آشنا شود. حتی الامکان ادامه تحصیل، کاریابی و زندگی در کشوری دیگر برای دانشجویان فراهم می شود. اما نباید سختی ها و مشکلات آن را نادیده گرفت.

احساس غربت مشکلی مهم برای تحصیل در خارج از کشور

دانشجویان ایرانی در جامعه ای بزرگ شده اند که خانواده از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است. از طرفی وابستگی بین اعضای خانواده برای مهاجرت تحصیلی می تواند مانع مهمی باشد. زیرا مسئلۀ مهمی که دانشجویان ایرانی در خارج از کشور با آن مواجه می شوند، غربت است. عوامل مختلفی باعث این احساس می شوند. دوری از خانواده، نا آشنایی با محیط، فرهنگ و گاهی زبان آن کشور می توانند حس غربت را تشدید کنند. علاوه بر این، سن دانشجویان ایرانی نیز باعث می شود که غربت فشار بیشتری بر آن ها وارد کند.

حس غربت هنگام تحصیل در خارج می تواند با ملاقات نکردن خانواده در هنگام تحصیل بیشتر و بیشتر شود. بنابراین دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی را دارند خود را از نظر وابستگی به خانواده تعدیل کنند. علاوه بر این اخذ پذیرش از دانشگاه های کشوری که دوست یا آشنایی در آن زندگی می کنند می تواند حس غربت را تا حدی کاهش دهد. 

انتخاب کشوری که به ایران نزدیک تر است راه را برای سفر به کشور و ملاقات خانواده در طی سال آسان تر می کند. به همین دلیل کشورهایی مانند آلمان، سوئد یا انگلستان برای اخذ پذیرش تحصیلی از کشورهایی همچون کانادا و استرالیا طرفداران بیشتری دارند

افسردگی یکی از مشکلات تحصیل در خارج

همانطور که گفتیم حس غربت و دوری از خانواده می تواند باعث ناراحتی و فشارهای روحی مختلف شود. دانشجویان از نظر روحی آسیب پذیرتر می شوند. به نحوی که در مواجهه با سختی های متعدد افسرده می شوند. این مسئله گاهی چنان آزاردهنده می شود که برخی تحصیل در خارج را نیمه تمام رها کرده و بر می گردند. برقراری ارتباط با دانشجویان مختلف و استفاده از فرصت هایی برای ملاقات خانواده می تواند راه های خوبی برای تحمل سختی ها و پشت سر نهادن افسردگی می شود. 

مشکل عدم تسلط کافی به زبان 

دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور باید مدرک بین المللی زبان مانند آیلتس و تافل داشته باشند. مهاجرت به کشورهایی که انگلیسی زبان نیستند مانند فرانسه و آلمان مستلزم یادگیری زبان دیگری می باشند. یادگیری زبان آن کشور تنها برای اخذ پذیرش تحصیلی لازم نیست. تسلط نداشتن به زبان رسمی یک کشور مشکلات متعددی برای تحصیل در خارج ایجاد می کند. مشکل در برقراری ارتباط با شهروندان آن کشور باعث می شود دانشجو در تهیۀ مایحتاج زندگی نیز با مشکل مواجه شود. این مسئله حتی منجر به تنهایی، آسیب پذیری و افسردگی می شود. 

هزینه های بالای تحصیل و زندگی

دانشجویان ایرانی برای تحصیل در خارج باید از تمکن مالی کافی برخوردار باشند. هزینه های تحصیل و زندگی در کشوری دیگر متفاوت است. بعضی کشورها هزینه های زندگی سرسام آور است. در حالی که برخی دیگر از کشورها هزینۀ کمتری به دانشجویان ایرانی تحمیل می کند. به همین دلیل هزینه های تحصیل و زندگی مخصوصاً با توجه به نوسانات ارز برای دانشجویان دردسرساز می شود. دانشجویان می توانند با کمک انواع بورسیۀ تحصیلی مدیریت بهتری روی هزینه ها داشته باشند و آن را به چشم مشکلی قابل حل نگاه کنند.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما