جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

خروج دانشجویان و متخصصان ایرانی از کشور، کاهش یافته است00 نظر

خروج دانشجویان و متخصصان ایرانی از کشور، کاهش یافته است
به گفته دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، خروج دانشجویان و متخصصان ایرانی از کشور کاهش یافته است.

 

سورنا ستاری روز سه شنبه در آیین رونمایی از نخستین سالنامه مهاجرتی ایران در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه در حال حاضر با توجه به کاهش آمار خروج دانشجویان چطور فرار مغزها وجود دارد، گفت: این‌ها بر اساس استانداردهای دوگانه است. زمانی که خروج دانشجویان بالا بود فرار مغزها بیان نمی‌شد ولی الان با کاهش تعداد خروج دانشجویان فرار مغزها اعلام می‌کنند.

وی افزود: ما نگران کاهش تعداد دانشجویان ایرانی در خارج هستیم. لازم است دانشجویان به خارج از کشور بروند؛ این نشانه پیشرفت است. این‌که دانشجویان به خارج از کشور بروند و تحصیل کنند مهم است و ما باید از این طرف در ایران زمینه برگشت آن‌ها را در کشور به درستی تدوین کنیم تا بعد از بازگشت جایگاه مناسبی برای فعالیت داشته باشند.

بازگشت بیش از ۱۷۰۰ متخصص ایرانی غیر مقیم به کشور 

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اجرای طرح بازگشت متخصصان ایرانی به کشور گفت: تاکنون بیش از هزار و ۷۰۰ متخصص ایرانی غیر مقیم به کشور بازگشته‌اند که پیش بینی می‌کنیم امسال بین ۸۰۰ تا هزار نفر در قالب این طرح به کشور بازگردند.

وی یادآور شد: برنامه بازگشت متخصصان و کارآفرینان ایرانی از ۵ سال گذشته توسط معاونت علمی و بنیاد علمی نخبگان با تمرکز به بازگشت متخصصان تحصیل کرده از دانشگاه‌های برتر دنیا در حال اجرا است. با توجه به شیوع کرونا در دنیا روند بازگشت متخصصان ایرانی تثبیت شده است. تا کنون از زمان اجرای این طرح بیش از هزار و ۷۰۰ دانشجوی ایرانی در قالب برنامه بنیاد ملی نخبگان به کشور بازگشته‌اند که ۳۵۰ نفر از این دانشجویان از ۲۰ دانشگاه برتر دنیا بوده‌اند.

وی افزود: پیش بینی می‌کنیم امسال ۸۰۰ نفر از دانشگاه های دنیا در قالب این پلتفرم به کشور بازگردند که یک موفقیت بزرگ خواهد بود.

ستاری در خصوص آمار خروج نخبگان از کشور ادامه داد: تاکنون هر آماری که در خصوص خروج نخبگان از کشور اعلام می‌شد اشتباه بود؛ زیرا زمانی (سال ۲۰۰۹ میلادی) صندوق بین المللی پول اعلام کرده بود که بیشترین آمار فرار مغزها به سایر کشورها از ایران بوده است.

وی با تاکید بر اینکه حتی عبارت فرار مغزها کلمه‌ای بین المللی نبود، گفت: در آن زمان این صندوق اعلام کرده بود سالانه ۱۸۰ هزار نفر در سال از ایران مهاجرت می‌کنند. این انگیزه‌ای شد تا آمار دقیق خروج نخبگان و متخصصان ایرانی از کشور را به دست آوریم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: در خصوص میزان دانشجویان و درصد مهاجرت آن‌ها در ابتدای انقلاب می‌توان به این صورت بیان کرد که در آن زمان  ۱۷۰ هزار دانشجو در کشور مشغول به تحصیل بودند که هم زمان ۱۰۰ هزار دانشجو در خارج از کشور ادامه تحصیل می‌دادند. از این تعداد دانشجویان در خارج از کشور ۵۶ هزار نفر در آمریکا بودند که بزرگترین کلونی دانشجویی در آمریکا محسوب می‌شد.

ستاری افزود: بعدها دیدیم که این گزارش وجود خارجی ندارد و اگر کسی بتواند منبع این گزارش صندوق بین المللی پول را پیدا کند به آن جایزه خواهیم داد. اکنون کشور چین با ۳۵۰ هزار دانشجو بزرگترین کلونی دانشجویی آمریکا را به خود اختصاص داده است.

حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری از بازگشت متخصصان غیرمقیم تا دو سال 

وی گفت: سیاست معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان در اجرای بازگشت ایرانیان غیر مقیم، بازگشت متخصصان است. معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: معاونت تا دو سال از این متخصصان حمایت می‌کند تا بعد از بازگشت بتوانند در زمینه ای که علاقه‌مند هستند، فعالیت کنند و اگر نخواستند باز می‌گردند. اما تمام شرایط ارتباط با شرکت‌های دانش ‌بنیان، استارتاپ ها، مراکز، دانشگاه‌ها و غیره را در اختیارشان قرار می‌دهیم.

ستاری افزود: واقعیت این است که به این حوزه ظلم شده و باید بدون نگرانی از اعداد کمی، به کیفیت کار آن‌ها بعد از بازگشت توجه داشته باشیم. از این رو لازم است در مورد سیاست‌های برگشت سرمایه گذاری کنیم.

 

سالنامه مهاجرتی ایران- رصدخانه مهاجرت ایران

 

نخستین سالنامه مهاجرتی ایران، در معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری به همت رصدخانه مهاجرت ایران تهیه و توسط انتشارات دانش بنیان فناور چاپ و منتشر شده است.

نخستین سالنامه مهاجرتی ایران را، می‌توانید از کانال تلگرام رسمی نهادیران تهیه و مطالعه کنید.

https://t.me/nahadiransite/2472


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما