جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

مصرف پروبیوتیک‌ فراموشی ناشی از استرس را درمان می کند00 نظر

مصرف پروبیوتیک‌ فراموشی ناشی از استرس را درمان می کند
محققان دانشگاه تهران در یک طرح تحقیقاتی موفق شدند فراموشی ناشی از استرس را با مصرف پروبیوتیک‌ها درمان کنند. همچنین نتایج به‌دست‌آمده نشان می‌دهد که این روش درمانی می‌تواند در درمان بیماران مبتلا به نقص عملکردهای شناختی مانند بیماری آلزایمر نیز به کار رود.

 

 روابط عمومی دانشگاه تهران اعلام کرد، دکتر آمنه رضایوف، استاد دانشکده زیست‌شناسی دانشکدگان علوم دانشگاه تهران در همکاری با دکتر حمید مقیمی دانشیار این دانشکده، در طرح تحقیقاتی بین‌رشته‌ای با ساخت پروبیوتیک و آزمایش آن بر روی موش‌هایی که در اثر استرس دچار تخریب حافظه طولانی‌مدت شده بودند، به این نتیجه رسیدند که مصرف پروبیوتیک‌ها در یک بازه زمانی ۳ تا ۵ هفته‌ای قبل از بلوغ می‌تواند فراموشی ناشی از استرس را پس از بلوغ بهبود بخشد.

در این تحقیق، برهمکنش عملکردی محور مغز–لوله گوارش از طریق مطالعه سیستم نورترانسمیتری گابائرژیک و سنجش بیان پروتئین‌هایی ویژه در نواحی هیپوکامپ و قشر پیش‌پیشانی مغز که عملکرد نوروپروتکتیو دارند، مورد بررسی قرار گرفت.
در این تحقیق که در آزمایشگاه علوم اعصاب به سرپرستی دکتر آمنه رضایوف و آزمایشگاه میکروبیولوژی به سرپرستی دکتر حمید مقیمی انجام شد، به این سوال پاسخ داده شد که آیا مصرف پروبیوتیک‌ها می‌تواند اثرات مستقیمی بر فرایندهای نورون‌زایی و تشکیل سیناپس‌های جدید در دوران قبل از بلوغ داشته باشد یا خیر؟ و آیا این ترکیبِ ویژه از پروبیوتیک‌ها می‌تواند مسیرهای پیام‌رسانی نورونی در فراموشی ناشی از استرس را در دوران پس از بلوغ تحت تأثیر قرار دهد؟
دکتر رضایوف درباره فرایند این تحقیق گفت: نوزادان متولد شده از موش‌های مادر، پس از اتمام دوران شیرخوارگی تحت تیمار مصرف آب حاوی پروبیوتیک با یک روش ویژه و نوین قرار گرفتند تا حداقل استرس و اضطراب را داشته باشند. در ادامه، هنگامی که این موش‌ها بالغ می‌شدند در داخل بطن‌های جانبی مغز آن‌ها به وسیله جراحی استرئوتاکسی، کانول‌گذاری انجام می‌شد تا بتوان با تزریق آگونیست گیرنده‌های گابائرژیک در مغز، برهمکنش مصرف پروبیوتیک را با تشکیل حافظه و فراموشی ناشی از استرس بررسی نمود.
وی افزود: نوآوری این تحقیق نسبت به مطالعات قبلی نشان دادن اثرات مستقیم مصرف پروبیوتیک در مراحل قبل از بلوغ بر فرایندهای سلولی- مولکولی نواحی هیپوکامپ و قشر پیش‌پیشانی پس از بلوغ و همزمان با تحریک سیستم گابائرژیک است. باید توجه داشت که این دو ناحیه مغزی نقش بسزایی در فعالیت‌های شناختی دارند و در بیماری آلزایمر عملکرد این نواحی به شدت مورد آسیب قرار می‌گیرد.
دکتر رضایوف، این تحقیق را مطالعه‌ای ارزشمند و بین‌رشته‌ای توصیف کرد که نشان می‌دهد اثرات بهبودبخش و محافظتی پروبیوتیک‌ها بر نورون‌های مغزی که تحت تأثیر استرس قرار دارند، بسیار مؤثر و ماندگار است. وی اظهار امیدواری کرد که بتوان نتایج حاصل را وارد مطالعات انسانی کرد؛ که برای رسیدن به فاز انسانی نیاز به همکاری با محققین علاقه‌مند در دانشگاه‌های علوم پزشکی است.
دکتر مقیمی، مسئول آزمایشگاه میکروبیولوژی دانشکده زیست‌شناسی دانشکدگان علوم نیز با اشاره به اهمیت پروبیوتیک‌ها در بحث سلامت گفت: هدف از انجام این طرح، بررسی تأثیر پروبیوتیک‌ها در مغز و فعالیت‌های شناختی بود.
وی اشاره کرد که در این طرح پژوهشی، در مرحله اول از فرمولاسیون‌های مختلف استفاده شد و در نهایت، ترکیب و فرمولاسیون نهایی برای مصرف موش‌های آزمایشگاهی آماده‌سازی شد.
وی همچنین ویژگی‌های منحصر به فرد باکتری‌های به کارگرفته شده در پروبیوتیک مصرفی، اهمیت و سودمندی آنها در جهت تقویت و اصلاح میکروبیوم روده انسان را برشمرد.
دکتر مقیمی با اشاره به اینکه در کشور ظرفیت و توان خوبی در حوزه میکروارگانیسم‌های فراسودمند وجود دارد، اظهار امیدواری کرد: با به کارگیری این ظرفیت‌ها محصولات دارویی هدفمند بر پایه پروبیوتیک‌ها به منظور پیشگیری و درمان بیماری‌های خاص از جمله بیماری‌ها و اختلالات عصبی در کشور تهیه و عرضه شود.
وی تاکید کرد: اهمیت این طرح بر تأثیرگذاری مصرف پروبیوتیک‌ها بر فعالیت‌های شناختی تا سطح بیان پروتئین‌های محافظت‌کننده نورونی در مغز است. این جنبه نوآورانه طرح بود که آن را شاخص کرد و مقاله ناشی از این طرح به تازگی در یکی از مجلات معتبر بین‌المللی علوم اعصاب پذیرفته شده است.
رئیس آزمایشگاه میکروبیولوژی دانشکدگان علوم دانشگاه تهران در پایان اظهار امیدواری کرد با کامل کردن نتایج حاصل از این طرح در مطالعات بالینی و با کسب مجوزها و عبور از چالش‌های موجود، سرمایه‌گذار مناسب برای تجاری‌سازی محصول معرفی شده به دست آورد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، این طرح تحقیقاتی محققان دانشگاه تهران که در موش‌های آزمایشگاهی انجام شده است، دارای قابلیت انجام در مطالعات انسانی نیز است

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما