جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

ترامپ علیه مهاجرت (مخالفت شرکت های فناوری با قانون جدید ترامپ)00 نظر

ترامپ علیه مهاجرت (مخالفت شرکت های فناوری با قانون جدید ترامپ)
چندین شرکت بزرگ فناوری از جمله گوگل و فیسبوک مخالفت خود را با قانون جدید آمریکا درباره لغو ویزای دانشجویان بین‌المللی در صورت آنلاین بودن کلاس‌ها، اعلام کرده‌اند.

 

چندین شرکت بزرگ فناوری از جمله مایکروسافت، گوگل و فیسبوک مخالفت خود را با قانون جدید آمریکا درباره لغو ویزای دانشجویان بین‌المللی در صورت آنلاین بودن کلاس‌ها، اعلام کرده‌اند. 

به نقل از انگجت، اخیرا سازمان فدرال "اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده"( ICE) به دستور دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به دانشگاه‌ها اعلام کرد که دانشجویان خارجی یا مجبورند آمریکا را ترک کنند یا اگر کلاس‌های آن‌ها به طور کامل آنلاین برگزار شود، باید به دانشگاه دیگری منتقل شوند. البته در انتهای این متن عقب نشینی ترامپ را درباره‌ی دانشجویان اروپایی مشاهده خواهید کرد.

در طرح جدیدی که در دستور کار دولت ترامپ قرار گرفته است، وزارت امور خارجه آمریکا برای دانشجویانی که در کلاس‌های آنلاین حضور پیدا خواهند کرد، ویزا صادر نمی‌کند و گمرک و حفاظت از مرزهای آمریکا نیز به این دانشجویان اجازه ورود به خاک آمریکا را نمی‌دهد.

علاوه بر این، این قانون برای دانشگاه‌هایی نیز صادق است که کلاس‌های خود را به صورت ترکیبی آنلاین و حضوری برگزار می‌کنند.

در راستای انتشار این خبر دانشگاه ام.آی.تی و دانشگاه "هاروارد" در یک دادگاه فدرال در بوستون علیه این قانون شکایت کردند.

دانشگاه "هاروارد" پیش از این اعلام کرده بود که تمام کلاس‌های سال تحصیلی آتی را تنها به صورت آنلاین برگزار خواهد کرد.

دانشگاه ام‌.آی‌.تی هم گفته بود که بیشتر کلاس‌های خود را آنلاین برگزار می‌کند.

پس از این دو دانشگاه، ۵۹ دانشگاه دیگر نیز خود را به عنوان حامی شکایت این دو دانشگاه معرفی کردند. این دانشگاه‌ها اعلام کرده‌اند که پایبند به دستورالعمل فدرالی هستند که در دوران وضعیت اضطراری نیز برقرار است و به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد در دوران همه گیری بیماری در دوره‌های تماما آنلاین شرکت کنند.

شکایت‌ها علیه این اقدام ترامپ ادامه پیدا کرده و شرکت‌های فناوری هم به این جنبش پیوستند.

 در این راستا، شرکت‌های گوگل، مایکروسافت، فیس بوک و چند شرکت فناوری بزرگ دیگر مخالفت خود را با قانون جدید دولت ترامپ اعلام کردند.

دیگر شرکت‌هایی که در این طرح شرکت کردند. از جمله "اسپاتیفای"(Spotify)،"ادوبی"(Adobe) ، "دراپ‌باکس"(Dropbox)،" گیت‌هاب"(Github)،" لینکدین"(Linkedin)،" پِی‌پال"(Paypal) و "توئیتر"(Twitter) است.

به دلیل ادامه روند شیوع "کووید-۱۹" در جهان، بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا اعلام کردند که در ترم پاییز پیش ‌رو کلاس‌های خود را به صورت آنلاین برگزار می‌کنند.

ولی طبق قانون اخیر اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده، تنها راهی که دانشجویان خارجی می‌توانند در آمریکا بمانند این است که در کلاس‌های حضوری شرکت کنند.

در غیر این صورت ویزای آن‌ها ابطال خواهد شد.

هم دانشگاه‌ها و هم شرکت‌های فناوری آمریکا وابستگی زیادی به استعدادهای خارجی دارند. معمولا دانشگاه‌ها به درآمد حاصل از دانشجویان خارجی نیاز دارند و شرکت‌های فناوری هم به دنبال جذب نیروهای کار توانا از سراسر جهان هستند.

عقب‌نشینی ترامپ؛ دانشجویان اروپایی از محدودیت‌های کرونا معاف شدند.

به نقل از وال استریت ژورنال، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا دانشجویان اروپایی را از محدودیت‌های مسافرتی اخیر مستثنی کرد.

محدودیت‌های مسافرتی اخیر آمریکا برای دانشجویان خارجی، آنان را موظف به خروج از آمریکا در صورت تحصیل مجازی و غیرحضوری کرده بود، اما حال دانشجویان اروپایی نیاز به خروج از آمریکا در صورت تحصیل مجازی در جریان شیوع کرونا ندارند.

پیشتر اتحادیه اروپا نیز در واکنش به تصمیم ترامپ علیه دانشجویان خارجی در اقدامی متقابل محدودیت‌هایی را برای سفر شهروندان آمریکایی اعلام کرده بود.

معافیت دانشجویان اروپایی از محدودیت‌های ناشی از کرونا در آمریکا در حالی است که پیش از این آسوشیتدپرس در گزارشی اعلام کرده بود که دولت ترامپ از تصمیم خود در زمینه ممنوعیت حضور دانشجویان خارجی در آمریکا همزمان با کلاس‌های مجازی عقب نشینی کرده است، اما حال به نظر می‌رسد این عقب نشینی تنها در برابر دانشجویان خارجی اهل کشورهای اروپایی است.

از سوی دیگر مقام‌های مهاجرتی فدرال آمریکا به تازگی با اشاره به تصمیم ترامپ و انتقاد از این تصمیم اعلام کردند دانشجویان خارجی در صورت برگزاری کلاس‌های درس به صورت مجازی، مجبور به خروج از آمریکا می‌شوند و این فرمان جدید ترامپ به ویژه در شرایط سخت شیوع کرونا و محدودیت‌های فراوان ناشی از آن، موجب سردرگمی و نگرانی دانشجویان خارجی حاضر در آمریکا شده است.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما