جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

مهاجرت نخبگان و رابطه آن با توسعه؛ بیان مسئله00 نظر

مهاجرت نخبگان و رابطه آن با توسعه؛ بیان مسئله
بررسی تاثیرات مهاجرت بر توسعه بر اساس گزارش‌های کمیسیون جهانی مهاجرت بین المللی؛ گام اول، بیان مسئله.

 

 
در دهه‌های اخیر با توسعه فن آوری و رشد اقتصادی قابل توجه در کشورهای توسعه یافته و تزریق منابع مالی به مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی و همچنین برنامه ریزی‌های دقیق و جامع کوتاه و بلند مدت، این کشورها نخبگان خود و دیگر کشورها را جذب کرده و به کار گرفته‌اند که این امر، از سویی باعث رشد علمی و اقتصادی کشورهای توسعه یافته شده و از سوی دیگر باعث کاهش نیروهای نخبه در کشورهای در حال توسعه گردیده که تاثیر سوء بر رشد اقتصادی این کشورها داشته است و در نهایت منجر به وابستگی این کشورها به کشورهای توسعه یافته شده است. اعتقادی دیرینه وجود دارد که مهاجرت می‌تواند تأثیرات مهمی در توسعه اقتصادی و اجتماعی در کشورهای فرستنده و پذیرنده مهاجر داشته باشد. در سال‌های اخیر توجه مجدد به چگونگی درک و بهینه سازی این تأثیرات مطرح شده است. از آنجا که مقیاس، پیچیدگی و شدت مهاجرت نخبگان افزایش یافته است، اینکه چگونه اطمینان حاصل شود که مهاجرت نخبگان، به کشورهای در حال توسعه آسیب نرساند و یا حتی مهاجرت به نفع آن کشورها باشد، مورد توجه و بررسی قرار گرفته است.
 
 GCIM - کمیسیون جهانی مهاجرت بین المللی- گزارشی ارائه داده که در آن تأثیرات مهاجرت بر توسعه را بیان نموده و توصیه کرده که مهاجرت بین المللی باید به بخشی جدایی ناپذیر از استراتژی‌های ملی، منطقه‌ای و جهانی برای رشد اقتصادی، در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته تبدیل شود. طبق این گزارش مهاجرت نخبگان می‌تواند یک فرصت مهم برای توسعه و استفاده حداکثری از پتانسیل آن باشد. بطوری که، تضمین می‌کند که مهاجرت نخبگان به پیامدهای توسعه در کشورهای درحال توسعه آسیب نمی‌رساند. این به معنای تعیین چگونگی استفاده مفیدتر از مهاجران نخبه به عنوان ابزاری برای کاهش فقر و توسعه اقتصادی در کشور مبدأ است. این نیازمند بهره مندی از شیوه‌های جدید و بهتر برای تسهیل درگیر نمودن جوامع مهاجران نخبه در توسعه کشورهای زادگاه خود است. این‌ها مواردی است که می‌بایست توسط سیاست گذاران توسعه در سطح وسیع و در همه سطوح و در هر کشوری مدنظر قرار گیرد. اگرچه استفاده از یافته‌های مطالعات پژوهشی معتبر و استاندارد برای اتخاذ سیاست‌های قابل اجرا می‌تواند موثر باشد اما، نباید چالش‌های مربوط به توسعه سیاست‌گذاری‌ها را دست کم گرفت. تدوین زیرساخت‌های جامع سیاست در رابطه با محوریت مهاجرت نخبگان و توسعه، حداقل در چهار زمینه اصلی نیاز به بررسی دارد.
 
در وهله اول، برای درک بهتر تأثیرات مهاجرت نخبگان بر اقتصاد و جامعه، جستجوی شواهد بهتر و روش‌های جامع تر بایستی در دستور کار قرار گیرد. تنها در این صورت سیاست‌گذاران می‌توانند مؤثرترین مداخلات را برای اطمینان از توسعه ناشی از مهاجرت نخبگان انجام دهند. ثانیاً، مستلزم انسجام و هماهنگی بیشتر سیاست‌گذاری‌ها در سطح ملی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است. با توجه به زمینه‌های گسترده‌ای که مهاجرت نخبگان بر آن‌ها تأثیر دارد و پتانسیل قابل توجهی که برای ایجاد تضاد در اولویت‌های سیاست گذاری کشورها دارد، استراتژی‌های مؤثر برای گفتگو و هماهنگی بین دولتی ضروری است. ثالثاً، پیشروی در این زمینه‌ها باید با نقشه برداری بهتر از فرآیندها و دستیابی به اهداف سیاست، ارزیابی شوند. افراد و سازمان‌های مناسب برای اجرای سیاست‌ها، کانال‌های مناسب انتقال و مدل‌های ارزیابی موثر نیز باید طراحی شوند. در پایان، با توجه به ماهیت بین المللی پدیده مهاجرت نخبگان، گفتگو و همکاری بین المللی بیشتری لازم خواهد بود تا اطمینان حاصل شود که اقدامات انجام شده در یک کشور موثر بوده است. در مجموع، سیاستگذاران در این زمینه باید اهداف مناسب را تدوین کنند، ابزارهایی را که با آن می‌توان به آن اهداف دست یابند را شناسایی کنند، در داخل و بین دولت‌ها همکاری کنند تا از اجرای مؤثر آن‌ها اطمینان حاصل شود و روش‌هایی را برای ارزیابی موفقیت خود تهیه کنند.
 
  این گزارشات مطالعاتی به صورت مرور نظام مند و با استفاده از پروتکل PRISMA در بانک‌های اطلاعاتی بین المللی (PubMed ، Google Scholar و Scopus) و ملی (SID،Magiran و ISC) صورت گرفت. با توجه به استراتژی PICOS، مقالات انتشار یافته تا تیر 1398 به دو زبان انگلیسی و فارسی با استفاده از ترکیبات متنوعی از کلیدواژه‌های brain drain، challenges، developed country، development، Migration،elite ، Policy، developing country و معادل فارسی آن‌ها جستجو گردید. پس از انجام جستجو و انتخاب مقالات، متن مقالات نهائی با کمک چک لیست PRISMA مورد ارزیابی کیفی قرار گرفت و در نهایت رابطه مهاجرت نخبگان و توسعه و سیاستگذاری‌های مربوطه به صورت سنتز روایتی ارائه گردید.

منبع:
Elite migration and its relationship to development: Opportunities and challenges for policymakers
Ahmad Ali Khosravi, Saeid Khosravi, Mahdi Mansouri Bidkani, Soltan Ali Mir

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما