جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

دانشگاه صنعتی شریف میزبان سومین نشست شورای علمی همایش بین‌المللی دین، فرهنگ و فناوری00 نظر

دانشگاه صنعتی شریف میزبان سومین نشست شورای علمی همایش بین‌المللی دین، فرهنگ و فناوری
سومین نشست شورای علمی دومین همایش بین‌المللی دین، فرهنگ و فناوری به میزبانی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف، در سالن شورای دانشکده مکانیک برگزار شد.

 

سومین نشست شورای علمی همایش بین‌المللی دین، فرهنگ و فناوری با حضور متولیان اصلی همایش دکتر خادم حسینی دبیر همایش، دکتر نصیری جانشین دبیر همایش، دکتر مصطفی تقوی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف و عضو شورای سیاستگذاری و شورای علمی همایش، مهندس هاشم‌ورزی مدیر روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف و نمایندگان دیگر دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها و دستگاه‌ها در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد. دکتر پارسانیا، عضو شورای انقلاب فرهنگی و رئیس دومین همایش بین‌المللی دین، فرهنگ و فناوری و دکتر زائری رئیس پژوهشگاه فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به صورت مجازی در جلسه حضور داشتند.

دوره اول همایش دین، فرهنگ و فناوری با مشارکت حدود 30 دانشگاه، مرکز آموزشی و پژوهشی و سازمان در اردیبهشت سال 1397 برگزار شد که با استقبال خوبی از محققان 17 کشور اروپایی و عربی مواجه شد. ثمره استقبال از اولین همایش بین‌المللی دین، فرهنگ و فناوری

ارسال 150 مقاله به زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی به دبیرخانه همایش و ارائه آن‌ها در دو شهر تهران و قم بود که ماحصل مقالات در قالب 5 جلد کتاب به چاپ رسید. با توجه به ثمرات مطلوب همایش اول، این رخداد بین‌المللی برای دومین بار در ابعادی وسیع‌تر آذرماه سال جاری برگزار می‌شود.

بر همین اساس تاکنون دو نشست شورای علمی همایش به میزبانی شورای انقلاب فرهنگی و دانشگاه تهران برگزار شده و این نشست‌ها تا برگزاری همایش نیز ادامه‌دار خواهد بود.

در ابتدای نشست دکتر تقوی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف به عنوان دبیر سومین نشست شورای علمی همایش دین، فرهنگ و فناوری با تاکید بر اهمیت همایش از زوایای مختلف گفت: همایش دین، فرهنگ و فناوری از زاویه دید یک تکنولوژیست همانقدر مهم است که از زاویه دید یک فعال فرهنگی و اجتماعی.

 دکتر تقوی در ادامه افزود: چنانچه بخواهیم مصنوعات تکنیکی کارکرد مطلوب را ایفا بکنند باید ابعاد فرهنگی و اجتماعی تکنولوژی را در نظر بگیریم، امروزه در دنیا بیش از پیش این موضوع مورد توجه قرار گرفته است. در جهان امروز توسعه تکنولوژی در بسیاری از موارد به معنای توسعه سیستم‌های اجتماعی تکنیکی است، در واقع توسعه تکنولوژی در بسیاری از موارد با درهم تنیدگی عوامل فنی و سخت افزاری و عوامل انسانی و اجتماعی سامان یافته است.

دبیر  نشست شورای علمی همایش در ادامه افزود: تکنولوژی یکی از مقومات مهم و اساسی تمدن است و توسعه سیستم‌­های اجتماعی-تکنیکی  با ملاحظات فرهنگی و اجتماعی خاص می­‌تواند منجر به ارتقای تمدن بشری گردد.

دکتر تقوی همایش دین، فرهنگ و فناوری را همایشی بزرگ و ذوابعاد دانست و گفت: این همایش از جهت گستره موضوعی به حوزه خاصی از فناوری و مسائل مرتبط با آن محدود نمی‌شود به همین دلیل مراکز علمی مرتبط با حوزه‌های مختلف فناوری می‌توانند در این همایش مشارکت داشته باشند. دکتر تقوی در این نشست از شرکت­ کنندگان در جلسه دعوت کرد تا در اجرای هرچه بهتر این همایش مشارکت جدی داشته باشند. در همین جلسه برخی از شرکت­ کنندگان اعلان آمادگی کردند که از توان علمی و اجرایی سازمان خود در اجرای بهتر همایش بهره خواهند برد.

به عقیده دبیر این نشست، دومین همایش بین‌المللی دین، فرهنگ و فناوری تنها با هدف جمع‌آوری مقالات برگزار نمی‌شود و به دنبال ایجاد گفتمانی در جامعه در جلسه است که نسبت میان تکنولوژی و عوامل اجتماعی را درک می­‌کند.  وی در ادامه افزود: اگر به دنبال توسعه تکنولوژی هستیم باید ملاحظات فرهنگی و نگاه‌های اجتماعی را نسبت به این موضوع  لحاظ کنیم. در ادامه معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف، در خصوص سابقه این دانشگاه در همایش بین‌المللی دین، فرهنگ و فناوری گفت: همایش مذکور برای اولین بار در دانشگاه صنعتی شریف با کمک اندیشکده مهاجر برگزار شد . با توجه به اینکه دانشگاه شریف یکی از حلقه­‌های کلیدی توسعه تکنولوژی در کشور است و با توجه به اینکه دانشگاه صنعتی شریف در رشته‌­هایی همچون فلسفه و اخلاق علم و تکنولوژی، مطالعات علم و تکنولوژی و نیز سیاست علم و تکنولوژی پیشرو است، طبیعی است که از همایش‌هایی از این جنس استقبال کند.

در ادامه جلسه دکتر خادم حسینی، عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و دبیر دومین همایش بین‌المللی دین، فرهنگ و فناوری به ایراد سخنانی پرداخت. نگاه اصلی موضوع دین، فرهنگ و فناوری یک نگاه بین‌رشته‌ای است و این موضوعی است که در سطح جهانی به تازگی جدی‌­تر مطرح شده است. وی افزود: فناوری در خلا شکل نمی‌گیرد و نیاز به بسترهای فرهنگی و اجتماعی دارد. اگر این رویکرد را داشته باشیم و بتوانیم به پیشرانهای اجتماعی آن دست پیدا کنیم وارد عرصه‌های جدید علوم و تکنولوژی‌­ها می‌شویم.

دکتر خادم حسینی در پایان صحبت‌هایش گفت: مشتاق هستیم این جلسه که سومین نشست از نشست‌های شورای علمی این همایش است بتواند گام تکمیلی خود را برای افق‌های بلندتر دنبال کند. وی افزود تا قبل از موعد رویداد اصلی ده‌ها همایش محلی، تخصصی و نشست‌های علمی خواهیم داشت تا هر دستگاهی متناسب با ظرفیت‌های تخصصی خود بتواند مشارکت لازم و مطلوبی با همایش داشته باشد. طرح پرسش‌­هایی در زمینه مسائل اجتماعی توسعه تکنولوژی از سوی دستگاه‌ها، دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها که سه گروه مخاطبان ما در این نشست‌ها هستند بسیار ارزشمند است، ولو این پرسش‌­ها به پاسخ­‌های نهایی و قطعی نرسد. هدف ما از این همایش در دو محور تجلی پیدا می­‌کند: یک. مشارکت در بحث تولید دانش به صورت مقالات، دو. برگزاری نشست‌های تخصصی در قالب بحث‌های گفتمانی.

در ادامه نشست دکتر نصیری، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و جانشین دبیر همایش به ارائه محورهای همایش پرداخت.  مبانی معرفت شناختی ، فلسفی و نظری فناوری‌های سایبری و فضای مجازی، مناسبات دین و فناوری ویژه فناوری‌های سایبری و فضای مجازی، مبانی فرهنگی ، اجتماعی ویژه فناوری‌های سایبری و فضای مجازی، چالش‌های کارآفرینی ، اقتصاد، ارزش و فناوری‌های سایبری و فضای مجازی، پیوست نگاری فرهنگی ویژه فناوری‌های سایبری و فضای مجازی، فناوری و مسائل فرهنگی خانواده و زنان، چالش‌های فرهنگی اجتماعی حوزه فناوری و مسائل حکمرانی، سیاستگذاری و آینده پژوهی فناوری در ایران محورهای دومین همایش بین‌المللی دین، فرهنگ و فناوری بر مبنای تقسیم‌بندی متعارف علوم مرتبط بودند. در ادامه جلسه حاضرین نظرات خود  نسبت به محورهای پیشنهادی همایش را بیان و در بخش‌هایی که قادر به مشارکت بودند اعلام آمادگی کردند.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما