جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

محکومیت اهانت نشریه فرانسوی به ساحت مقدس پیامبر اعظم(ص)00 نظر

محکومیت اهانت نشریه فرانسوی به ساحت مقدس پیامبر اعظم(ص)
بیانیه رهبر انقلاب اسلامی در پی اهانت نشریه فرانسوی به ساحت مقدس پیامبر اعظم(ص)؛ «بهانه آزادی بیان برای محکوم نکردن این جرم بزرگ کاملاً مردود و عوام‌فریبانه است»

 

حضرت آیت‌الله‌خامنه‌ای در بیانیه‌ای، اهانت اخیر یک نشریه فرانسوی به ساحت نورانی پیامبر اعظم صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلّم را محکوم و با اشاره به سیاست‌های ضداسلامی صهیونیست‌ها و دولت‌های استکباری و همچنین اهداف آن‌ها برای منصرف کردن ذهن ملت‌ها از نقشه‌های شوم برای غرب آسیا، تأکید کردند: ملت‌های مسلمان ضمن حفظ هوشیاری هرگز دشمنی‌های سیاستمداران و سردمداران غربی نسبت به اسلام و مسلمین را فراموش نکنند.

متن بیانیه رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:


بسمه‌تعالی

گناه بزرگ و نابخشودنی یک نشریّه‌ی فرانسوی در اهانت به چهر‌ه‌ی نورانی و قدسی حضرت رسول اعظم (صلّی الله علیه و آله) بار دیگر عناد و کینه‌ی شرارت‌بار دستگاه‌های سیاسی و فرهنگی دنیای غرب با اسلام و جامعه‌ی مسلمانان را آشکار ساخت. بهانه‌ی آزادی بیان برای محکوم نکردن این جرم بزرگ که از سوی برخی سیاستمداران فرانسوی گفته شده کاملاً مردود و غلط و عوام‌فریبانه است. سیاست‌های عمیقاً ضدّ اسلامیِ صهیونیست‌ها و دولت‌های استکباری عامل این‌گونه حرکت‌های دشمنانه است که هر چند یکبار بُروز می‌یابد. این حرکت در این برهه‌ی زمانی می‌تواند، نیز به انگیزه‌ی منصرف کردن ذهن ملّت‌ها و دولت‌های غرب آسیا از نقشه‌های شومی باشد که آمریکا و رژیم صهیونیستی برای این منطقه در سر دارند. ملّت‌های مسلمان بویژه کشورهای غرب آسیا، ضمن حفظ هوشیاری در مسائل این منطقه‌ی حسّاس، باید هرگز دشمنی‌های سیاستمداران و سردمداران غربی نسبت به اسلام و مسلمین را فراموش نکنند.

والله غالب علی امره


سیّدعلی خامنه‌ای

۹۹/۶/۱۸


بیانیه اتحادیه انجمن‌های اسلامی شبه قاره هند در محکومیت هتک حرمت نشریه فرانسوی شارلی ابدو به ساحت قدسی پیامبر

 

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّحْمَـٰنِ الرَّحِيمِ


*مِّنَ الَّذِينَ هَادُواْ يُحَرِّفُونَ الْكَلِمَ عَن مَّوَاضِعِهِ وَيَقُولُونَ سَمِعْنَا وَعَصَيْنَا وَاسْمَعْ غَيْرَ مُسْمَعٍ وَرَاعِنَا لَيًّا بِأَلْسِنَتِهِمْ وَطَعْنًا فِي الدِّينِ وَلَوْ أَنَّهُمْ قَالُواْ سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا وَاسْمَعْ وَانظُرْنَا لَكَانَ خَيْرًا لَّهُمْ وَأَقْوَمَ وَلَكِن لَّعَنَهُمُ اللّهُ بِكُفْرِهِمْ فَلاَ يُؤْمِنُونَ إِلاَّ قَلِيلًا ﴿۴۶ نساء﴾*


هتک حرمت نشریه فرانسوی به ساحت قدسی حضرت محمد (ص) نشانگر عناد و کینه‌ورزی دشمنان اسلام است.

نشریه فرانسوی شارلی ابدو که سابقه دیرین در پخش و نشر مطالب موهن و سخیف بر علیه ادیان آسمانی دارد، یک مرکز ضددینی است که خط مشی آن نیز بر همین مبنا شکل گرفته است. در واقع خط سیر نفاق و دشمنی را پیش گرفته است. این نشریه که به اراجیف‌پراکنی مشهور است؛ تحت عنوان کاریکاتور و طنز، دیکته صهیونیزم جهانی بر علیه مقدسات ملت‌ها را به تصویر می‌کشد که به کرات کینه اربابان یهودی خود نسبت به خورشید تابان اسلام را به شکل کاریکاتور ابراز و منتشر کرده است.

تمسخر و توهین به عقاید و افکار افراد به هر شکلی در همه جوامع محکوم و مذموم است و توهین به ادیان الهی گناهی نابخشودنی است.

کینه‌توزی و دشمنی خفاشان جهالت نسبت به نورحقیقت یک امر تازه و بدیعی نیست. دشمن بارها تلاش کرده با ابزار و هجمه رسانه‌ای حقانیت اسلام را مورد سوال قرار دهد و توسل به تمسخر نیز یکی دیگر از تیرهای مکر آنهاست. ما از دشمنی آنها تعجب نمی‌کنیم؛ تعجب ما از دولت فرانسه است که به بهانه آزادی بیان، آزادی افکار و ادیان آسمانی را نقض می‌کند. تمسخر ادیان مصداق بارز و روشن دشمنی با ملت‌ها و حریم اعتقادی آنان است.

بار دیگر اقدام ناشایست نشریه فرانسوی قلب همه مسلمانان جهان را جریجه دار  و چهره منفور و پلید صهیونیست جهانی را در حمایت از این نشریه برای مسلمانان نمایان کرد و آنچه باعث شده چنین وقیحانه به مقابله با مقدسات دین اسلام بپردازند، ترس روشن و واضح از اسلام ناب محمدی است.

ناکارآمدی همه نظام‌های فکری جاری در جهان که جذاب‌ترین گزاره‌های آن بازیچه دست ابرقدرت‌ها است از بدیهیات به شمار می‌رود و حوادث جاری در شنبه‌های فرانسه مهد آزادی بیان و نیز وقایع اخیر در هتک حرمت به ساحت مقدس پیامبر (ص)، گواهی واضح بر عجز روز افزون همه مکاتب مبتنی بر اومانیسم و ضرورت بازگشت انسان به وحی منطبق بر فطرت است.

سیاست‌های کینه توزانه شیاطین عالم در مواجهه با دین مبین اسلام و پیامبر عطوفت و مهربانی حضرت محمد (ص) که مظهر تمام فضیلت‌های اخلاقی و انسانی هستند و عدالت و برابری را برای انسان‌ها به ارمغان آورده‌اند بار دیگر بطن فاسد آنان را برای عالمیان آشکار ساخت.

اقدام تاسف بار و رذیل نشریه  فرانسوی در توهین به شخصیت الهی پیامبر گرامی اسلام و سکوت و حمایت مرگبار دولت‌های جنایتکار از این اقدام شنیع  دستاوردی جز نفرت بیش از پیش مسلمانان و دوستداران پیامبر گرامی اسلام برای این مفسدین نخواهد داشت.

 

ضمن ابراز تاسف و اندوه مضاعف از این حرکت شرم آور و دین ستیز نشریه فرانسوی، علیه رسول مهر و رحمت که قلوب تمامی آزادگان جهان و موحدان بخصوص مسلمانان عالم را جریحه دار کرد، اعلام می‌داریم هیچ گاه در برابر توهین به مقدس‌ترین مقدسات خود ساکت و بی‌تفاوت نبوده به هر روشی که در اختیار داریم، در مسیر برملاساختن اهداف شوم دشمنان خواهیم کوشید.

 

بیانیه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا در محکومیت هتک حرمت ساحت مقدس نبی مکرم اسلام (ص) در نشریه فرانسوی شارلی ابدو


بسم الله الرحمن الرحیم

يَا حَسْرَةً عَلَى الْعِبَادِ ۚ مَا يَأْتِيهِم مِّن رَّسُولٍ إِلَّا كَانُوا بِهِ يَسْتَهْزِئُون

سوره یس آیه ۳۰

وای بر آن‌ها که درهای رحمت الهی را به روی خود بستند. وا اسفا بر آن‌ها که چراغ‌های هدایت را مورد هجمه قرار می‌دهند و بنام آزادی، راهنمایان و منادیان صلح و آزادی را به سخره می‌گیرند.

آزادی که بیان نفرت باشد، آزادی که حریم معنوی افراد دیگر را مورد تعرض قرار دهد، آزادی که به رهبری معنوی میلیون‌ها انسان توهین کند و به سخره گیرد از سوی هر انسان با شرافتی محکوم است.

بار دیگر پدرخواندگان داعش، که تصویر ذهنی خود از اسلام را در قالب گروه جنایتکار داعش چون نمایشی منزجر کننده برپا کردند که تا قرون متمادی از خاطر بشریت فراموش نخواهد شد، با تجدید نشر کاریکاتور توهین آمیز به پیامبر رحمت و مهربانی، کینه و حقد خود را به اسلام و مقدسات آن و مسلمانان به تصویر کشیدند و طینت پست و خصائل زشت و نافرجام خود را بیان کردند.

بدون شک چنین اقدامی هرگز نمی‌تواند ذره ای از جایگاه والای نبی مکرم اسلام، منجی عالم بشریت از لجن زار جهالت و بردگی غیر خدا و صاحب همه کمالات اخلاقی بکاهد.

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، این اقدام شرم اور را که تعرض به حقوق و آزادی‌های اساسی میلیون‌ها مسلمان در جهان است به شدت محکوم می‌کند. ما مسلمانان از پیامبر رحمت جدال احسن، ادب و احترام نسبت به ادیان الهی و عفو و بخشش جاهلان را آموخته‌ایم و به آنها که از روی عداوت هتاکی می‌کنند هشدار می‌دهیم که به عاقبت آنها که با پیامبران الهی چنین کردند بیاندیشند آن‌ها که امروز نامی و نشانی از آنها نیست در حالی که نام مقدس پیامبران الهی بر پیشانی تاریخ می‌درخشد.

أَلَا يَوْمَ يَأْتِيهِمْ لَيْسَ مَصْرُوفًا عَنْهُمْ وَحَاقَ بِهِم مَّا كَانُوا بِهِ يَسْتَهْزِئُونَ

 

سوره هود آیه ۸  

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما