جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

ولنگاری فرهنگی و ماجرای اختلاس‌های کلان00 نظر

ولنگاری فرهنگی و ماجرای اختلاس‌های کلان
درباره‌ی عقب‌ماندن مدیریت انسانی از تحولات جهانی لازم است کافی است به فناوری‌های جدیدی که هر روز در موبایل‌ها و رایانه‌ها می‌آید توجه کنیم و بدانیم که بیشتر این پیشرفت‌ها کم‌تر از یک دهه است که تجربه می‌شود. قدر مسلم این سرعت دیوانه‌کننده‌ی از رشد و تکثیر فناوری مدیریت‌های جدید و متدهای تازه‌ای از مدیریت را می طلبد و در سطح جهانی تعریف و حکم‌فرما کرده است. فقدان به‌کارگیری این مدیریت و استفاده ناگزیر از دستاوردهای تکنولوژیکی یکی از مهمترین آفت‌هایی است که باعث این‌همه بلایا و فجایا می شود و دست سوء استفاده‌کنندگان از بیت‌المال را بازتر کرده است.

 

چه عواملی سبب بروز فساد در ساختار مدیریتی ما شده است

سیروس محمدیان

هنوز ماجرای خبر حقوق‌های نجومی از تلکس‌های خبری برچیده نشده که شایعاتی  در سطح وسیع مبنی بر حاتم‌  بخشی در برخی سازمان‌ها و نیز خبر اختلاس 8000 هزار میلیاردی در سطح وسیع و در صندوق فرهنگیان پخش می‌شود. فارغ از صحت و سقم این ماجراهها که  چه بسا از سوی افراد معتبری به لحاظ جایگاه سیاسی و اجتماعی مورد تایید قرار می‌گیرد، این سوال مطرح می شود که واقعا چرا؟ و با این رویه و این ضربات مهلکی که به اعتماد جامعه بنا بر تعبیر مقام معظم رهبری وارد می‌شود مسئولان ما به کدام سو می‌روند؟ سوال دیگر که  مطرح می‌شود این است که چگونه می‌توان از شیوع روزن‌افزون فساد در جامعه که به اذعان بسیاری از افراد معتبر  در حال نهادینه شدن است جلوگیری کرد؟ پاسخ دادن به این پرسش ساده شاید در این وجیزه به  راحتی امکان پذیر نباشد اما نگارنده معتقد است که سه عامل اساسی در این ماجرا دخالت دارند.  و این سه عامل  به طور خلاصه عبارتند از: 1- ضعیف شدن سنسورهای اخلاقی جامعه 2- فقدان قوانین لازم و درست و به روز 3- عقب‌ماندگی مدیریت انسانی جامعه از تحولات جهانی.  پس در شرح بیشتر این ماجرا  بهتر است مثال‌هایی آورده شود.

 اول: ضعیف شدن سنسورهای اخلاقی جامعه: سالها قبل و در زمان دانش‌جویی یکی از هم‌اتاقی‌ها که از اهالی شریف شهر شیراز بود از قول پدرش که بنکدار و کل فروش بود تعریف می‌کرد: که تا همین چند وقت پیش که مردمانی از دهات‌های کوچک برای خرید اجناس می‌آمدند؛ به جای وثیقه و یا چک و سفته  تاری از سبیل خود را در پارچه‌ای گذاشته و به رسم وثیقه برای بردن اجناس و کالا‌ها به امانت می‌گذاشتند و بعد از ادای قول آن پارچه را پس می‌گرفتند این عمل ناظر به این سخن حضرت امام صادق است که از شیعیان خاص ما نیست آن‌که وثیقه‌ی خانه‌اش از قولش مهم‌تر باشد. این برخورد در گذشته را با روش وام دهی بانک‌ها مقایسه کنید که برای مبلغ چندرغار وام باید چندین ضامن معتبر با چک و سفته و گواهی کسر از حقوق بیاورید. سوال اینجاست که این سنت اخلاقی که در نتیجه‌ی تربیت درست نیاکان ما بوده به کجا رفته است. آیا این نتیجه‌ی همان ولنگاری فرهنگی در کارهای فرهنگی نیست که رهبری معظم می‌فرمایند.

مثال دوم  را درباره‌ی فقدان قوانین لازم و درست می‌گویم. کمتر ماشین امروزی را می‌توان پیدا کرد که در مونیتور ثبت سرعت آن کمتر از 200 ثبت شده باشد. اما چرا حداکثر سرعت در بهترین اتوبان‌های ما 120 است. هدف نگارنده به زیر سوال بردن قوانین راهنمایی و رانندگی نیست. چرا که قدرمسلم این قوانین به تناسب ظرفیت و نوع اتوبان‌های ایران نوشته شده است اما خریدار اتومبیلی با سرعت 240 کیلومتر شاید دوست دارد که لااقل امکان این را داشته باشد که آن را امتحان کند. بنابراین اگر در جامعه‌ای  این‌چنین خودروهایی به فروش می رسند و تولید می شوند باید به فکر اتوبان‌های خاص برای استفاده از این ظرفیت تعبیه کنند. این سخن بدان معناست که قوانین ما باید به شیوه‌ای نگاشته شوند که علاوه بر این‌که امکان استفاده از حداکثر تفریحات حلال را فراهم نمایند قدرت بازداندگی بالایی هم داشته باشند. به نحوی که فرار از قانون به منزله‌ی دیوانگی تلقی شود.

درباره‌ی عقب‌ماندن مدیریت انسانی از تحولات جهانی لازم است کافی است به فناوری‌های جدیدی که هر روز در موبایل‌ها و رایانه‌ها می‌آید توجه کنیم و بدانیم که بیشتر این پیشرفت‌ها کم‌تر از یک دهه است که تجربه می‌شود. قدر مسلم این سرعت دیوانه‌کننده‌ی از رشد و تکثیر فناوری مدیریت‌های جدید و متدهای تازه‌ای از مدیریت را می طلبد و در سطح جهانی تعریف و حکم‌فرما کرده است. فقدان  به‌کارگیری این مدیریت  و استفاده ناگزیر از دستاوردهای تکنولوژیکی یکی از مهمترین آفت‌هایی است که باعث این‌همه بلایا و فجایا می شود و دست سوء استفاده‌کنندگان از بیت‌المال را بازتر کرده است.

از آنچه گفته آمد می‌توان چنین نتیجه گرفت که برای پیروزی بر این معضل –فساد دامن‌گیر- توجه  به همه‌ی ارکان برسازندهی جامعه از فرهنگ گرفته تا مدیریت لازم است. در غیر این صورت شاید سنت‌هایی دیگر از حضرت پرودگار برای ما رقم بخورد.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما