جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

بخشی از صحبت‌های حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی در همایش چهاردهم00 نظر

حجت الاسلام والمسلمین سید ابو محمد مرتضوی

مسئول همایش و رئیس دبیرخانه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور

موضوع سخنرانی: نگاهی به اهداف نشست ها و همایش های نهاد

 

 رسالت «نهاد» در حوزه دانشجویان ایرانی خارج  از کشور این است که عرصه های فرهنگی، اجتماعی، صنفی و سیاسی را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و نسبت به رفع مشکلات مربوطه، اقدام لازم را به عمل اورده و در حل انها، نهایت تلاش خود را انجام دهد. در این راستا، با استفاده از تعطیلات تابستان و ژانویه و فرصت حضور دانشجویان در داخل کشور، تاکنون بالغ بر ۲۵ همایش برگزار گردیده است. هر کدام از همایشها بنا به اقتضاء مقطع زمانی، موضوعات متناسب را به بحث گذاشته است. نهاد در سال های اخیر، به مناسبت «چهلمین سال پیروزی انقلاب و صدور بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» همایش های خود را معطوف به ان برگزار نموده است.

چهاردهمین همایش سالانه نیز با همان رویکرد و با عنوان « بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ؛ جامعه پردازی و تمدن سازی؛ وظایف، رسالت ها و موانع» شکل گرفت؛ اما با توجه به شرایط کنونی که بر اثر شیوع ویروس کوید – ۱۹ پیش امده، ناگزیر این همایش به شکل حضوری و مجازی انجام گرفت. 

این همایش با دو پیش نشست و با حضور اندیشمندان و صاحب‌نظران این عرصه، کار خود را اغاز کرد. در این دو پیش نشست، موضوعات پیشنهادی نهاد مورد بحث و بررسی قرار گرفت و شرکت کنندگان در جلسه، نظرات خود را ارائه کردند؛ نقطه نظرات اساتید محترم درباره چگونگی برگزاری همایش نیز اتخاذ گردید و در نهایت این همایش، در دانشگاه صدا و سیما به صورت وبینار و با حضور محدود برخی از دانشجویان برگزار شد . 

هدف همایش اگرچه تبیین برخی از موضوعات بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بود؛ اما در عین حال نهاد خود را ملزم می‌دید بعضی از دغدغه‌های دانشجویان را نیز پوشش دهد؛ لذا سه عرصه در دستور کار قرار گرفت؛ ۱- «علم و فناوری» : در این حوزه مقرر شد وضعیت کنونی علم و فناوری در کشور مورد بحث و بررسی قرار گیرد تا یکی از ارکان شکل گیری تمدن اسلامی، چهره خود را در مقطع فعلی به نمایش بگذارد .

۲- «اقتصاد» : بررسی وضعیت اقتصاد در زمان حال و اینده کشور که یکی از زمینه‌های مهم تمدن نوین اسلامی به شمار می‌رود، جزء محورهای اساسی این همایش می‌باشد. 

۳- «حکمرانی» : اهمیت حکمرانی برکسی پوشیده نیست و لذا تقدم و اهمیت آن، روشن و بدیهی میباشد و ضرورت داشت مورد ارزیابی واقع شود و عیار نظام در تهیه مقدمات تمدن نوین اسلامی مشخص گردد.

  لازم به ذکر است یکی از برنامه‌هایی که در کلیه نشست‌ها اجرا می‌شود، مربوط به حوزه صنفی می‌باشد که با حضور نمایندگان محترم وزارت علوم تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی، وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات و معاونت علمی فناوری رئیس جمهور تشکیل می‌شود تا با تبیین مقررات، پرسش‌های دانشجویان مطرح و پاسخ داده شود. بر اساس ارزیابی نهاد از شرکت کنندگان، همایش با موفقیت همراه بوده است. 

نشریه پیش رو منعکس کننده مطالب مطروحه در همایش می‌باشد که امید است انشاالله مفید واقع شود، اما در عین حال مقالات، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها در قالب کتاب، به یاری خداوند متعال منتشر خواهد شد . 

در اینجا وظیفه خود می‌دانم از همکاران عزیزم در دبیرخانه نهاد، صمیمانه تقدیر نموده و همچنین از برادر گرامی جناب اقای دکتر خرمشاد که زحمت دبیری علمی همایش را به عهده داشتند، سپاسگزاری نمایم .   


 

نظرات ( 0 )

نظر شما