حجت الاسلام عاملی: وجود اسرائیل ناشی از حمایت نظام سلطه برای کنترل خاورمیانه است.

رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران با اشاره به اینکه امروز رژیم صهیونیستی جنگ بدون محدودیت را دنبال می‌کند، گفت: بیشترین سلاح اسرائیل از آمریکا و آلمان تامین می شود.

حجت الاسلام سیدرضا عاملی، رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران که بعنوان سخنران همایش «همصدا با  غزه» در دانشگاه شریف صحبت میکرد اظهار داشت: وجود اسرائیل ناشی از حمایت نظام سلطه برای کنترل خاورمیانه است این موضوع را بایدن رئیس جمهور آمریکا رسما در یک مصاحبه این رویکرد را تایید کرد.

وی افزود: ما با یک غده سرطانی به نام آمریکا مواجه هستیم که هم ملت خود و هم دولت‌های جهان را بی‌خاصیت کرده و تعهدات جهانی را نیز به سخره گرفته است.

پیدایش خشنونت‌بار آمریکا

عاملی با اشاره به استثناگرایی آمریکا بیان کرد: “مارگارت مین” تمدن‌شناس آمریکا، با تعریف جدیدی بی‌تمدنی  آمریکا را  این گونه تبیین می‌کند، این کشور پیدایش خود را با جنگ شروع کرد،حتی جیمی کارتر رئیس جمهور پیشین آمریکا نیز تاریخ این کشور را سرتاسر جنگ می‌داند، این تمدن خشونت آفرین و جنگ ساز است.

وی افزود: تمدن آمریکا ثبات را در کشورهای دیگر برنمی‌تابند و همه کشورها را تهدیدی برای خود می داند که نمونه آن بمباران هسته‌ای ژاپن بوده اما با استفاده از رسانه توجیهات این حمله را فراهم کرد.

استاندارد دوگانه استکبارجهانی

عاملی با اشاره به استاندارد دوگانه حقوق بشری در آمریکا و کشورهای غربی بیان کرد:  در پی حمله اسرائیل حدود 2 میلیون نفر در غزه آواره شدند اما اروپیان نسبت به این آوارگی واکنشی نشان ندادند اما برخورد با مردم اکراین بسیار متفاوت بوده است.

وی با بیان اینکه  سلطه جویی بر مبنای نسبی‌گرایی است و این برخورد ناشی از استاندارهاس دوگانه است، بیان کرد: ویران کردن میراث تمدنی برای آمریکا ساده‌ترین اقدام است به طوری که آمریکا آسیب سنگینی به موزه‌های عراق با 170 هزار اثر میراثی وارد کرد و بسیاری از این آثار را دزدید و نابود کرد این بدان معنا است که آنها معتقدند تمدن باید در اختیار ما باشد.

نژادپرستی در آمریکا

رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران افزود: انحصار قومی و نژادی نیز در انحصار آمریکا است به طوری که نزدیک به 13 درصد جمعیت آمریکا که سیاه‌پوستان هستند با انواع تبعیض‌های اجتماعی مواجه هستند و حتی در محیط دبستان نیز رنگین پوستان از سفیدپوستان جدا هستند.

به گفته وی؛به صورت نمادین یک رئیس جمهور سیاه پوست بر مسند ریاست آمریکا قرار می گیرد اما در عمل شاهد تبعیض‌های فراوانی برای رنگین پوستان هستیم در 29 مارس سال گذشته مطابق تحقیقات صورت گرفته افراد مهاجر از آمریکای جنوبی با وجود سفید پوست بودن از برخورد و تبعیض نژاد احساس نارضایتی می‌کنند و حتی اصطلاح “سفید احمق” را برای آنها در نظر گرفته اند.

وی معتقد است روحیه نژاد پرستی آمریکا را می‌توان در رفتار با مهاجران دید، این سیاست به دنبال حل کردن همه مردم و مهاجران در فرهنگ خود هستند اما به دلیل نگاه نژادپرستان نتوانسته یک جامعه یک دست را ایجاد کند.

عاملی ادامه داد:سیاه پوستان آمریکا 3 برابر افراد دیگر تجربه برخوردهای نژادپرستی را دارند، این ناشی از نگاه استثناگرایی دولت آمریکا است، امام راحل نیز به درستی از آمریکا با نام شیطان بزرگ یاد کرد، آمریکا مانند شیطان به دنبال تولید نفرت و جنگ در جهان هستند.

حمایت‌های همه‌جانبه آمریکا از  اسرائیل

رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران‌ با بیان اینکه آمریکا حامی جنایات اسرائیل در غزه است،اظهار کرد: آمریکا اعلام می کند که در جنگ غزه وارد نشده اما آمارها نشان می‌دهد که این کشور در سال‌های اخیر تجهیزات نظامی فراوانی به ارزش 254 میلیارد دلار به رژیم صهیونیست داده و علاوه بر آن 14 میلیارد دلار نیز در روزهای گذشته به اسرائیل تخصیص داده است.بیشترین سلاح اسرائیل از آمریکا و المان تامین می شود.

عاملی با اشاره به سلطه جویی آمریکا بیان کرد: سومین انحصار طلبی آمریکا، سلطه جویی نظامی است این کشور با رویه نظامی شکل گرفت و پدر نظامی‌گری در جهان هستند و دائما سخت افزار و نرم افزار را توسعه دادند، آمریکا دومین دارنده کلاهک هسته ای هستند.بنا بر نظریه زمستان خاکستری در صورت وقوع جنگ هسته‌ای به دلیل غبار ناشی از تشعشات هسته‌ای دمای زمین به منفی 50 درجه خواهد رسید

وی افزود: سلاح‌های کشتارجمعی تهدیدی برای سلامت جهان هستند اما یکی از وزرای دولت اسرائیل درخواست حمله اتمی به فلسطین را داشته، جنگی که تعداد کشته شدگان آن بسیار بیشتر از جنگ اوکراین و روسیه است. اقدامات اسرائیل مانند قطع آب و برق بخشی از جنایت این رژیم است و قدرت طلبی باعث افزایش جنایات شده است.

به گفته وی؛ دنیا امروز تبعیض را قبول ندارد اما مبنای شکل گیری آمریکا همین دیگاه تبعیض آمیز است و جهان را آوردگاه برای حمله نظامی کرده است و بودجه هنگفتی را برای افروختن جنگ در کشورهای مختلف هزینه کرده است.

رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران اظهار کرد:روز به روز بین دولت‌های سلطه‌گر و مردم‌شان فاصله افتاده است که می‌توان به تظاهرات مردم در نقاط مختلف جهان اشاره کرد اما دولت‌های مستکبر با ادامه کشتار جمعی و سرکوب اعتراضات دنبال خاموش کردن این جنبش حق‌خواهی هستند.

عاملی متعقد است امریکا با استثناگرایی به تکیه بر این اصل که هر چقدر قدرت دارید همان قدر  حق دارید به دنبال سطه جویی بر جهان است، امروز خطرزایی تنها مربوط به جنگ در جهان نیست، گاهی با آلوده کردن زیست محیط هم جهان دچار خطر می شود، سهم آمریکا نیز از آلودگی‌های زیست‌محیطی بسیار بالا است.

وی افزود: آمریکا هیچ التزامی به محیط زیست ندارد و عیلرغم ژست‌هایی برای نشان دادن تعهد خود به محیط زیست، بیشترین تخریب محیط زیست را با اتکا به اینکه زمین و آسمان مال من است،داشته و زیان‌های فراوانی بر محیط زیست تحمیل کرده است.

عاملی بیان کرد: با وجود شکل‌گیری سازمان ملل به منظور افزایش همکاری ملت‌ها ، استکبار جهانی با ایجاد واحد شورای امنیت و در نظر گرفتن حق‌وتو این سازمان را بی‌خاصیت کردند و نتیجه این اقدام کشته شدن بیش از 4 میلیون نفر توسط آمریکا در جنگ ویتنام بود.

وی افزود: امروز رژیم صهیونیستی جنگ بدون محدودیت را دنبال می‌کند که ناشی از رویکرد آمریکا است، این رویه در جنگ‌های آمریکا نیز دنبال شده به طوری که  در جنگ آمریکا و افغانستان با حمله به غیرنظامی‌ها شاهد کشتار غیرنظامیان توسط آمریکا بودیم.

 

ایجاد رقابت تسلیحاتی

رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران با اشاره به سرمایه‌گذاری آمریکا در زمینه تسلیحات جنگی اظهار کرد: آمریکا بیشترین هزینه را در خصوص توسعه ظرفیت نظامی خود داشته است و این هزینه‌کرد باعث ایجاد رقابت نظامی در کشورهای دیگر شده، باید اذعان کرد ایالات متحده آمدیکا خطرناک‌ترین قدرت نظامی در جهان است و به دلیل عدم توانایی در مذاکره و نداشتن عقلانیت به سمت روش‌های خشنونت بار رفته است.آمریکا پدر جنگ و تخریب جهان و  اسرائیل نیز فرزند ناخلف آن است.

به گفته وی؛ بزرگترین دشمن آمریکا، مردم آمریکا هستند، این دشمنی به دلیل فقر و نابرابری فراوان در اقتصاد آمریکا است که می توان این نابرابری را در کارتن خوابی اطراف نیویورک به راحتی مشاهده کرد.

عاملی تاکید کرد: به جز یک دوره کوتاه، تمام دوران آمریکا با جنگ همراه بوده و 400 بار مداخلات نظامی و جنگ افروزی داشته که می‌توان به جنایات آمریکا در عراق اشاره کرد که منجر به آوارگی 9 میلیون نفر در عراق شد، این جنگ افروزی با هدف تصاحب منابع نفت عراق صورت گرفت.

وی بیان کرد: این کشور کانون تحریم علیه بسیاری از کشورهای جهان است، نتایج این تحریم‌های ظالمانه کمبود دارو برای بخش  بیماریهای خاص و پروانه‌ای بوده که این محدودیت اقدامی ضدانسانی است.

رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران اظهار کرد: با وجود انحصارگرایی آمریکا، قدرت ملت ها و فرهنگ مخالفت با این سیاست‌ها آمریکایی در حال تبدیل شدن به یک جنبش قوی اجتماعی است در این راه باید از همه حقوقدان های جهان در خواست کرد که  لایحه حقوقی علیه امریکا و اسرائیل به جرم جنایت جنگی تدوین کنند.علاوه بر این مردم با افزایش مطالبه‌گری جریان کمک به غزه را دنبال کنند.

عاملی پس از پایان صحبت های خود، در حاشیه همایش، مصاحبه‌ای با خبرگزاری‌های مختلف نیز داشت.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا