خبرها و گزارش ها

حمایت معاونت علمی از شرکت های دانش بنیان حوزه شبیه ساز آموزشی

معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی با اشاره به توسعه زیست بوم نوآوری در کشور، نحوه حمایت از شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه شبیه ساز آموزش پزشکی را تشریح کرد.

به گزارش نهادایران، محمدحسین بهشتی امروز ۱۲ آذرماه در رویداد معرفی محصولات پیشرفته آموزش پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به توسعه زیست بوم نوآوری به عنوان ماموریت جدی معاونت علمی گفت: در حال حاضر ۳۵۰ مرکز نوآوری، ۶۲ خانه خلاق و نوآوری، ۱۷۰ شتاب دهنده، ۹ کارخانه نوآوری، ۵۳ پارک علم و فناوری، ۳۲ پردیس فناوری و نوآوری، ۳۶۴ مرکز رشد و ۷۰ صندوق پژوهش و فناوری در زیست بوم نوآوری وجود دارند.

وی افزود: ایران در شاخص نوآوری جهانی رشد خوبی داشته است و به رتبه ۵۳ دنیا رسیده و در منطقه آسیا جایگاه ۲ و در بخش اقتصادهای متوسط رو به پایین در میان ۳۶ کشور در رتبه ۳ قرار دارد.

معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی گفت: در حال حاضر ۷ هزار و ۷۳۵ شرکت دانش بنیان و ۱۱ هزار و ۹۰۰ واحد فناور داریم که بیش از ۱۱۱ هزار نفر در این شرکت ها و واحدها مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به حمایت های حوزه زیست بوم نوآوری از تجاری سازی و شکل گیری ایده ها و کسب و کارها گفت: ما دو نوع حمایت مالی از جمله تسهیلات ارزان قیمت و حمایت معنوی از جمله مجوزها را داریم.

بهشتی افزود: طرحی که برای اولین بار در کشور باشد و در سطح آمادگی فناوری ۳ یا ۴ قرار گرفته، مشارکت و همکاری بخش خصوصی و سایر نهادها را به همراه دارد و در حوزه های اولویت دار قرار دارد مورد حمایت قرار می گیرد. ما از یک دانشجو یا عضو هیات علمی حمایت نمی کنیم بلکه از یک شرکت دانش بنیان حمایت می کنیم و زیرا باید اراده تجاری سازی برای آن محصول وجود داشته باشد.

وی با اشاره به حمایت معاونت علمی از طرح های حوزه سلامت گفت: در سال های ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ تعداد ۱۷۵ طرح را مورد حمایت قرار دادیم که ۳۵۳ میلیارد تومان برای حمایت از این طرح ها اختصاص یافت که سهم معاونت علمی از این حمایت ها حدود ۲۰۷ میلیارد تومان بوده است.

معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی درباره نحوه حمایت از شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه شبیه ساز آموزش پزشکی گفت: یا شرکتی دارای محصول است که می تواند به راحتی در سایت آنلاین نمایشگاه ایران ساخت ثبت نام کند و محصول خود را ارائه دهد که در آن بخش، برای خرید محصول سهمی بر عهده معاونت علمی و سهمی هم برعهده خریدار است.

وی افزود: اگر شرکتی قرار است ایجاد شود نیز می تواند در قالب قرارداد سه جانبه میان معاونت‌های تحقیقات و فناوری و آموزشی وزارت بهداشت با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مجوزهای لازم را اخذ کند. نیازمندی را باید وزارت بهداشت اعلام کند و معاونت علمی در این زمینه ورود نمی کند و تنها حمایت را انجام می دهد.

بهشتی خاطرنشان کرد: معاونت علمی به همراه وزارت علوم همزمان با هفته پژوهش در روزهای ۱۹ تا ۲۳ آذرماه ۱۴۰۱ دهمین دوره نمایشگاه ایران ساخت را برگزار می کند و امیدواریم در سال آینده وزارت بهداشت نیز به این مجموعه اضافه شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا