خبرها و گزارش ها

معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری خبر داد؛ معافیت بیش از سربازی 110 نفر از ایرانیان کارآفرین خارج از کشور

بیش از ۱۱۰ نفر از برترین متخصصان و کارآفرینان ایرانی شاغل در خارج از کشور با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان از خدمت سربازی معاف شدند.

به گزارش نهادایران، به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد ریاست جمهوری دانش بنیان، علی حسینی با بیان اینکه هر ساله در برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور تلاش داریم تا با استفاده از تجربیات و تعامل با متخصصان و کارآفرینان برتر، ایده و نقطه نظرات ایشان و همچنین همفکری با صاحب نظران راهکارهای بهتر و موثرتری را برای خدمت، تعامل و حمایت از جامعه هدف این برنامه ایجاد کنیم.

وی افزود: یکی از این راهکارها که دغدغه همه ما از ابتدای اجرای برنامه بود حل مشکل خدمت سربازی برجسته‌ترین متخصصان و کارآفرینان ایرانی شاغل در خارج از کشور است که به واسطه اشتغال و زندگی در خارج از کشور فرصت طولانی حضور در ایران را نداشته‌اند، تا به این صورت موضوع خدمت وظیفه عمومی مانعی برای خدمت رسانی آنها به کشور نباشد.

به گفته حسینی، با تلاش هایی که برای ایجاد ساز و کاری برای پاسخ به این نیازمندی شد و همچنین حمایت بی‌دریغ مقام معظم رهبری از نخبگان، طی گردش کاری برای استحضار ایشان در پاییز سال ۱۳۹۹ با ابراز موافقت و حمایت ایشان و دستور به ستاد کل نیروهای مسلح برای اقدام در خصوص موضوع مذکور و با همکاری این مرکز و ستاد کل نیروهای مسلح در نگارش آیین‌نامه و تهیه شیوه اجرای حمایت ستاد کل نیروهای مسلح پیرو دستور مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)، رسما حمایت نظام وظیفه تخصصی در خارج از کشور به برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور افزوده شد.

وی ادامه داد: در حمایت مذکور متقاضی با انجام طرحی پژوهشی یا فناورانه در راستای انتقال دانش و تکنولوژی روز به کشور، راه‌اندازی کسب و کار یا ساخت محصول بدون نیاز به حضور در کشور و دوره آموزشی کارت معافیت از خدمت وظیفه عمومی را دریافت می‌کند.

معاون توسعه روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی بیان کرد: نفر اولی که در حمایت مذکور در بهمن ماه سال ۱۳۹۹ موفق به اخذ مجوز شروع به کار شد، پس از ساخت محصولی بدون مشابه در ایران و انتقال دانش ساخت آن و تحویل نمونه ساخته شده به یکی از دانشگاه های کشور کارت معافیت از خدمت وظیفه عمومی خود را طی هفته آینده تحویل خواهد گرفت.

حسینی همچنین گفت: تا به امروز بیش از ۱۱۰ نفر از برترین متخصصان و کارآفرینان ایرانی شاغل در خارج از کشور از طریق حمایت مذکور همکاری خود را با مراکز علمی، پژوهشی و فناورانه داخلی آغاز کرده که ۹ نفر از آنها پروژه خود را در ماه های گذشته به پایان رسانده اند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا