خبرها و گزارش ها

وزیر علوم: سفیران، رفت و آمد محققان و دانشمندان ایرانی خارج از کشور را تسهیل کنند.

وزیر علوم در جمع سفرا و نمایندگان ایران در خارج از کشور گفت: اولین انتظار من از سفیران پرتلاش جمهوری اسلامی ایران این است که رفت و آمد محققان ایرانی و خارج از کشور را تسهیل کنند.

به گزارش نهادایران و به نقل از وزارت علوم، محمدعلی زلفی گل در نشست سفرا و نمایندگان ایران در خارج از کشور که با حضور وزرای امور خارجه و بهداشت درمان و آموزش پزشکی در محل وزارت امور خارجه برگزار شد؛ گفت:محققان ایران برجسته‌ای در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی دنیا مشغول فعالیت هستند که دوست دارند به وطن خود خدمت کنند، بنابراین باید تلاش کنیم راههای ارتباطی دانشنمندان ایرانی مقیم خارج، با کشور حفظ و تقویت شود.

وزیر علوم با بیان اینکه دیپلماسی ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی دارد گفت: دیپلماسی علمی در عین اینکه بسیار کم خرج است، منافع و مزایایی زیادی برای کشور دارد.

وی تأکید کرد: مرکز همکاری‌های علمی و بین المللی وزارت علوم آمادگی دارد تا برای گسترش دیپلماسی علمی ایران در دنیا با سفرا و نمایندگان ایران در خارج از کشور همکاری کند.

زلفی گل تاکید کرد: دیپلماسی علمی روابط ملت‌ها و دولت‌ها را محکم تر می‌کند و از مرزهایی که محل رفت و آمد دانشمندان و بازگانان است سرباز عبور نمی کند.

وزیر علوم با اشاره به رتبه ۱۵ ایران در دنیا و اول در منطقه از نظر تولید علم گفت: دانشمندان ایرانی در دنیا شناخته هستند و ۳۵ درصد مقالات علمی محققان ایرانی با همکاری محققان بین المللی منتشر شده است که نشان می دهد ظرفیت توسعه دیپلماسی علمی برای ایران وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه اجلاس وزرای علوم کشورهای همسو، مسلمان و همسایه در آبان ماه جاری توسط سازمان امور دانشجویان وزارت علوم برگزار می شود از سفرا و نمایندگان ایران در خارج از کشور خواست تا در برگزاری این اجلاس و دعوت از میهمانان خارجی وزارت علوم را یاری کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا