دانش و فناوری

دهقانی فیروزآبادی: اجرای کامل و بی نقص قانون جهش تولید دانش‌بنیان، نقطه عطف پیشرفت علم و فناوری و اقتصاد کشور است

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: قانون جهش تولید دانش‌بنیان حاصل یک تلاش مستمر و همکاری مجموعه دولت به ویژه معاونت علمی و فناوری با مجلس و اجرای کامل آن هدف اصلی معاونت است.

به گزارش نهادایران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، روح الله دهقانی فیروزآبادی، سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سومین نشست کارگروه دائمی شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش بنیان، اجرای کامل و بی نقص این قانون را از نقاط عطف پیشرفت علم و فناوری و اقتصاد کشور دانست و بیان کرد: با همه توان و ظرفیت موجود در کشور به سمت پیاده سازی کامل و بی عیب و نقص این قانون حرکت خواهیم کرد.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین گفت: هدف اصلی این قانون ایجاد اشتغال، ارتقای تولید دانش‌بنیان، تامین امنیت و رفاه عمومی و افزایش تولید ناخالص ملی به کمک شرکت های دانش بنیان است.

وی درباره موضوع اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه، موضوع بند «ب» ماده 11 قانون جهش تولید دانش بنیان که دستور اصلی این جلسه بود، گفت: اعتبار مالیاتی به عنوان یکی از ابزارهای حمایتی بالغ دنیا در زمینه توسعه فناوری با این هدف طراحی می شود که بخشی از درآمدهای مالیاتی دولت به جای مصرف عمومی، در مسیر توسعه یک موضوع خاص و اولویت دار هدایت شود.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: در قانون جهش تولید دانش بنیان نیز ابزار اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه با هدف تشویق صنایع و شرکت های بزرگ کشور به سرمایه گذاری هر چه بیشتر در زمینه تحقیق و توسعه و ارتقای توانمندی های فناورانه در نظر گرفته شده است.

وی افزود: آیین نامه ها و دستورالعمل های اجرایی برای پیگیری از تفاسیر و تبیین های اشتباه از متن قوانین توسط دولت به تصویب می رسد و به همین خاطر درباره اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه نیز باید آیین نامه ای تهیه شود که در چارچوب اهداف قانون، در عین کاربردی بودن و عدم مانع تراشی برای شرکت ها از سوءاستفاده‌های احتمالی و هدررفت منابع کشور نیز جلوگیری کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا