دانش و فناوری

سرپرست معاونت علمی و فناوری: جایزه نخبگانی برای جامعه معلولان تعریف می‌شود

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از اعطای جایزه نخبگانی به معلولان خبر داد و گفت: میزان درخواست های ارسالی برای دانش بنیان شدن مجموعه های فناور در کشور حدود ۳ برابر افزایش یافته است.

به گزارش نهادایران به نقل از معاونت علمی  و فناوری ریاست جمهوری، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی در مراسم سال تحصیلی جدید دانشگاه آزاد اسلامی فرشتگان با بیان اینکه این دانشگاه با اشاره به اینکه ایران همواره با نام بزرگان زیادی همراه بوده است گفت: یکی از این بزرگان؛ مرحوم باغچه بان است که توانست در روزهایی که در دنیا کسی به قشر ناشنوایان و کم شنوایان توجهی نمی کرد برای ارتقای مهارت های آموزشی و دانشی این گروه تلاش کند که اثرات و برکات این کار بزرگ همچنان ادامه دارد.

وی افزود: دانشگاه فرشتگان باید تلاش کند به دانشگاه تراز اول در دنیا بدل شود و با ارتقای مهارت های این قشر تاثیرگذار در جامعه؛ آنها را برای ورود موثر و مفید به جامعه آماده کند.

دهقانی فیروزآبادی، مهم ترین وظیفه این دانشگاه را تربیت نیروی انسانی متخصص از میان قشر کم شنوا و ناشنوا دانست و بیان کرد: در حال حاضر بزرگ ترین چالش این افراد در کشور اشتغال است که این دانشگاه باید تلاش کند این گره را از زندگی معلولان باز کند.

وی ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این میان سعی می کند با تعریف جوایز و حمایت های نخبگانی به این قشر خدمات مناسبی ارائه کند که تقویت آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاهی از جمله این اقدامات است.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تعریف جایزه نخبگانی برای معلولان را یکی از اقدامات دیگر معاونت علمی در این زمینه دانست و گفت: این جایزه را هر سال به فارغ التحصیلان برتر دانشگاه فرشتگان ارایه می کنیم. تا قدردان این نیروی انسانی کارآمد در کشور باشیم.

وی همچنین با تاکید بر اینکه باید توانایی ها و دارایی های تخصصی این اقشار را جدی بگیریم، گفت: خداوند در ازای خلا شنوایی، به این افراد بصیرت و توانمندی های دیگری داده است که باید این استعدادها و توانایی ها را شکوفا کنیم تا جامعه کم شنوا و ناشنوا به افرادی موثر در جامعه بدل شوند.

وی ادامه داد: بسیاری از آثار بزرگ هری در دنیا توسط همین جامعه ناشنوایان و کم شنوایان عرضه شده است لذا باور داریم ‌استعدادهای خاصی در این بچه ها به ویژه در حوزه هنر، فناوری‌های نرم و صنایع خلاق وجود دارد که باید برای شکوفا کردن آن تلاش کنیم.

دهقانی فیروزآبادی همچنین بیان کرد: با محوریت دانشگاه فرشتگان که پیش قراول این حرکت شده است تلاش می کنیم هم از نظر سخت افزاری نیازهای دانشجویان را رفع کنیم و هم جوایز نخبگانی برای این طیف از بچه ها تعریف شود.

هماهنگی کامل دولت برای اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان

دهقانی فیروزآبادی در ادامه با اشاره به قانون مترقی جهش تولید دانش بنیان، بیان کرد: اجرای این قانون می تواند اتفاقات قابل توجهی در حوزه اقتصاد دانش بنیان در کشور زقم بزند. آیین نامه های این قانون با محوریت یک شورای و با مشارکت دستگاه های مختلف در حال تدوین و عملیاتی شدن است. همه وزارت‌خانه هایی که در این قانون ذیربط هستند در تنطیم آیین نامه ها هم مشارکت دارند. بخش عمده ای از آیین‌نامه ها در صحن دولت تصویب شده است لذا هماهنگی کامل برای اجرای این قانون وجود دارد.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: از امسال شاهد خواهیم بود با هماهنگی خوب میان دستگاه ها به ویژه وزارت خانه هایی که بیشتر درگیر مفاد این قانون هستند اجرای آن با سرعت و هماهنگی انجام شود. همچنین اجرای درست این قانون؛ مجموعه های بزرگ دولتی و صنایعی که می توانند از این قانون استفاده کنند را نیز با دستگاه‌ها همراه خواهد کرد.

بهبود فرآیند ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان

دهقانی فیروزآبادی در ادامه با اشاره به اینکه به دلیل رویکرد خوب کشور در زمینه کسب و کارهای دانش بنیان و شکل گیری گفتمان این حوزه، میزان درخواست های ارسالی برای دانش بنیان شدن مجموعه های فناور در کشور حدود ۳ برابر افزایش یافته است. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در تلاش است تا همه درخواست ها ظرف مدت یک ماه بررسی کند. البته در تلاش هستیم تا مدت ارزیابی و فرآیندهای اداری و تخصصی این کار هم به زودی بهبود و کاهش یابد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا