دین و اخلاقراهی در بیراهه

راهی در بیراهه/قسمت 13 – حاکمیت علی (ع) بازگشت به سیره پیامبر (ص) + پخش فیلم

در قسمت های قبلی به بررسی جریان های انحرافی پس از دوران پیامبر (ص) پرداختیم. جریان هایی که در ابتدا بصورت مخفیانه و زیرپوستی و سپس بصورت علنی و با هدایت ابوسفیان پیش میرفت. در این قسمت به دوران حاکمیت علی (ع) و نحوه بیعت و آغاز حکومت خواهیم پرداخت. درانتها نیز سکانسی از سریال امام علی که مربوط به همین بخش است را ملاحظه خواهید کرد. با ما همراه باشید.

مردم معترض به عملکرد عثمان، که از مناطق مختلف به مدینه آمده بودند، پس از کشته‌شدن او همچنان به حضور خود در این شهر، ادامه دادند تا تکلیف خلیفۀ جایگزین را مشخص کنند. در این راستا با مردم مدینه به شور نشستند و با بررسی ویژگی‌های شخصیت‌های مطرح که بر سنت پیامبر(ص) باشد و اوضاع آشفتۀ کنونی را سامان دهد، همگی به اتفاق، علی(ع) را واجد شرایط اعلام کردند و موضوع را با علی(ع) در میان گذاشتند، اما ایشان از پذیرش مسئولیت امتناع ورزید، ولی آمد و شد و اصرار و انکار تا یک هفته، ادامه یافت. سرانجام علی(ع) حجت را تمام‌شده تلقی نمود، و طی خطابه‌ای شرایط خود را اعلام کرد و حضار نیز با پذیرش شرایط، با پیش‌گامی طلحه و زبیر، مراسم بیعت را به اجرا درآوردند. طلحه و زبیر، بلافاصله پس از بیعت، با مراجعه به علی(ع) ریاست بصره و کوفه را تقاضا کردند. علی(ع) در پاسخ اظهار داشت: شما برای مشاوره با خلیفه شایسته‌ترید. پس ضرورت دارد، در کنار خلیفه قراربگیرید و در موارد لازم مشورت دهید.

برای علی(ع) بدیهی بود، طلحه و زبیر که به خوی عثمان عادت کرده و در سایۀ حکومت او علاوه بر دستیابی به مناصب مهم، ثروت انبوه اندوخته‌اند، به عدالت علی(ع) تمکین نمی‌کنند و احتمالاً مشکلات و چالش‌هایی را ایجاد خواهند کرد.

تماشای فیلم

جهت مطالعه قسمت های قبلی، با استفاده از لینک زیر به صفحه ویژه «راهی در بیراهه» مراجعه فرمایید.

صفحه ویژه راهی در بیراهه؛ گزارش و توضیح پیرامون عاشورا 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا